Recenze: Mezinárodní zdanění příjmů – smlouvy o zamezení dvojího zdanění a zákon o daních z příjmů
eFocus
V říjnu 2013 vyšlo třetí aktualizované a doplněné vydání knihy Ing. Vlastimila Sojky „Mezinárodní zdanění příjmů – Smlouvy o zamezení dvojího zdanění a zákon o daních z příjmů“. Kniha uznávaného odborníka na toto téma dostojí své pověsti publikace srovnatelné svou kvalitou se západní zahraniční literaturou. Neměla by chybět v knihovně žádného odborníka, který se zaobírá mezinárodním zdaněním, či podnikatele, který má vztahy se zahraničím, v neposlední řadě ani pracovníků finanční správy. Ve třetím vydání narostla rozsahem z 326 stran na aktuálních 355 stran odborného textu.
Kniha přehledně vysvětluje mezinárodní zdanění příjmů počínaje v první kapitole popsanými zdroji mezinárodního daňového práva a výkladu základních pojmů jako je daňový rezident a daňový nerezident, daňový domicil, zdroj příjmů, skutečný vlastník, poplatník a plátce daně, aktivní a pasivní příjmy či zákaz diskriminace. Výklad není omezen pouze na české právo a právo mezinárodních smluv, ale zahrnuje také právo komunitární včetně judikatury Soudního dvora Evropské unie. Druhá kapitola rozebírá vznik a řešení mezinárodního dvojího zdanění a nevyhýbá se ani konkrétním otázkám techniky vyloučení dvojího zdanění, jako jsou např. formální podmínky vyloučení dvojího zdanění a prokázání nároku na něj či kurzové přepočty. Publikace zohledňuje i nová procesní pravidla vyplývající jak z daňového řádu, tak ze zákona o daních z příjmů. Nejsou proto opomenuty ani povinnosti registrace daňových nerezidentů, oznamovací povinnost českých plátců daně a zajištění daně, které je v některých případech plátce v České republice povinen provést z příjmu daňového nerezidenta.
Třetí kapitola rozebírá zdaňování aktivních příjmů, zejména zdanění zisků stálých provozoven a fyzických osob – zaměstnanců. Publikace velmi detailně podává výklad k jednotlivým činnostem, které vedou ke vzniku stálé provozovny, především dodání stavby a montážím či poskytování služeb, a to nejen pro případy realizace zakázek hlavním dodavatelem, ale také situaci subdodavatelů.
Pro ilustraci jsou uvedeny příklady z praxe, které pomohou pochopit tuto složitou problematiku i těm, kteří se s ní nesetkávají tak často. U příjmů ze závislé činnosti rozebírá autor kromě jiného mezinárodní pronájem pracovní síly, který často bývá předmětem sporů mezi daňovými poplatníky a daňovou správou.
Čtvrtá kapitola je věnována zdaňování pasivních příjmů, jako jsou dividendy a podíly na zisku, úroky či licenční poplatky, podává výklad jejich zdaňování jak z pohledu českého, tak i komunitárního práva včetně souvisejících osvobození a jeho podmínek. Pátá kapitola je věnována v dnešní době tolik aktuálním převodním cenám, transparentním entitám a zdaňování jejich společníků, jakož i limitům mezinárodní daňové optimalizace. Poslední kapitola podává výklad historie a současnosti smluv o zamezení dvojího zdanění v českém právním systému, oblastem, na které klade důraz Česká republika při jejich sjednávání, a také významu komentářů k modelové smlouvě OECD, zejména z českého pohledu. Ač by se zdálo, že by se v tomto případě mohlo jednat o nezajímavou teorii, pro pochopení složitého systému mezinárodního zdaňování a správného výkladu smluv o zamezení dvojího zdanění je i tato část velmi přínosnou a také nezbytnou.
Publikace obsahuje 22 příloh, které se sestávají z plného znění aktuálně platných opatření a pokynů MF ČR, zákona o mezinárodní pomoci při správě daní, smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o zamezení dvojího zdanění, jakož i z přehledu smluv o zamezení dvojího zdanění, uzavřených Českou republikou. Čtenář tak nachází potřebné zdroje práva uceleně na jednom místě.
Publikace se nevyhýbá tématům, která jsou v dané oblasti sporná, v podkapitolách nazvaných „předmět odborných sporů“ nebo „odlišná praxe“. Autor vždy objektivně uvádí názory, s nimiž se u dalších odborníků setkal, zároveň však prezentuje vlastní názor na dané téma. Velmi přehledně upozorňuje na nesprávnou praxi v podkapitolách nazvaných „obvyklá chyba“. To publikaci posunuje v její hodnotě o stupeň výše nad ostatní publikace. Čtenář zde také nachází odpovědi na otázky, o nichž jiné publikace spíše mlčí. Autor knihy, Ing. Vlastimil Sojka, výkladové a aplikační problémy rozebírá, nabízí názor na jejich řešení a upozorňuje tam, kde je to případné, na riziko odlišné aplikace daňovou správou. Obohacením knihy je judikatura ke konkrétní problematice mezinárodního zdanění, jak z autorovy praxe, tak i rozsudků publikovaných na stránkách Nejvyššího správního soudu České republiky včetně těch nejnovějších.
Bez rozpaků tak lze konstatovat, že se jedná o nejlepší publikaci na toto téma nejen na českém, ale i na slovenském trhu.
Mgr. Magdaléna Vyškovská,
daňový poradce
Mezinárodní zdanění příjmů – smlouvy o zmezení dvojího zdanění a zákon o daních z příjmů
3., aktualizované a doplněné vydání
Autor: Ing. Vlastimil Sojka
Nakladatelství Wolters Kluwer ČR, 10/2013, 355 s.
Publikaci lze objednat >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz