Recenze: Právo imisí, právo cesty a další sousedské spory
eFocus
Jako novinka nakladatelství Wolters Kluwer nedávno vyšla publikace pod názvem „Právo imisí, právo cesty a další sousedské spory“. Autorem zmíněné knihy je soudce a vysokoškolský pedagog Karel Svoboda, který se v poslední době profiloval především svými komentářovými a monografickými díly zaměřenými na obor občanského práva procesního.
Kniha je při rozumném rozsahu 260 stran strukturována do sedmi částí. První z nich je věnována obecným výkladům, které čtenáři objasňují užívanou terminologii a základní koncepci současné právní úpravy. Části druhá, třetí a čtvrtá se podrobněji zabývají běžnými a tzv. privilegovanými imisemi (imise pocházející z úředně povolené stavby či provozu). Část pátá pojednává o specifických skutkových podstatách (zákaz sázení stromů, ochrana před imisí vodou, oplocení pozemku apod.). Předposlední pasáž rozebírá související situace, které nemají původ v porušení práva (mj. podrosty, převisy, vstup na cizí pozemek, rozhrady, určené hranice mezi pozemky). Sedmá část pak řeší právo cesty přes cizí pozemek.
Jakožto zaměřením praktická publikace kniha vysvětluje souvislosti nejen na pozadí platné a účinné úpravy, ale snaží se podaný výklad demonstrovat také na příkladech, což přispívá ke srozumitelnosti textu. Jelikož se judikatura k novému občanskému zákoníku teprve vytváří, považuji za cennou snahu autora o výběr použitelné dřívější soudní praxe. Kniha se rovněž neomezuje pouze na popis současné úpravy, ale předkládá také možná řešení výkladových problémů (autor své vývody konfrontuje rovněž s dostupnými komentářovými díly, což čtenáři poskytuje příjemný komfort nalezení komplexnější informace „na jednom místě“). Za klad recenzované publikace považuji také skutečnost, že neopomíjí ani procesní stránku věci (přehledně je podán výklad přibližující způsob uplatnění práv u soudu, resp. možnosti výkonu rozhodnutí). Lze si konečně povšimnout a kvitovat, že výklad je strukturován tak, že čtenáři umožňuje nalezení informace i při studiu (pouze) příslušné pasáže, což usnadňuje její praktické využití (při rekapitulaci se výklad zároveň nijak rušivě neopakuje).
Shrnuto, knihu lze doporučit jako praktickou pomůcku. Nepochybně však poslouží i jako srozumitelný učební materiál pro všechny, kteří mají zájem blíže se seznámit s novou koncepcí „sousedských práv“.
Mgr. Zbyněk Matula
autor: Svoboda K.
Vydalo nakladatelství Wolters Kluwer ČR, 2016, 260 s.
Publikaci lze objednat >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz