Rozhovory s děkany: Právnická fakulta Univerzity Palackého
Právnická fakulta v Olomouci je z hlediska založení třetí nejstarší fakultou Univerzity Palackého a druhou nejstarší právnickou fakultou v České republice. Výuka tam byla zahájena v roce 1679. V září 1855 byla fakulta uzavřena a výuka byla obnovena v roce 1991. Dnes je tak druhou nejmladší fakultou Univerzity Palackého. Prof. JUDr. Milana Hrušáková, CSc. fakultu vede tři a půl roku.
„Fakulta má své motto na svém oficiálním znaku: honeste vivere, neminem leadere, suum cuique tribuere. Hlavní zásady kromě výše uvedených lze rozšířit na: fakulta přívětivá ke studentům, ale současně náročná na jejich znalosti. Hrajeme fair play, a to, na čem se studenty dohodneme, platí.“
Jak hodnotíte postavení olomouckých práv mezi ostatními právnickými fakultami, v čem je jiná, případně lepší?
„V Čechách jsou dvě fakulty: stará, kamenná, pražská fakulta a mladší plzeňská fakulta. Na Moravě jsou rovněž dvě fakulty: starší, kamenná, brněnská fakulta a mladší olomoucká fakulta. Domnívám se, že olomoucká fakulta se v posledních letech stala fakultou „dospělou“ v tomto roce slavíme 20.výročí znovuobnovení, máme v současnosti dlouhodobou akreditaci reformovaného magisterského studijního programu, udělujeme titul JUDr. ( a není zase tak jednoduché ho získat) a v příštím ak. roce lze očekávat, že na fakultě budou absolvovat první studenti doktorského studijního programu (Ph.D.).“
V čem je fakulta jiná?
„Olomouc je univerzitní město s výrazným signum loci. To se zákonitě projevuje i na právnické fakultě. Vztah mezi studenty a pedagogy je tu někdy méně formální (bez snižování laťky požadavků!), mám ze studentů velmi dobrý pocit a současně i pocit „rodinného prostředí“, ovšem rodiny funkční (odpusťte projev mé profesionální deformace).“
Jak vidíte postavení fakulty v rámci Evropy?
„Fakulta má řadu velmi dobrých kontaktů v zahraničí, zejména je úzká spolupráce s Gratzem, Salzburkem, Clermont Ferrandem, La Rochelle a řadou dalších zahraničních fakult. Domnívám se, že začínáme zvolna pronikat do podvědomí, že v Česku nejsou jenom dvě právnické fakulty :). Je to ovšem proces dlouhodobý a náročný a v některých případech (s výjimkou jmenovaných fakult) jsme na začátku toho, aby nás začali brát vážně.“
Kauza plzeňských práv- projevila se i v Olomouci?
„Tzv. kauza plzeňských práv se významně dotýká všech právnických fakult v této republice, a ve svých důsledcích i právnického stavu jako takového. Musím konstatovat, že tzv. plzeňská kauza je pro nás (ale nejenom pro olomouckou fakultu) značným ponaučením a že si velmi dáváme pozor, aby ani stínem na nás neulpělo sebemenší podezření z jakéhokoliv nestandardního chování. Pokud se jedná o případný příchod některých plzeňských pedagogů, probíhají určitá jednání, ale zatím není nic dohodnuto.“
Jaký je trend v zájmu uchazečů o olomoucká práva? Klesá či stoupá?
„Zájem uchazečů o olomoucká práva je poměrně stabilní. S ohledem na skutečnost, že v této republice existují pouze čtyři právnické fakulty, přičemž tři z nich mají jako požadavek přijímacího řízení tzv. Scio testy, pak lze po uchazečích o studium legitimně očekávat, že přihlášku podávají na všechny čtyři fakulty současně. Pro PF UP přitom z našich statistik vyplývá, že převážná většina přijatých studentů pochází ze severní Moravy, dále pak z východních Čech a oblasti Zlínského kraje. Máme ovšem zapsané studenty z celé republiky, ale do určité míry regionální charakter našich studentů nelze popírat, a to i s ohledem na sociálně ekonomickou situaci Moravy a zejména severní Moravy. „
Jak to v současné době vypadá na fakultě z hlediska propojení studia a praxe? A jak s praktiky mezi pedagogy? Je někdo, koho byste na fakultě ještě ráda měla?
„PF UP byla první fakulta, na níž byla již v roce 1996 otevřena první simulovaná soudní síň. Byli jsme rovněž první fakultou, která začala s tzv. právními klinikami, o které je mezi studenty velký zájem. Studenti, pod dohledem pedagogů, poskytují bezplatné právní rady občanům a tak si ověřují své doposud teoretické poznatky i v praxi. Víme velmi dobře, že právo nelze učit jenom jako „law in books“, ale je třeba ho řešit samozřejmě i jako „law in practise“. Nový reformovaný studijní program navíc v poměrně značném rozsahu zavádí ověřování znalostí studentů formou klauzurních prací. Domnívám se, že byť učitelé PF UP nemají tolik možností věnovat se soukromým praxím jako učitelé právnických fakult v Praze nebo Brně, jejich znalosti současné praxe jsou na odpovídající úrovni.“
Srovnání úrovně absolventů s ostatními fakultami (Praha, Plzeň, Brno)
„Naši studenti jsou zcela srovnatelní.“
Uplatnění absolventů olomouckých práv na trhu.
„Neslyšela jsem o vážných problémech s uplatněním olomouckých absolventů.“
Jaké vize byste na fakultě ráda zrealizovala, něco aktuálního?
„Moje funkční období děkanky končí v lednu roku 2012. Ráda bych kandidovala i do druhého funkčního období, protože mám celou řadu nápadů, dokonce i vizí, mezi něž patří téměř dokonalá stabilizace fakulty, (slovo téměř má svůj význam, protože dokonalá stabilizace je ovšem prvním příznakem stagnace a následné záhuby) jejího tvůrčího potencionálu, reforma struktury fakulty a, prosím o odpuštění, že řadu svých vizí si uchovávám až na prezentaci svého volebního programu.“
Jak se fakulta obecně staví ke změnám? Je těžké je prosadit?
„Stručně: fakulta je plna mladých, perspektivních učitelů, o tom, že změny jsou možné, svědčí reakreditace našeho podstatně reformovaného magisterského studijního programu. Změny jsou nutné, my jsme touto cestou šli, mnoho jsme o tom na fakultě diskutovali a troufám si říci, že změny jsou výsledkem široké diskuse na fakultě a rovněž i diskuse s praxí a hledání přijatelných kompromisů.“
A na závěr, jaký je Váš názor na soukromé právnické vysoké školy
„Nositeli akreditace magisterského studijního oboru právo jsou pouze uvedené čtyři fakulty. Působí zde ovšem zahraniční vysoké školy, které rovněž učí v určitém rozsahu české právo a různé studijní programy českých soukromých vysokých škol, které např. vyučují právo a management. Pro uplatnění absolventů v justici a řadě dalších právnických profesí však zatím české právní předpisy vyžadují absolvování magisterského studijního programu akreditovaného v ČR. Nevylučuji, že do budoucna mohou vzniknout v této oblasti určité problémy, ledaže by se výrazně novelizovala řada právních předpisů stanovících kvalifikační předpoklady pro výkon určité funkce.“
Oficiální stránky fakulty naleznete >>> zde
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz