Sedm statečných
eFocus
Unie obhájců České republiky chce podle svých zakladatelů upozorňovat na chyby státních zástupců a reagovat na stále častější pocit nespravedlnosti a bezpráví způsobovaný orgány činnými v trestním řízení. Ohlasy z laické i odborné veřejnosti ale ukázaly, že se pustili na tenký led. O co sedmi obhájcům jde a co od nich můžeme očekávat?
TOMÁŠ GŘIVNA - viceprezident
Co si osobně slibujete od činnosti UOČR?
Myslím si, že prostřednictvím Unie lze poukazovat na případy, kdy orgány činné v přípravném řízení ve své činnosti selhaly. Myslím si, že Unie vytváří prostor pro meziprofesní dialog (Unie obhájců, Unie státních zástupců, Soudcovská unie). Myslím si, že Unie může být dobrou platformou pro výměnu zkušeností mezi jejími členy navzájem. Myslím si, že Unie může být iniciátorem změn právní úpravy. A hlavně si myslím, že hlas Unie obhájců bude slyšet více než hlas jednotlivých obhájců.
Jaký je podle Vás nejčastější "prohřešek" státních zástupců? A v jaké fázi TŘ?
Státní zástupci jsou už v přípravném řízení mnohdy protistranou obviněného, namísto toho, aby zůstali nestranní a se stejnou pečlivostí zjišťovali skutečnosti, které svědčí ve prospěch obviněného jako těch, které svědčí v jeho neprospěch. Vnímám, že státní zástupci namnoze raději podají obžalobu, než by trestní stíhání zastavili, a to i tehdy, jsou-li pro zastavení trestního stíhání důvody. Nakolik je toho příčinnou pravomoc nejvyššího státního zástupce rušit nezákonná usnesení nižších státních zástupců o zastavení trestního stíhání podle § 174a TŘ a nakolik jen alibismus, pohodlnost či nezájem o osud konkrétního obviněného, si netroufám tvrdit.
Sledujete reakce odborné veřejnosti, ze soustavy státního zastupitelství a laické veřejnosti? Jak je vnímáte?
Reakce jsou rozporuplné. Na jedné straně jsme označování jako lobbistické uskupení, které vzniklo k prosazování zájmů několika málo klientů za účelem vlastního zviditelnění a zisku. Na druhé straně nám lidé fandí, povzbuzují v našem úsilí a posílají své příběhy, kdy se stali obětmi svévole orgánů činných v přípravném řízení. Pevně věřím, že čas ukáže, že nejsme oním lobbistickým uskupením, které mají na mysli kritici.
Jak jste spokojen s mediální prezentací UOČR? Chápou podle Vás česká média, o co Unii jde?
Za pozitivní lze označit skutečnost, že se o UOČR alespoň mluví, že veřejnost vnímá její vznik. Nejsem si však jist, zdali všechna česká média dobře chápou, o co Unii jde. Prvotní ohlasy ukazují, že část médií chápe cíle Unie stejně jako zakladatelé, část médií nehledí na deklarovaný cíl a v Unii vidí zmiňované lobbistické uskupení. K tomu lze odkázat na odpověď na předchozí otázku.
PETR TOMAN – člen prezidia
Co si osobně slibujete od činnosti UOČR?
Jednotliví obhájci pracovali dosud samostatně. A stejně tak samostatně poukazovali na jednotlivá porušení zákonů ze strany orgánů činných v trestním řízení. Jejich podněty se nikdo nezabýval, pokud ano, pak většinou bez jakýchkoliv výsledků. A každý u nich začínal vždy od začátku. Od Unie obhájců si proto slibuji, že dá zkušenosti a poznatky jednotlivých obhájců dohromady, že je bude analyzovat a poukazovat na to, že mnohdy již nejde o chyby jednotlivců, ale o chyby systému. A bude se snažit, aby zodpovědnost za svá pochybení nenesli jen obvinění, ale v případě chyby na druhé straně i policie, státní zastupitelství či soudy.
Jaký je podle Vás nejčastější "prohřešek" státních zástupců? A v jaké fázi TŘ?
Nedodržování zásady, že se mají se stejnou pečlivostí shromažďovat důkazy pro i proti obviněným. A málo odvahy zastavit trestní řízení ještě před podáním obžaloby, nejsou-li ve spise dostatečné důkazy. Dříve tuto odvahu měli, dnes již ne.
Sledujete reakce odborné veřejnosti, ze soustavy státního zastupitelství a laické veřejnosti? Jak je vnímáte?
Sleduji, ale na jakékoliv hodnocení je ještě brzy. Ještě jsme nic nepředvedli, stále jsme na začátku naší práce a důvěru obhájců, kteří by měli být našimi členy, i dalších partnerů, na které se chceme obracet, si teprve musíme zasloužit. Odbornou, kvalitní a důslednou činností.
Jak jste spokojen s mediální prezentací UOČR? Chápou podle Vás česká média, o co Unii jde?
Doufám, že ano. A pokud ne, pak je naším úkolem jim vysvětlit, že jsme se nedali dohromady kvůli jedné kauze, ale proto, že množství pochybení na straně orgánů činných v trestním řízení – nikým nepojmenovaných a nepotrestaných – nás začalo děsit. A chceme s tím něco dělat. Snad se nám to bude dařit a snad i média na konkrétních případech pochopí, že něco není v pořádku.
Odpovědi prezidenta Unie Tomáše Sokola, viceprezidenta Lukáše Trojana a členů prezidia Václava Vlka, Filipa Seiferta a Marka Nespaly naleznete v aktuálním čísle EPRAVO.CZ Digital.
Aktuální číslo si můžete stáhnout ZDARMA na App Store a Google Play.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz