Spolupráce projektu W4W: Servis rodiny a soudů na edukacích pro rozvádějící se rodiče má smysl
Dítě potřebuje pro svůj sociální vývoj oba rodiče, kteří by měli udělat vše pro to, aby jej svému potomkovi umožnili.
To je stěžejní myšlenka edukací, které rozvádějícím se partnerům poskytuje v rámci projektu W4W: Servis rodiny obecně prospěšná společnost WOMEN FOR WOMEN (W4W). Ta na programu edukací spolupracuje s okresními či obvodními soudy – od roku 2019 v Mostě, od loňska pak s dalšími soudy v České republice.
Edukace jsou přednášky pro rodiče, ale také pro prarodiče nebo například nové partnery. Probíhají přímo na soudech, jsou hromadné a představují podpůrnou metodu podpory rodičů. Rámcově trvají 60 až 90 minut. Na začátku každé z nich k rodičům promlouvá jeden ze soudců, vysvětluje jim důležitost jejich vzájemné dohody, aby nenechávali odpovědnost pouze na soudu.
Edukace se věnují oblasti konfliktu mezi rodiči, tomu, co dětem nejvíce ubližuje, co jim naopak prospívá a pomáhá jim situaci zvládnout, jaké mají děti potřeby, jak jim vytvořit dva domovy nebo jak s dětmi o rodinné situaci mluvit. Účastníci edukací se také dozvídají důležité právní informace.
Dětem nejvíce škodí konflikt, který mezi rodiči probíhá. „Pokud rodiče nebudou pracovat na své rodičovské roli tak, aby dětem rozvod co nejvíce usnadnili, je pravděpodobné, že si z něj odnesou trauma, se kterým budou bojovat celý život a ovlivní jejich vlastní partnerské vztahy,“ říká hlavní koordinátorka projektu W4W: Servis rodiny Kamila Šaffková. Podle ní je jedním ze zásadních cílů edukací naučit rodiče s konfliktem pracovat a pomoci jim oddělit partnerskou rovinu vztahu od té rodičovské, což často bývá extrémně těžké.
„Někdy se potkávám s názorem, zda nejsou edukace zbytečné, zvlášť pro rodiče, kteří se dohodli. Jsem ale přesvědčená, že svůj přínos mají pro všechny účastníky – minimálně je mohou obohatit tím, že jim umožní nahlédnout do dětského světa potřeb,“ dodává Kamila Šaffková.
Evaluace OS Most poměrně jasně ukázala na význam edukací. Zjistila, že rodiče, kteří jí neprošli a využívali „pouze“ odborné služby, došli k dohodě po delším čase a obtížněji. „Bez informací rodiče často tápou a nevědí. Jsou ovšem tací, kteří si z těchto intervencí nic neodnesou a dále se chovají destruktivně vůči svému dítěti. To už je ale na jejich odpovědnosti, zda se k němu chtějí takto stavět,“ říká koordinátorka projektu W4W: Servis rodiny.
Soudy, se kterými spolupracujeme a jenž realizují edukace pro rodiče:
Okresní soud v Mostě – od roku 2019
Obvodní soud pro Prahu 10 – od roku 2022
Okresní soud v Litoměřicích – 2022
Okresní soud v Příbrami – od roku 2023
Okresní soud v Mladé Boleslavi – 2023
Obvodní soud pro Prahu 2 – 2023
Okresní soud v Ústí nad Labem – 2023
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz