Půjčka bez registru nebo dokládání příjmu? Ano, ale ne úplně doslova. Jak to s těmito produkty doopravdy je?
Potřebujete si půjčit a řešíte, kterou možnost zvolit? Může se stát, že se ocitnete v situaci, kdy budete zvažovat půjčku bez registru nebo dokládání příjmů. Je to ale vůbec možné, nebo to současná právní stránka neumožňuje? Pojďte se s námi podívat na aktuální možnosti podobných půjček, na jejich výhody i nevýhody a na co si dát pozor, ať už si půjčujete jakkoli.
Půjčka bez registru
Dříve oblíbená možnost půjček bez nahlédnutí do registru už dnes není z právního hlediska možná.
V roce 2016 vstoupil v platnost Zákon o spotřebitelském úvěru, který už nadále neumožňuje poskytování půjček, aniž by společnost do registru dlužníků nenahlédla. Při poskytnutí půjčky je nutné vždy ověřit schopnost klienta půjčené peníze splatit. V praxi to může znamenat doložení příjmů nebo již zmíněnou kontrolu registru.
Zákon však říká pouze to, že je poskytovatel půjčky povinen do registru nahlédnout. To, jak se rozhodne, už záleží na něm. Technicky vzato je tedy stále možné využívat půjček bez nahlédnutí do registru i v případě, že máte jakýkoliv záznam. Pro poskytovatele tím však vzniká větší riziko, že nebudete schopni půjčku splatit. Proti tomu se může chránit například většími úroky.
Nejvýhodnější je vyřešit prvně stávající dluhy, abyste nebyli v rejstříku vedeni. Teprve pak se podívejte po vhodné nabídce další půjčky. Data jsou v registru vedena až po dobu pěti let. I když už tedy nejste zadluženi, může se stát, že vám bude záznam i nadále dělat nepříjemnosti.
Půjčka bez doložení příjmů
Půjčit si můžete také bez doložení příjmů. I v tomto případě je poskytovatel povinen zkontrolovat váš pravidelný příjem, ale už záleží jen na něm, jakým způsobem se rozhodne - tedy zda vám půjčí, či nikoli. Tím pádem můžete získat nebankovní půjčku, i pokud jste v důchodu, na mateřské nebo ještě studujete. V některých případech stačí čestné prohlášení, v jiných výpis z účtu, kam vám pravidelně chodí příjmy. Narazíte však i na společnosti, které požadují čistou úvěrovou historii a žádný záznam v registru dlužníků.
V současné době vyřídíte půjčku nejsnadněji prostřednictvím webového formuláře, který z pohodlí domova vyplníte. Formulář je většinou nezávazný a má spíše poptávkový charakter. Jeho prostřednictvím poskytnete společnosti všechny potřebné informace včetně částky, kterou si chcete půjčit. Její zástupce se vám následně ozve s konkrétní nabídkou.
Zaplatíte víc, než si půjčíte
Častou nevýhodou nebankovních půjček jsou vyšší úroky a poplatky, které mohou při pozdním splácení nepříjemně naskočit. Vedle částky, kterou si chcete půjčit, musíte tyto náklady vždy zaplatit, protože jste s nimi souhlasili podpisem smlouvy.
Právě úroková sazba je jedním z kritérií, podle kterého byste měli vybírat. Mimo ni je však potřeba porovnat také výši poplatků u jednotlivých produktů. Pokud si zvolíte krátkodobou půjčku, může se sice zdát výhodná díky nízkým úrokům, ale v závěru můžete zaplatit mnohem více právě kvůli vyšším poplatkům.
Abyste se v tom lépe zorientovali, podívejte se na tzv. RPSN. Jedná se o roční procentuální sazbu nákladů v souvislosti s poskytnutým úvěrem. Při porovnávání jednotlivých půjček se tedy dívejte především na tohle číslo.
Zodpovědnost především
Než si půjčíte, zvažte, zda půjčku skutečně potřebujete. Jedna věc je zaplacení nájmu nebo nové ledničky kvůli dočasnému výpadku příjmů. Druhá věc je drahá dovolená nebo nejnovější model iPhonu.
Pokud jste se ocitli bez příjmů dlouhodobě, půjčka může problém odložit pouze o několik týdnů až měsíců a vy budete nuceni řešit ty samé potíže zase znova.
Ve chvíli, kdy nebudete schopni půjčku splácet, se můžete dostat do dluhové pasti. Pokud vám banka není ochotna půjčit a vy se přesto chcete obrátit na nebankovní společnost, zamyslete se, zda banka nemá pro zamítnutí vaší žádosti dobrý důvod a zda byste svůj závazek byli skutečně schopni splácet.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz