Stavební deník z pohledu legislativy a možnosti jeho vedení online
Jedním ze základních dokumentů, které musí být v případě kontroly na stavbě k dispozici, je stavební deník. Povinnost jeho vedení je dána stavebním zákonem. Ten však přímo nestanovuje formu stavebního deníku, a tak jej lze vést i v režimu online. Elektronický stavební deník zjednoduší přidávání záznamů, zvýší transparentnost a umožní vzdálený přístup z jakéhokoliv místa.
Povinnost vedení stavebního deníku je zakotvena v zákoně
Při provádění stavby, která vyžaduje stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu, musí být veden stavební deník. Do něj se pak musí pravidelně zaznamenávat údaje týkající se provádění staveb. Tuto povinnost stanovuje stavební zákon č. 183/2006 Sb, způsob vedení je pak zaznamenán ve vyhlášce č. 499/2006 Sb. Vyhláška o dokumentaci staveb v platném znění.
Podle zmíněného stavebního zákona mohou do stavebního deníku provádět záznamy nejen stavebník, stavbyvedoucí či stavební dozor, ale i řada dalších oprávněných osob. Patří mezi ně například osoba provádějící kontrolní prohlídku stavby, osoba odpovídající za provádění zeměměřičských prací, technický dozor, autorský dozor, autorizovaný inspektor nebo koordinátor BOZP. Umožnit fyzický přístup ke stavebnímu deníku všem oprávněným osobám je logisticky i časově náročné. I z toho důvodu je o online vedení stavebního deníku stále větší zájem.
Stavební deník vs. jednoduchý záznam o stavbě
Vedle stavebního deníku je ve stavebním zákoně zmiňován i další dokument, a to jednoduchý záznam o stavbě. Jak je z názvu zřejmé, jde o dokument, do kterého se zapisují převážně základní informace o stavbě, z hlediska požadavků na vedení je tak méně komplikovaný než stavební deník.
Jednoduchý záznam o stavbě vám postačí při provádění jednoduchých staveb uvedených ve stavebním zákoně č. 183/2006 Sb. v § 104 odst. 1 písm. e) až k). patří sem například stavba pro reklamu, stavební úprava bez zásahu do nosných konstrukcí a změny vzhledu nebo stavba odstavných, manipulačních, prodejních, skladových nebo výstavních ploch o výměře nad 300 m2. I jednoduchý záznam o stavbě můžete vést online.
Stavební deník musíte vést i při stavbě svépomocí
Je namístě zdůraznit, že zákonná povinnost vedení stavebního deníku platí nejen pro stavební firmy, ale také pro stavebníky, kteří realizují stavbu svépomocí. Jak firmy, tak stavebníci by si však měli uvědomit, že stavební deník není jen další byrokratickou zátěží. V budoucnu jim může pomoci při řešení případných problémů a jejich odstraňování.
Stavební deník se využívá například jako důkazní materiál při řešení reklamací, který může potvrdit či vyvrátit správnost provedení stavebních prací. Protože jsou v něm zaznamenány všechny práce na stavbě, je díky záznamům v deníku podstatně snazší odhalit technologickou závadu a vyřešit ji rychle, a tedy levně. Aby však deník splnil svůj účel, musí být vedený detailně a poctivě.
Protože je vedení stavebního deníku v klasické papírové podobě časově náročné, často se na detailní zápisy nedbá. Po přechodu na online stavební deník budou záznamy přehlednější a mnohem podrobnější. Protože se značná část zápisů zaznamená automaticky včetně data nebo počasí, bude mít oprávněná osoba dostatek prostoru zapsat jen důležité údaje související s prováděním prací na stavbě.
Přejděte na elektronický stavební deník. Přinese vám řadu výhod
Mnoho stavebních firem je konzervativních, a tak se jim do přechodu na elektronické vedení stavebního deníku příliš nechce. Ti, kteří tento krok udělali, si jej však nemohou vynachválit a oznamují značnou úsporu času a nákladů na stavbu. Tyto výsledky hlásí uživatelé oblíbené české aplikace pro stavební firmy Stavario, jejíž součástí je právě online stavební deník.
Jednou z výhod vedení stavebního deníku v režimu online je úspora času, která souvisí s automatickým přidáváním záznamů. Konkrétně zmiňovaný elektronický stavební deník Stavario je mimo jiné napojený na informační systémy meteorologických stanic, a tak informace o počasí v daný den do systému automaticky zapíše.
Na rozdíl od papírového stavebního deníku se ten elektrický neztratí, nepoškodí ani nepřepíše. Eliminuje se tak riziko zneužití a zásahů neoprávněných osob. Velkou předností je možnost vzdáleného přístupu z jakéhokoliv místa. Do stavebního deníku můžete nahlížet odkudkoliv, stejně tak i přidávat záznamy, poznámky a komentáře. Přístup můžete udělit i investorovi, který získá možnost okamžitě komentovat zápisy, přidávat nové požadavky a schvalovat vícepráce. To vše bez nutnosti fyzické přítomnosti na stavbě. Proto si přechod na elektronické vedení stavebních deníků pochvalují nejen firmy, ale také investoři.
Stavební deník jako součást rozsáhlého informačního systému
Digitalizace ve stavebnictví se vedle online vedení stavebních deníků odráží i v dalších oblastech vedení stavebních firem. Příkladem je již zmíněná aplikace Stavario, která slouží jako ucelený informační systém pro stavební firmy. Vedle elektronického vedení deníku zahrnuje i docházkový systém nebo evidenci firemního majetku.
Po propojení s mobilní aplikací si zaměstnanci stavební firmy sami evidují příchody a odchody z práce. Systém je vybaven řadou ochranných mechanismů včetně pořízení fotografie zaměstnance nebo zaznamenání GPS polohy, díky čemuž je uvádění nepravdivých údajů o odpracované době v podstatě nemožné. Díky funkci evidence majetku pak vedení stavebních firem získává okamžitý přehled o pohybu nářadí a strojního vybavení. Ví, kde se dané vybavené nachází a kdo jej má na starosti. Po přechodu na zmiňovaný informační systém se firemní majetek přestane ztrácet nebo vracet v nevyhovujícím stavu ze dne na den.
Ať už stavíte dům svépomocí, nebo patříte mezi stavební firmy, nezapomeňte na zákonnou povinnost vedení stavebního deníku. Zákon č. 183/2006 Sb. v § 154 odst. 1 písm. d) stanovuje povinnost uchovávat stavební deník po dobu 10 let od vydání kolaudačního souhlasu. V případě papírového vedení jej proto nezapomeňte uložit na bezpečné a dostupné místo. Tento problém u elektronického stavebního deníku řešit nemusíte. Zůstává totiž uložený na zabezpečeném cloudovém úložišti, ze kterého se jen tak neztratí.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz