Světové fórum mediačních center
eFocus
Emoce, nestrannost i hledání opravdových zájmů stran. To jsou jen některé ze základních esencí mediace. V Praze se uskutečnilo 18. Zasedání renomovaných mediátorů a specialistů na ADR (alternativní řešení sporů), které se věnovalo například také sportovním nebo online mediacím. Hostitelem fóra byla Česká advokátní komora.
Středem letošního zájmu zasedání byla mediace pro banky a finanční instituce, mediace ve sportu, otázky success fee v mediaci, spotřebitelská mediace, mediace on-line a prevence sporů. Fóra se zúčastnili zakladatelé UIA, pan Thierry Garby, Co-prezident a zakladatel Světového fóra mediačních center UIA, čestný advokát Pařížské advokátní komory, mediátor a arbitr a pan Colin Wall, Co-prezident Světového fóra mediačních center UIA, bývalý předseda Hong Kong Mediation Council, akreditovaný arbitr a mediátor.
Thierry Garby a Colin Wall na setkání s novináři hovořili o tom, že technické problémy jsou často zástupné. Pro mediátory je cílem odhalit zájmy. Na to nejsou zvyklí a je to pro ně poměrně obtížné. „Musíme se na to vycvičit. Jít hluboce do zájmů stran. Dalším podstatným aspektem je umět si poradit s emocemi, dodává k tomu advokátka Martina Doležalová, která je členkou pracovní skupiny MS ČR pro přípravu zákona o mediaci a předsedkyní sekce ADR České advokátní komory. Více v následujícím rozhovoru:
Témata vybírala UIA., přesto, vyzdvihla byste nějaká?
„Všechna témata byla zajímavá. Například „tlumočení v mediaci“, což bylo první téma v pátek, je téma, se kterým se dostanete do styku při jakékoliv mezinárodní mediaci. Řešilo se, čemu se vyhnout a jak správně vybrat tlumočníky. I oni si totiž musí zachovat neutralitu a přenést jí i do nonverbality. Tlumočit v mediaci není jednoduché.“
Velmi zajímavé je téma „Mining the Minds of Mediators“ Emocionalita je důležité téma. Jak jsou na tom čeští mediátoři – advokáti?
„Ti za sebou mají školení. S bruselskou advokátní komorou jsme získali evropská grant v mediaci. Do dneška jsme proškolili 125 advokátů v mediaci. Školíme stále se stejným lektorem, kterým je Patrick van Leynseele a máme tak neustále zachovanou poměrně vysokou úroveň. Patrick měl na tomto zasedání přenášku na téma „Success fees - Structuring mediation fees“.
Jaký je aktuální stav?
„Aktuálně máme vyškoleno 150 advokátů, kteří v současné době skládají zkoušky na ministerstvu. Teprve nedávno se rozjel registr mediátorů. Všichni ser podrobujeme zkouškám, advokáti se zapisují do registru a jde o to, zda bude doprovodně stavovským předpisem upravena etika mediátorů – advokátů. Řeší se také smlouva s pojišťovnou, která by měla pojistit rizika plynoucí z funkce mediátora. V registrované mediaci jsme na samém začátku, byť podle směrnice jsme měli zákon mít 21.5.2008 v účinnosti.“
Jaké je zastoupení advokátů?
„Máme zastoupení od velkých kanceláří po „luční advokáty“, kteří dělají generální praxi.
Stále je u nás v mediaci velký potenciál. V zahraničí řeší mediátoři až 25 procent případů. Které by se jinak řešily soudně...
„Doufáme, že to tu bude také tak. Paralelně mají být školeni soudci v justiční akademii. Tak, aby věděli, pro které spory je mediace určena. Aby poznali, který spor je vhodný a stranu poslali k mediačnímu sezení.“
Které spory to konkrétně budou?
„Všechny spory, které se zakládají na dlouhodobých vztazích mezi stranami. Jak obchodní, tak sousedské, pracovněprávní. Pak také rodinné, kde už Česká republika zkušenosti má. Mediace je vhodná všude, kde se nechce „prát prádlo venku“.
Pokud jdeme do praxe, na co si dát pozor?
„Rozdíl oproti tomu, na co jsme zvyklí a trénovaní je v tom, že advokát je zástupce jedné strany. Tady musíte být tvrdě neutrální. Po celou dobu řízení si musíme udržet vybalancovanost, nezávislost. Mediátor za proces zodpovídá. Stěžejní jsou zájmy stran, nejenom to, na co mám důkazy a „papíry“. Opravdu to, co za tím je. Možná je zajímavé, že si řada lidí nejdřív myslí: „ Mediace není nic nového, je to esenciální náležitost práce advokáta“. Na školení ale zjistí, že práce mediátora je strašně obtížná. Nejenom, že sledujete v podvědomí právní stránku věci, aby se nedohodli contra legem. Ale sledujete hlavě to, aby bylo vše v souladu s jejich opravdovými zájmy. Plus ovládáte emoce při jednání. Je to strašně těžká práce.“
Vaše školení jsou velmi úspěšná...
„Za dvanáct let, co se mediaci věnuji, jsem poznala řadu lidí ze zahraničí a snažím se z nich „natahat“ na komoru jen ty nejlepší. Máme zatím štěstí, že můžeme školit za pomoci úžasných lidí. Máme i psycholožku, vyjednávací tým. Řada kolegů absolvovala naše kurzy třeba dvakrát a říkají: „Vy jste nejlepší“. To nás těší.“
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz