Recenze: Soudní exekuce
Monografie má ambici být kompletním průvodcem po exekučním řízení. Autoři si jistě povšimli skutečnosti, že ač se jedná o rozsáhlou a mimořádně důležitou oblast právní praxe, neodpovídá tomu rozsah dostupných publikací. Navíc zvýšená činnost zákonodárce na poli exekucí způsobuje, že dosavadní práce rychle ztrácejí na své aktuálnosti. Proto je zcela na místě, že je předložena práce rozebírající současnou podobu exekučního řízení.
Koncepce knihy sleduje jednotlivé úseky exekučního řízení, přičemž se opírá o úvodní obecný výklad. Ten představuje profesi soudního exekutora, ostatní účastníky exekučního řízení, pojednává o právních pramenech a o exekučním titulu jako spojnici s řízením nalézacím. Je rozhodnutím autorů, že zařadili kapitolu o historickém vývoji, která však není nezbytná vzhledem k celkově praktické orientaci knihy. Prakticky orientovaného čtenáře naopak potěší ucelený popis průběhu exekuce, od exekučního návrhu až po jednotlivé způsoby provedení exekuce. V těchto pasážích se projevuje největší výhoda autorů, totiž dlouhodobá osobní zkušenost s prováděním exekucí. Proto si mohou dovolit uvádět čtenáře do širších souvislostí jednotlivých témat, vysvětlovat, jak se dané postupy v průběhu doby vyvíjely, a nazírat problémy z mnoha úhlů.Základním pohledem je zde pohled soudního exekutora, a protože tento je autorům vlastní, dozvídá se čtenář mnoho informací o skutečném fungování sledovaných procesů. Příkladem může být kapitola řešící náklady exekuce, v níž je představen i širší, avšak zároveň detailnější, pohled na problematiku ekonomického fungování exekutorského úřadu. Ovšem tam, kde je toho třeba, dívají se autoři rovněž očima účastníků. Funguje to dobře např. v kapitole o změně soudního exekutora nebo v kapitole o zastavení a odkladu exekuce.
Zajímavých otázek je v knize nastolena celá řada, takže na mnoha místech čtenář lituje, že byl zvolen omezenější rozsah publikace, který nedovoluje detailněji probrat všechny otázky, jimiž se právnická veřejnost dnes v souvislosti s exekučním řízením zabývá. Jako příklad lze uvést rozhodčí nález jako jeden z běžných exekučních titulů, který však v současné době zažívá spíše kritický přístup soudů, byl-li vydán ve spotřebitelských věcech. Rád bych se v knize dočetl o názoru autorů na soudní praxi, vedoucí často k zamítání exekučních návrhů nebo k zastavování exekucí.
Shrnu-li výše uvedené, doporučuji publikaci všem, kteří se s exekucemi setkávají ve své právní praxi. Po přečtení knihy byl pro mě největším přínosem pohled z pozice soudního exekutora, neboť teprve při něm se mi vyjasnily některé souvislosti, které jsem dosud přehlížel. Avšak i pro ty, kdo se s exekučním řízením teprve seznamují, má předložený text velký význam, neboť ve své souhrnu představuje ucelený úvod do exekučního řízení.
Mgr. Miroslav Hromada, Ph.D.
autoři: Jitka Wolfová, Martin Štika
Wolters Kluwer ČR, 2016, 336 stran
Publikaci lze objednat >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz