Seminář White & Case seznámil s restrukturalizací New World Resources
Tisková zpráva
Pražská kancelář mezinárodní právní firmy White & Case uspořádala seminář na téma „Restrukturalizace společnosti New World Resources – scheme of arrangement podle anglického práva v českém kontextu“. O zajímavých právních aspektech v praxi promluvili čelní odborníci z londýnské kanceláře White & Case.
Akce pořádaná v prostorách White & Case byla určena pro odborníky na soudní i mimosoudní restrukturalizace, kteří zastupují banky a významné poradce pro tuto oblast. Jejím hlavním tématem byla nedávno dokončená restrukturalizace vlastníka OKD, jednoho z největších zaměstnavatelů v České republice. Své názory a zkušenosti zde prezentovali Christian Pilkington a Boris Dočekal z londýnské kanceláře White & Case, a svůj „pohled zevnitř“ sdílel s účastníky semináře Boudewijn Wentink, vedoucí právního oddělení společnosti New World Resources.
Semináře pořádané pražskou kanceláří se již staly tradicí a své příspěvky na nich pravidelně prezentují zahraniční odborníci z celosvětové sítě kanceláří White & Case. Christian Pilkington, vedoucí právní praxe White & Case v oblasti finanční restrukturalizace a insolvence pro Evropu, Střední východ a Afriku, mimo jiné vysvětlil, že restrukturalizace se uskutečnila pouze díky znalosti nejnovějších postupů v oblasti záchrany společností na mezinárodní úrovni. „Jednalo se o náročný a složitý proces zahrnující řadu akcionářů s odlišnými zájmy a dlužníka s majetkem v několika jurisdikcích. Společnost New World Resources by nebylo možné zachránit jako fungující podnik bez flexibility a osvědčených postupů restrukturalizace dle anglického práva, tzv. scheme of arrangement,“ uvedl Christian Pilkington.
Hlavní výhodou anglického modelu je podle názoru pana Pilkingtona možnost zavázat k plnění restrukturalizačního plánu podporovaného zákonem vyžadovanou většinou věřitelů i menšinové věřitele, kteří s plánem nesouhlasí. Tuto možnost místní postupy vyžadující jednomyslnou dohodu věřitelů při mimosoudní restrukturalizaci nenabízejí. Restrukturalizační plán dle anglického práva rovněž umožňuje použití téměř jakýchkoli obchodních podmínek, které věřitelé a společnost ujednají, při současném uplatnění spravedlivého přístupu vůči všem věřitelům v příslušné věřitelské skupině. Restrukturalizace formou tzv. scheme of arrangement by tedy měla nahrazovat postup podle místního práva přinejmenším tam, kde potenciálně vysoké náklady na tento způsob řešení lze ospravedlnit výší dluhu daného dlužníka.
Vedoucí právní praxe White & Case v oblasti finanční restrukturalizace a insolvence pro Evropu, Střední východ a Afriku rovněž hovořil o narůstajícím významu tohoto nástroje ve střední a východní Evropě a vysvětlil hlavní rozdíl mezi anglickým modelem a postupy dle práva jednotlivých států. „Ve střední a východní Evropě neexistuje takto prověřený restrukturalizační mechanismus, který by přinutil různé akcionáře zasednout k jednacímu stolu a umožnil většině prosadit řešení přes nesouhlas menšiny v situacích, kdy je to nepochybně v zájmu dlužníka a jeho akcionářů,“ uvedl ve středu londýnský odborník a vyzdvihl tak, proč se budeme ve střední a východní Evropě v budoucnosti pravděpodobně setkávat i s dalšími případy restrukturalizace podle anglického práva.
White & Case (Europe) LLP,organizační složka
Na Příkopě 14
110 00 Praha 1
Tel.: +420 255 771 111
Fax: +420 255 771 122
e-mail: info@prague.whitecase.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz