Soud ve věci Savova zneužívá vývoje moderních technologií, říkají advokáti
Tisková zpráva, Single Case
Městský soud v Praze vydal dle informací serveru Aktuálně.cz přelomový rozsudek ve věci uprchlého podnikatele Františka Savova. Ten umožňuje policii nahlédnout do spisu advokátní kanceláře UNI Legal (dříve Garris Legal) umístěného na tzv. cloudovém úložišti. Rozsudek přitom dle oslovených právníků i IT odborníků nereflektuje realitu práce advokátů a není v souladu s evropskou judikaturou. „Rozhodnutí soudu je nesmyslné, my jsme však na něj připraveni,“ tvrdí Pavel Krkoška, tvůrce advokátního software SingleCase.
„V rozsudku soud argumentuje, že cloud není místem výkonu advokacie, a tedy nepožívá zvláštní ochrany. Dle názoru našeho i námi oslovených právníků je ale rozhodující samotný obsah spisu, a to zda podléhá advokátnímu tajemství, nikoli místo nebo způsob jeho uložení," říká Pavel Krkoška ze společnosti SingleCase. Rozhodnutí podle něj nedává smysl ani technicky vzhledem k tomu, že právníci mohou využít jeho software stejným způsobem nehledě na místo uložení dat. "SingleCase je možné provozovat s dokumenty uloženými přímo u advokáta na serveru. Se systémem přitom právník pracuje naprosto stejně jako v cloudové variantě. Neexistuje rozumově obhajitelný důvod, proč by ochrany měla požívat jedna varianta a druhá nikoli," argumentuje Krkoška.
Jeho názor potvrzuje JUDr. Jakub Kříž, Ph.D., advokát a vedoucí katedry soukromého práva na CEVRO Institutu v Praze. „Účelem povinnosti mlčenlivosti advokáta je ochrana důvěrnosti informací, které advokát získá od klienta. Je úplně jedno, zda je taková informace napsaná na papíře, uložená na lokálním disku počítače, anebo v cloudu. Ve všech případech s ní musíme zacházet stejně. Pokud je hlavním argumentem soudu, že advokát nevykonává advokacii v cloudu, je jeho rozhodnutí pomýlené. Podle mého názoru je to jen další důkaz toho, jak represivní složky státu rozšiřují svoji moc na úkor práv a svobod lidí.“
Velice citlivé je přitom už rozlišení, co je a co není cloudem. Dle argumentace Městského soudu zvláštní ochrany nepožívá „jiný prostor, pokud se zde mohou nacházet listiny, které obsahují skutečnosti, na něž se vztahuje povinnost mlčenlivosti[i]“. To by se týkalo například situace, kdy má advokát umístěny servery s dokumenty v datovém úložišti svého IT poskytovatele, v tzv. privátním cloudu. Naprostá většina malých advokátních kanceláří a samostatných advokátů má také zřízeny e-mailové schránky u poskytovatele webhostingu, což vzhledem k místu uložení dat mimo kancelář může splňovat definici cloudu tak, jak ji chápe soud. Podle Krkošky by tak i začínající advokáti museli pro zajištění dat svých klientů investovat prakticky ihned po začátku své praxe desítky tisíc korun do serveru pro uložení dokumentů a e-mailové korespondence. Zajistit bezpečnost serveru v kanceláři je přitom velmi náročným úkolem i pro větší kanceláře. „Je třeba si uvědomit, že servery poskytovatelů cloudových služeb jsou nesrovnatelně lépe vybaveny proti potenciálním útokům. Zmocnit se dat ze serveru v kanceláři, pokud k němu není nepřetržitě hlídán přístup a pokud nejsou data stále zašifrována, je pro zkušeného útočníka snadným úkolem,“ dodává Krkoška.
S tím souhlasí i JUDr. Zdeněk Tomíček, partner advokátní kanceláře Tomíček Legal, který tvrdí, že vývoj moderních technologií není možné přehlížet, brzdit, či dokonce zneužívat. „Cloudové řešení je populární nejen pro svou rychlost a přehlednost, ale právě především pro bezpečnost, kterou zajišťují profesionálové v oboru. Pokud by na cloudu uložená klientská data nepodléhala zvláštní ochraně v porovnání s tištěnými spisy anebo dokumenty uloženými na vnitřních serverech advokátních kanceláří, pak by se jednalo o citelný zásah do sféry advokátního tajemství a práv klientů advokátních kanceláří,“ říká Tomíček. Dodává, že sami advokáti jsou povinni smluvně zajistit, aby přístup k datům neměl ani poskytovatel cloudového úložiště.
SingleCase je jako poskytovatel připraven pomoci advokátním kancelářím s ochranou proti postupu orgánů činných v trestním řízení. „Veškerá data našich klientů v cloudu jsou uložena mimo území České republiky, navíc trvale zašifrována. Připravujeme variantu, kdy klíč k dešifrování dokumentů nemá k dispozici poskytovatel, ale výhradně advokátní kancelář. Již nyní umíme službu spustit tak, že dokumenty i data aplikace jsou uloženy výhradně na serverech kanceláře,“ uzavírá Pavel Krkoška.
--------------------------------------------------------------------------------
[i] Nahrazení souhlasu ČAK Nt615/2014 ze dne 9. 7. 2014
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz