Putování světem bez domova. Projekt WOMEN FOR WOMEN: Bydlení pro děti – Kauce pomáhá řešit dětská traumata
Co je to vlastně domov? Říkávalo se, že je to místo, kde si muž odloží svůj klobouk na věšák. Ale co je to domov pro dítě? Postel v koutě? Krabice s medvídky? Bezpečný výhled z okna? Obecně prospěšná společnost Women For Women (W4W) se dlouhodobě věnuje problematice bydlení a může potvrdit, že bezpečný domov je především základní stavebním kamenem dětského rozvoje. Přesto žijí v České republice stovky rodin, které nic podobného nemají. Putují po azylových domech či bytech přátel nebo příbuzných, kde jsou často vystavováni přelidněnosti, nezdravému prostředí, špatným příkladům a někdy i násilí. To, co jim chybí k vykročení ze začarovaného kruhu, je přitom nevelký finanční obnos, potřebný ke složení kauce na nájem.
Proto už v roce 2018 vznikl projekt Women For Women: Bydlení pro děti - Kauce. Jeho cílem je těmto lidem pomoci, protože bez kauce jim nikdo byt – budoucí domov - nepronajme. Dlouhodobý pronájem je přitom nezbytnou podmínkou k tomu, aby se tulácký život zastavil a bylo možné na jednom místě vybudovat běžné sociální podmínky – zázemí sousedů, spolužáků a kamarádů; školka a škola, jejichž adresa se nemění; jistota zázemí a pocit domova. Zapůjčit těmto rodinám nevelký obnos, díky kterému mohou vystoupit z ubíjejícího řetězu dočasných bydlišť.
Letos v srpnu sestavili pracovníci W4W půlroční analýzu z 200 přijatých žádostí do projektu Bydlení pro děti - Kauce. Přitom si ověřili, že pro samoživitele a samoživitelky i nízká kauce znamená extrémně vysokou částku a tedy zátěž pro jejich rodinný rozpočet.
Jak dnešní dětští "nomádi" bydlí
Velká část ze samoživitelů (27%) přichází podle této analýzy přímo z azylových domů. Azylový dům je přechodné ubytování na dobu zpravidla jednoho roku. Rodič s dětmi tu má k dispozici jen jeden malý pokoj. Kuchyň a sociální zařízení jsou sdílené s ostatními. V azylovém domě se střetávají kultury, osoby s různou mírou sociální integrace a problémů. Jedná se o nestabilní bydlení, absolutně nevhodné pro rozvoj dětí. Těm tu chybí prostor na učení a hraní, stydí se pozvat si „domů“ kamarády, při putování po azylových domech často mění školu.
Druhou nejčastější skupinou (28%) jsou samoživitelé žijící přechodně u rodiny, známých nebo u partnera, kde bývají na denním pořádku násilí či hádky. Bydlí tu často bez ohlášení, byty jsou přeplněné. Skutečný majitel bytu přitom obvykle neví, koho si tam nájemník nastěhoval a vystěhování tak hrozí všem ubytovaným. Přeplněné byty a nestabilita se těžce podepisují na vývoji a psychice dítěte, které musí většinu energie vynaložit na vyrovnání se s traumatizujícími situacemi denních konfliktů.
Třetí skupinou (13,8%) jsou žadatelé v nějakém nevyhovujícím nájemním prostoru, kteří hledají vhodnější bydlení a proto žádají u W4W o kauci. Mají buď extrémně vysoké nájemné, které nezvládají zaplatit, nebo je byt nevybavený (chybí mu topení, teplá voda, topí se pevnými palivy, stěny nejsou izolovány, byt je bez přívodu elektřiny atd.). Často se také jedná o prostor, který není určený k bydlení (sklady, garáže) a rodina v něm proto nemůže žádat o dávky na bydlení. Opět se jedná - především pro děti - o absolutně nevhodné prostředí.
Příjmový rozptyl nezakotvených rodin
Podle analýzy W4W situaci zhoršuje to, že se nejčastěji jedná o rodiče s dětmi do 3 - 4 let věku (31%). Infrastruktura České republiky pro tuto dětskou skupinu totiž nemá dostatečné kapacity v běžných školních zařízeních, jako jsou školky či dětské skupiny. Rodiče tak s nimi musí zůstávat doma a to je zpětně handicapuje na trhu práce.
Zlepšení situace takové rodiny je v nedohlednu a protože část samoživitelů nenajde zaměstnání ani po skončení rodičovské dovolené (školky nemají kapacity pro 3leté děti), končí zpravidla rodič na dávkách hmotné nouze jako nezaměstnaný na Úřadu práce (29%).
Specifickou skupinou žadatelů o kauci jsou pak ti, kteří čerpají dávky pěstounské péče. Často pečují o vlastní vnoučata, protože rodiče se o děti nedokázali postarat – o děti se nezajímají, jsou ve vězení, dlouhodobě v zahraničí atd.
Nájemní kauce je rychlé a spolehlivé řešení
Kauce, která by těmto dětem mohla ukončit putování, neřeší jen hmotné podmínky, ale umožňuje také nahradit citovou rodinnou nedostatečnost tím, že se na jednom místě podaří dětem vytvořit dlouhodobější svazky s kamarády, spolužáky a sousedy. To, co jim nedokáží dát jejich biologičtí rodiče, si tak mohou alespoň částečně nahradit pomocí vztahů s nejbližším okolím.
Jednorázová kauce na nájem má proto i velký psychologický dopad. Umožňuje získat sociální vazby, které při neustálém harcování se světem nelze vytvořit.
Pomoc těmto rodinám má samozřejmě pevná pravidla. Finanční obnos jde vždy pouze na kauci a tedy na bydlení, peníze jsou pouze pro děti a jejich rodiče. Pracovníci W4W v každém jednotlivém případě ověřují, kdo bude v bytě bydlet. Peníze jsou vypláceny přímo pronajímateli bytu, nikdy rodičům. Ti musí doložit přehled svých příjmů, aby bylo zřejmé, že jsou s to platit pravidelně nájemné. Smlouvy vždy pečlivě kontrolují právníci. A kauce se po skončení nájmu vždy vrací zpátky na transparentní účet.
Projekt W4W: Bydlení pro děti – Kauce by nemohl fungovat bez štědré podpory dárců. Obecně prospěšná společnost děkuje zejména MONETA Money Bank, která se s nimi rozhodla navázat spolupráci a dát tak dětem a jejich rodičům naději na kvalitnější život.
Pomoci můžete i Vy!
I Váš malý příspěvek může mít dalekosáhlé dopady na sociální prostředí České republiky. Nejde totiž jen o současné rodiče. I jejich děti budou mít jednou své děti a budou na ně přenášet vzorce svého chování.
Pomozte přetrhnout tento řetěz špatných následků a získat pro děti stálý domov za pomoci projektu Women For Women: Bydlení pro děti - Kauce. Přispějte na jeho transparentní účet >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz