České podnikatelky opět potvrdily svou sílu, schopnost inovovat a nevzdávat se. Jubilejní 15. ročník OCP zná své vítězky
OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK 2022 zná své vítězky. V roce 2022 bylo z 25 133 firem ve 100% vlastnictví ženy nominováno 2394 semifinalistek s nejlepšími ekonomickými výsledky. Do finále15. ročníku OCP se pak dostalo 112 žen, kterým se i v nelehké době daří rozvíjet své firmy.
Jejich obrat v roce 2021 dosáhl 2,9 miliardy korun a zaměstnávaly téměř 2400 lidí. Zhruba 40 procent finalistek vede rodinné podniky.
Tradičně si úspěšné podnikatelky rozdělily ceny v kategoriích podle velikosti firmy (viz níže). Rozdána byla také zvláštní ocenění pod patronací partnerů projektu. Záštitu letošnímu ročníku udělilo stejně jako v předchozích letech Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. Letošní patronkou celého ročníku byla Romana Ljubasová, majitelka a jednatelka společnosti Inca Collagen s.r.o.
Kdo se mohl zapojit?
- Majitelka, která je českou občankou a držitelkou stoprocentního podílu firmy (bez zahraničního kapitálu)
- Majitelka podniku s ročním obratem od 10 milionů korun
- Majitelka firmy, která vede podvojné účetnictví nejméně po dobu čtyř let
Do soutěže se podnikatelky hlásily na doporučení odborného garanta CRIF – Czech Credit Bureau, který jejich firmu vybral na základě analýzy. V té se mimo jiné zohledňují i výsledky účetních závěrek za roky 2020 až 2021, závěrka z roku 2019 má informativní charakter.
Ženy zvládly tíhu odpovědnosti
České podnikatelky i v krizových letech 2020 až 2022 potvrdily podle organizátorů soutěže svou sílu, pra-covitost, schopnost inovovat a nevzdávat se.
„Každý obor je jiný, ale všechny mají jedno společné, a to jsou inovace. Firmy nejvíce řeší úspory v oblasti energetiky a činí s tím spojené kroky. Tradičním aspektem žen je podpora různorodých sociálních aktivit ve svých regionech. Já osobně se snažím ženám poskytovat inspiraci a informace o tom, jak řeší podobné situace další podnikatelé. Pořádanými webináři představujeme různá odborná témata a osobními setkáními to, co se nedá ničím nahradit, emoce a sdílení,“ popisuje zakladatelka OCP a Podnikatelské platformy Helas Helena Kohoutová.
Důležitým hlediskem je podle Heleny Kohoutové i rozvoj byznysu a s ním spojené vzájemné propojení těchto podnikatelek s dalšími lídry v platformě českých firem (Podnikatelská platforma Helas – čeští lídři a exportéři), která je „tvořená důvěryhodnými klienty i dodavateli a vytváří bezpečné místo pro byznys a nové vztahy“.
Ocenění českých podnikatelek funguje již patnáct let, mezi jeho patronky patřily uznávané a výjimečné až ikonické ženy, připomíná zakladatelka projektu.
„Byly mezi nimi například Eva Jiřičná, Eliška Hašková Coolidge, Dana Bérová, Taťána le Moigne, Eva Štěpánová, Věra Komárová, Simona Kijonková, Kateřina Kadlecová, Barbora Tachecí, Romana Ljubasová, Laura Janáčková, Kateřina Šrámková, Jaroslava Valová, Markéta Šichtařová a Libuše Šmuclerová. Velice si toho považujeme a jsme rádi, že nás svou přízní poctily a podělily se o své životní názory, postoje a zkušenosti,“ doplňuje Helena Kohoutová.
Důležitá je naplnitelná vize
Podle člena představenstva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Pavla Fingera ženy vlastní spíše menší firmy, a to jak z hlediska obratu, tak i počtu zaměstnanců. Mnohé z nich působí na trhu delší dobu.
„Dokládají tak, že se měnícím se ekonomickým podmínkám dokázaly zdárně přizpůsobit nejen v minulosti, ale i umí se vypořádat i se současnou krizí. Důležité je mít vizi dalšího rozvoje firmy, která je sice náročná, ale zároveň i naplnitelná,“ domnívá se Pavel Finger.
Další výzvy čekají podnikatelky v příštím roce. Co by jim do dalšího obtížného období popřála zakladatelka projektu?
„Vedle přání zdraví a vnitřní spokojenosti, síly a pokory bych ráda připomněla listopad 1989, ten navždy zůstane momentem, který nám otevřel cestu ke svobodě a novým možnostem. Je pro mě zhmotněním svobodné volby. Toto je dobré si připomínat v jakékoli době ať nám okolnosti hrají či nehrají do noty. Právě díky tomuto bodu zlomu a společenskému přerodu vznikly všechny firmy, které jsou součástí Podnikatelské platformy Helas – Budujeme hrdé Česko, tedy i Ocenění Českých Podnikatelek. Přeji nám všem i naší republice to nejlepší možné,“ říká Helena Kohoutová.
Životní zkušenosti hrají prim
Loni bylo nejvíc semifinalistek ze skupiny žen, které začaly podnikat mezi 31 a 40 rokem života. To znamená, že nejprve sbíraly cenné zkušenosti, které pak využily pro rozjezd vlastního byznysu.
„Letos je více než třetina semifinalistek ve věku od 41 do 50 let, za touto skupinou se umístily ženy ve věku 51 až 60 let. Pětinu tvořily ženy starší 60 let. Mladší ženy podnikají v menší míře, což souvisí s výchovou dětí, která spočívá stále ještě převážně na jejich bedrech,“ upozorňuje Pavel Finger.
Největší podíl semifinalistek tvoří firmy založené v letech 2012 až 2015, tudíž firmy, které na trhu působí do 10 let. Výrazný podíl však mají rovněž i firmy fungující více než 20 let.
„Semifinalistky vlastní nejen malé firmy, pětina z nich má do tří zaměstnanců, ale také větší podniky, protože téměř pětina z nich zaměstnává 41 a více lidí. Nejvíce semifinalistek podniká v Praze, a to 40 procent. Další v pořadí regionů s nejvyšším počtem semifinalistek je Jihomoravský kraj, který se podílí 14 procenty,“ doplňuje zástupce CRIF – Czech Credit Bureau.
Sdělení příběhů činí podnikatelky silnějšími
„Tím, že prozkoumáme, pochopíme, nacítíme a oceníme podnikání žen, je možná na malou chviličku vytáhneme nad podnikání, aby věděly a cítily jak úžasné a těžké věci dělají každý den,“ glosuje patronka letošního ročníku Romana Ljubasová, zakladatelka a majitelka společnosti Inca Collagen.
„Ocenění Českých Podnikatelek dělá ženy silnějšími právě sdělením jejich příběhů a výsledků,“ dodává.
Záštitu letošnímu ročníku udělilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Léta 2020 až 2022 představují těžkou zkoušku pro všechny zástupce byznysu. Pro podnikatelky, které častěji musejí skloubit práci s péčí o děti, to platí o to výrazněji.
V dnešní nelehké době může podle Ministerstva průmyslu a obchodu ČR podnikatelům výrazně pomoci snižování administrativní zátěže.
„Ministerstvo průmyslu a obchodu, které obchod a podnikání podporuje dlouhodobě, připravuje celou řadu opatření se zaměřením na digitalizaci služeb. Jedná se například o Portál živnostenského podnikání, který umožní napojení na nový Rejstřík trestů a Informační systém skutečných majitelů. Připravujeme také projekt Portál podnikatele, který bude centrálním místem zastřešující veškeré elektronické služby veřejné správy vůči podnikatelům,“ popisuje šéfporadkyně ministra Jozefa Síkely Eva Hanáková.
Generální partner projektu, ČSOB udělil i letos cenu v kategorii Výjimečná podnikatelka.
A proč je právě ČSOB patronem právě této kategorie? „Ženy jsou v podnikání obecně o něco opatrnější než muži a své kroky více rozmýšlejí. Přesto je jich v byznysu čím dál víc a my jsme moc rádi, že jim v tom jako banka můžeme pomáhat. S radostí také vidíme, že se českým podnikatelkám daří nejen v České republice, ale mnohým i v zahraničí,“ sděluje ředitel útvaru Rozvoj obchodu a klimatická změna vztahového bankovnictví ČSOB Martin Pěchouček.
V kategorii Výjimečná podnikatelka hodnotí banka působení dané ženy na celou společnost nebo trh bez ohledu na velikost či počet zaměstnanců a zohledňuje inovativní, environmentální, sociální i další aspekty činnosti.
„Úspěšné zotavování firem z pandemie výrazně zasáhl prudký cenový růst a válka na Ukrajině. Fascinující ale je, jak se české firmy a podnikatelé zaměřují na inovace a paralelně šetří provozní náklady, například na spotřebu energie. V ČSOB jsme vždy připraveni je v těchto aktivitách podpořit a zprostředkovat jim financování nebo příslušné dotace,“ doplňuje Martin Pěchouček.
Podle zástupce ČSOB může být každá krize pro mnoho podnikatelů a podnikatelek příležitostí. Mnoho firem se totiž dostalo pod velký tlak a mnohé musely zásadním způsobem změnit svůj byznys. „Právě schopnost umět včas zareagovat, dokázat se s nastalou situací dobře vypořádat a přizpůsobit se, ukazuje, kdo je opravdu výjimečný,“ myslí si Martin Pěchouček.
Ocenění společenské odpovědnosti firem
Historicky podruhé byla udělena Cena odpovědného podnikání, a to pod patronací HealthyLongevity.clinic.
„Oceňujeme, že stále více firem i v Čechách věnuje pozornost aktivitám kolem společenské odpovědnosti. Vnímáme, jak budují nejen svoji obchodní strategii vůči klientům, ale investují i do rozvoje komunit – počínaje u svých zaměstnanců, jejich profesionálního a osobnostního vývoje, po různorodé aktivity v rámci regionu,“ popisuje Business Development Manager ve společnosti HealthyLongevity.clinic Veronika Knobová.
„Stejně jako longevity medicína je v podstatě investice našich klientů do budoucího zdraví, tak firmy investující dnes do svých zaměstnanců a lokálně do míst, kde sídlí, v podstatě investují do své budoucnosti,“ dodává Veronika Knobová.
Nechybí cena za digitální transformaci a inovace. O tom, která z dam získá letos tuto cenu rozhodne dvojice hlavních partnerů Ocenění Českých Podnikatelek, společnost Microsoft a DataClue. Digitální transformace je nyní pro tuzemské firmy ještě důležitější než před krizovým obdobím.
„Digitální transformace posouvá firmy výrazně kupředu z pohledu efektivity a bezpečnosti a tím zvyšuje jejich konkurenceschopnost. V České republice je nyní tento trend spíše v začátcích a k rozvoji dochází především díky těžké ekonomické situaci v covidové době a nyní i v souvislosti s válkou na Ukrajině a rostoucími cenami energií a vstupů obecně. Microsoft je ideální platforma pro zavádění Digitální transformace a DataClue jako Gold partner Microsoftu pomáhá, aby přechod bych rychlý a hlavně úspěšný,“ říká zakladatel DataClue Václav Ondráček.
Cena za inovativní řešení bude předána pod patronací Generali Česká pojišťovna, která je také hlavním partnerem projektu.
V letošním ročníku se Generali České pojišťovně vybírala CENA ZA INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ mimořádně složitě. Důvod? Charakter inovativního a novátorského myšlení, chování a přístupu se podle partnera projektu promítá do čím dál tím většího počtu firem.
„Letos jsme po zvážení všech okolností vybrali firmu IDC-FOOD, s.r.o. Jedná se o českou společnost, která již více než 20 let vyrábí koření a funkční přísady pro potravinářství. V posledních 5 letech společnost přinesla na trh novou značku YourBody, zahrnující produkty zdravé výživy, sportovní doplňky a zdravé mlsání. Velmi nás zaujalo už samotné motto značky YourBody, které zní: „Rychle, chutně a zdravě!”
Jak jsme měli možnost se přesvědčit, společnost IDC-FOOD má výrobní závod v Jaroměři ve východních Čechách a je ve svém regionu renomovaným zaměstnavatelem, který poskytuje svým zaměstnancům řadu benefitů. Zásadně nás také oslovila skutečnost, že společnost klade důraz na etické chování na trhu a rozvíjí firemní kulturu, ve které se dobře tvoří, pracuje i žije,“ sděluje regionální ředitelka pro Prahu Generali ČP Šárka Dolanská.
Oceňujeme umění skloubit rodinu a podnikání
Cenu pro výrobní podnik v rukách české ženy předala patronka této kategorie, která je sama majitelkou významné výrobní společnosti. Projekt OCP je podle ní velmi sympatickým a prospěšným projektem, který seznamuje a propojuje úspěšné a inspirativní ženy z celého Česka.
„Jako bonus projekt také více zviditelňuje společnosti vítězek a představuje je široké veřejnosti, což je velkým přínosem. Proto možnost být patronkou projektu pro výrobní podniky byla pro mne jednoznačná volba. U žen, které se rozhodly podnikat obdivuji nekonečnou řadu vlastností. Ponejvíce však odhodlání, vytrvalost a umění skloubit rodinu a podnikání,“ přiznává Eva Komárková, Chief Executive Officer, IN-EKO TEAM.
Cena za výjimečný růst firmy bude letos předána pod patronací společností Dermacol & Leonardo da Vinci Academy.
„Jsem poctěna, že Dermacol a Leonardo da Vinci Academy může podpořit dynamiku, inovaci, ekologii a úspěch v jednom,“ doplňuje Věra Komárová, majitelka společnosti Dermacol a zakladatelka Leonardo do Vinci Academy.
Auditorem letošního ročníku OCP byla opět společnost Esop účetní a daňová kancelář, která připouští, že se poslední dobou výrazně změnila situace na trhu v oblasti daní a účetnictví.
„Zefektivnily se procesy digitalizací a využíváním on-line prostředí se zkrátila doba nutná na vyřizování všech záležitostí. Bez pandemie by toto zefektivnění trvalo mnohem delší dobu. Hodně času jsme na druhé straně museli věnovat řadě mimořádných opatření, vyřizování podpor a příspěvků pro naše klienty v souvislosti s pandemií a novelizaci zákonných norem a jejich uplatnění v praxi,“ prozrazuje Daniela Burianová, auditor a daňový poradce, ESOP účetní a daňová kancelář s.r.o.
„Mnoho samostatných účetních z výše uvedených důvodů ukončilo, nebo se chystá ukončit svou činnost. S rizikem nezastupitelnosti tak narůstá zájem o vedení účetnictví naší kanceláří, která je schopna poskytovat komplexní služby v oblasti účetnictví a daní a zajistit je s profesní zdatností a odpovědností. Považuji za zásadní podotknout, že na rozdíl od prostého vedení účetnictví, jsou daně a audit oblastmi, kde je velmi důležitá osobní komunikace a zásadní je také zajištění důvěrnosti a mlčenlivosti. Tedy právě zefektivnění procesů zpracování účetnictví dává naší kanceláři prostor pro individuální péči o klienty. Tato profese je čím dál více zajišťována ženami, a to právě z důvodů, že vyžaduje vysokou dávku pečlivosti a svědomitosti se stále více související administrativou a kontrolami nastavených procesů,“ doplňuje Daniela Burianová.
Letos zazářily v jednotlivých kategoriích tyto dámy:
MALÁ SPOLEČNOST
1. místo Jaroslava Smutná, JVS SERVICE s.r.o.
2. místo Pavlína Torhanová, 201 consulting s.r.o.
3. místo Helena Matějková, Jannai s.r.o.
STŘEDNÍ SPOLEČNOST
1. místo Martina Kyselková, Kv.Řezáč, s.r.o.
2. místo Jana Márová, PROFIMA EFFECTIVE, s.r.o.
3. místo Jana Nováková, TRUSTAV s.r.o.
VELKÁ SPOLEČNOST
1. místo Romana Assadová, ASS TRUCK s.r.o.
2. místo Kamila Kleiblová, KLEIBLOVÁ s.r.o.
3. místo Ilona Klímová, ASPIUS spol. s r.o.
CENA ČSOB – VÝJIMEČNÁ PODNIKATELKA
Terézia Svátová, TEREZIA COMPANY s.r.o.
CENA ODPOVĚDNÉHO PODNIKÁNÍ pod patronací HealthyLongevity.clinic
Martina Jiřičková Žočková, ATIRA CZ, spol. s r.o.
CENA PRO VÝROBNÍ PODNIK V RUKÁCH ČESKÉ ŽENY pod patronací IN–EKO TEAM a hastag #holkazfabriky
Romana Bartschová, Naturprodukt CZ spol. s r. o.
CENA ZA INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ pod patronací Generali Česká pojišťovna
Hana Reuterová, IDC – FOOD, s.r.o.
CENA ZA DIGITÁLNÍ TRANSFORMACI pod patronací MICROSOFT & DATACLUE
Kateřina Audyová, KATEA, spol. s r.o.
CENA ZA VÝJIMEČNÝ RŮST FIRMY pod patronací Dermacol & Leonardo da Vinci Academy
Jana Chladová, Kolorky.cz s.r.o.
Více informací a celou historii projektu naleznete na www.oceneniceskychpodnikatelek.cz
MEDAILONKY OCENĚNÍ ČESKÝCH PODNIKATELEK
VÍTĚZKY 15. ROČNÍKU
MALÁ SPOLEČNOST
1.místo JVS SERVICE s.r.o. - Jaroslava SMUTNÁ
Komplexní úklidové práce poskytuje společnost JVS SERVICE od roku 1998, avšak zkušenosti a znalosti čerpala od lidí, kteří se v oboru pohybovali už v osmdesátých letech. Rozsah úklidových prací je poskytován dle požadavků jednotlivých zákazníků od jednorázových úklidů až po pravidelný denní úklid. Od července 2005 tyto služby poskytuje jako společnost s ručeným omezením, do té doby jsme působili pod hlavičkou osoby samostatně výdělečné činné – Václav Smutný. Společnost poskytuje širokou škálu čistících a úklidových služeb od úklidu kanceláří, administrativních budov a kanceláří, trvalý úklid nemovitostí a bytových domů, mytí oken, úklid po malování a stěhování, čištění koberců a čalouněného nábytku kvalitními profesionálními stroji až po úklid domácností. Samozřejmostí je zásobování hygienickými potřebami a čisticími prostředky. Mezi další služby patří tlakové mytí, parní čištění a strojní mytí podlah různými čistícími stroji. Kromě úklidových prací zabezpečuje JVS SERVICE také drobné údržbářské práce, údržbu zahrad, úklid sněhu, malování, pomocné stěhovací služby se zajištěním autodopravy a mytí automobilů a výkopové práce s minibagrem.
2. místo 201 consulting s.r.o. - Pavlína TORHANOVÁ
Poradenská společnost 201 consulting zajišťuje zpracování veškeré potřebné dokumentace spojené s podáním žádostí o dotaci ze strukturálních fondů EU včetně výběrových řízení a následného monitoringu projektů. Při zajišťování komplexních poradenských služeb garantuje spolupráci s prvotřídními odborníky, kteří mají více než desetileté zkušenosti v daném odvětví. Založena byla v roce 2012 a za dosavadní období fungování úspěšně zpracovala projekty s plánovanou investicí za více jak 4,8 mld. Kč. V řadě jejich referencí jsou podniky ze zpracovatelského průmyslu, zejména z oblasti strojírenství, proto se pravidelně aktivně účastní Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Společnost 201 consulting je schopna poskytovat služby na nejvyšší úrovni i firmám z ostatních oborů, obcím či jiným organizacím. Je aktivním členem Hospodářské komory Prahy 1. V roce 2017 byla zařazena mezi finalisty 10. ročníku soutěže Ocenění Českých Podnikatelek.
3. místo Jannai s.r.o. - Helena MATĚJKOVÁ
Vybrat originální, nápaditý a praktický dárek na míru není ani trochu jednoduché. Proto se Helena Matějková v roce 2006 rozhodla otevřít svůj první obchod zaměřený na kvalitu, značky a dárky v širším slova smyslu – funkční, vtipné, nápaditě zabalené, nadčasové a praktické. Svou nabídku přizpůsobuje požadavkům zákazníků a za inspirací jezdí na mezinárodní veletrhy po celém světě. Mezi partnery společnosti Jannai patří pouze známí výrobci a exkluzivní značky, jako jsou např. termosky Stanley, které fungují od roku 1913 a mají doživotní záruku, kvalitní německé mlýnky AdHoc, luxusní německá bižuterie COEUR DE LION a další. Postupem času se tak společnost Jannai stala hrdým distributorem výše zmíněných značek v České a Slovenské republice. Provozuje několik e-shopů a s láskou pečuje o své zákazníky.
STŘEDNÍ SPOLEČNOST
1. místo Kv.Řezáč, s.r.o. - Martina KYSELKOVÁ
Firma navazuje na stoletou tradici textilní výroby a šedesátileté zkušenosti výroby uzlových sítí. Jako ryze česká soukromá firma funguje od roku 1992. Vyrábí sítě a provaznické výrobky podle evropských norem a standardů, a to vše z kvalitních surovin a materiálů. Svoji pevnou pozici si firma drží nejen na českém, ale i na evropském trhu.
Produkty firmy jsou určeny pro sportovní i průmyslová použití a splňují všechna přísná kritéria a normy. Zahrnují sítě pro ochranu balkonů a památek, pro dekorace interiérů, voliéry, ochranu nákladu, pro převoz šrotu nebo odpadu, ochranu hřišť a sportovišť. Firma také vyrábí šplhací lana a sítě, lanové a transportní sítě, šplhací žebříky, sítě na branky, hřiště i na pláž, houpací sítě, přetahovací lana, švihadla, pěstitelské a chovatelské sítě, sítě proti pádu osob nebo těžkých předmětů, golfové sítě, klece na baseball i šplhací pyramidy. Veškeré výrobky jsou testovány a opatřeny bezpečnostním certifikátem podle mezinárodních norem.
2. místo PROFIMA EFFECTIVE, s.r.o. - Jana MÁROVÁ
PROFIMA EFFECTIVE je vzdělávací společnost s 25letou tradicí, jež si zakládá na individuálním přístupu ke každému klientovi, věnuje mu péči s maximálním respektem k jeho potřebám. Vzdělává v oblastech soft skills – management, marketing, obchod, osobnostní rozvoj, průmyslové inženýrství a také oblasti IT, právní a účetnictví. I přes své široké zaměření dbá na kvalitu a pečlivost. Spolupracuje s více než 140 specializovanými lektory a odborníky s dlouholetou praxí. Společnou prací se snaží přispět k rozvoji svých klientů, pomoci jim se zvyšováním efektivity a výkonnosti jejich firem a spokojenosti zaměstnanců, motivovat lidi k osobnímu rozvoji a ukazovat, že vzdělávání má smysl v každém věku a může lidem pomoci nejen v práci, ale také v osobním životě. Za poslední 3 roky ve více než 4 000 školicích dnech absolvovalo kurzy PROFIMA EFEECTIVE 25 000 zaměstnanců z 919 firem z celé České republiky.
3.místo TRUSTAV s.r.o. - Jana NOVÁKOVÁ
Společnost TRUSTAV je ryze česká firma, která vznikla před 25 lety. Obchodní oddělení má v Praze, výrobu a technické pracovníky pak v Děčíně, kde se produkce firmy, tedy dřevěná okna (špaletová, kastlová nebo jednoduchá) a dřevěné dveře (interiérové i vchodové) vyrábí kvalifikovanými truhláři. Vedle výroby zajišťuje společnost Trustav také stavební práce, které s výměnou oken souvisí.
VELKÁ SPOLEČNOST
1.místo ASS TRUCK s.r.o. - Romana ASSADOVÁ
Firma ASS TRUCK s.r.o. se sídlem v Plzni byla založena r. 2010 jako dopravní firma zajištující převážně kontejnerovou přepravu s vozy o celkové hmotnosti od 3,5t – 40t. Komplex činností a podnikatelských aktivit v oblasti nákladní dopravy doplňuje ve společnosti ASS TRUCK s.r.o. spediční kancelář se širokou nabídkou služeb jak v oblasti tuzemského, tak i mezinárodního zasilatelství.
2.místo KLEIBLOVÁ s.r.o. - Kamila KLEIBLOVÁ
Společnost KLEIBLOVÁ s.r.o. založila Ing. Kamila Kleiblová v roce 2001 za účelem získání licence a provozování franšízy McDonald‘s Ve stejném roce otevřela první pobočku v Ostravě. Po několika letech stabilizace v tomto oboru začala společnost expandovat do dalších měst a regionů v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V současné době provozuje 9 restaurací McDonald’s a zaměstnává přibližně 750 zaměstnanců na plný i částečný úvazek. V prvním kvartále roku 2023 by ráda počet navýšila na “kulatých“ 10 provozoven. Společnost se po dlouhá léta snaží být dobrým sousedem v lokalitách, kde působí, a to jak v oblasti spolupráce s komunitou v jednotlivých městech, tak i v oblasti charitativní činnosti a rozvoje sportovních aktivit pro děti. V rámci tzv. Trash Patrol se jednotlivé restaurace pravidelně zapojují do úklidu ve svém okolí, třídí odpad a snaží se omezovat spotřebu plastů.
3. místo ASPIUS spol. s r.o. - Ilona KLÍMOVÁ
Společnost Aspius oslavila před několika dny již 20 let od svého založení. Z malé firmy obchodující s mraženým zbožím se stala firmou s vlastní výrobou, která sleduje moderní trendy v produktech i balení. Ve svém závodě u Prahy maso steakují, melou, marinují, balí, mrazí i staří.
Zboží společnosti Aspius je v nabídce většiny řetězců, e-shopů a butikových obchodů po celé České republice i okolních státech. Některé z nich jsou prodávány pod vlastní registrovanou značkou Moje maso. Společnost Aspius obchoduje s nejlepším masem z celého světa.
CENA ČSOB – VÝJIMEČNÁ PODNIKATELKA
TEREZIA COMPANY s.r.o. - Terézia SVÁTOVÁ
Česká rodinná společnost TEREZIA COMPANY se zabývá vývojem, výrobou a distribucí vlastních doplňků stravy ze zdraví prospěšných hub a rostlin, zdravotnických prostředků, kosmetiky a kořenících směsí VEGI.V roce 1990 ji založila Ing. Terézia Svátová a výkonným ředitelem je její syn Ing. Zdeněk Sváta. Všechny produkty jsou vyráběny ve vlastní certifikované výrobě z přírodních zdrojů získaných od prověřených dodavatelů. Mezi nejznámější produkty patří Hlíva ústřičná s rakytníkovým olejem a RAKYTNÍČEK multivitaminové želatinky. Produkty jsou v nabídce lékáren v ČR a na Slovensku. Právem se TEREZIA COMPANY řadí mezi TOP výrobce doplňků stravy. Své produkty také exportuje do více než 15 zemí světa. Prvotřídní kvalita a maximální spokojenost zákazníků byly, jsou a budou hlavní hodnoty této firmy.
CENA ODPOVĚDNÉHO PODNIKÁNÍ pod patronací HealthyLongevity.clinic
ATIRA CZ, spol. s r.o. - Martina JIŘIČKOVÁ ŽOČKOVÁ
Projekční společnost ATIRA CZ, spol. s r.o. byla založena jako reakce na nedostatečné služby v oblasti přípravy projektů pro nemovitosti v roce 2009. Tedy v době, kdy v Evropě vrcholila nemovitostní krize. Zpočátku se soustředili na projektování obchodních center a nemovitostí pro podnikání. Od r. 2018 realizují vlastní developerské projekty, v nichž je na prvním místě dokonalost, funkčnost a udržitelnost. Jejich projekty šetří místem, ale své uživatele neomezují, budují vztahy, ale nejsou vlezlé a komunikují s přírodou, ale nevytěžují jí. V ATIRA CZ chápou udržitelnost nejen z hlediska přírodních zdrojů, ale také ekonomických zdrojů, a proto spolupracují s českými dodavateli a jen tak mohou v této zemi podnikat tak dlouho, jak jen je to bude bavit.
CENA PRO VÝROBNÍ PODNIK V RUKÁCH ČESKÉ ŽENY pod patronací IN – EKO TEAM
Naturprodukt CZ spol. s r. o. - Romana BARTSCHOVÁ
Počátečním impulsem pro zahájení podnikání společnosti Naturprodukt CZ byla prababička paní Bartschové a její touha užívat Švédské kapky, které jí tedy začala vozit na začátku devadesátých let z Německa. Postupem času zavedli na český trh i jiné produkty a stali se tak i výrobní firmou soustřeďující se na doplňky stravy s bylinným základem. V roce 2018 otevřeli potravinářský podnik s výrobou sirupů, kde zachovávají manufakturní výrobní postupy a kde navazují na receptury svých předků. V produktech používají suroviny i ze svého ekologického hospodářství. Vznikají tak kvalitní doplňky stravy a potraviny – sirupy, výhradně z bylin a čerstvého ovoce. Od počátku se řídí pravidlem „Vše pro zákazníka a jeho spokojenost“. Jejich motto je: Jsme Naturprodukt, partner Vašeho zdraví v Česku a na Slovensku“.
CENA ZA INOVATIVNÍ ŘEŠENÍ pod patronací Generali Česká pojišťovna
IDC – FOOD, s.r.o. - Hana REUTEROVÁ
IDC-FOOD, s.r.o. je česká společnost, která již více než 20 let vyrábí koření a funkční přísady pro potravinářství. V posledních 5 letech společnost přinesla na trh novou značku YourBody, zahrnující produkty zdravé výživy, sportovní doplňky a zdravé mlsání. Motto značky YourBody je: rychle, chutně a zdravě! Firma IDC-FOOD má výrobní závod v Jaroměři ve východních Čechách a je ve svém regionu renomovaným zaměstnavatelem, který poskytuje svým zaměstnancům řadu benefitů. Společnost získala během svého fungování několik významných ocenění. Klade důraz na etické chování na trhu a rozvíjí firemní kulturu, ve které se dobře tvoří, pracuje i žije. Srdcaři jsou základem každé úspěšné firmy a najdete je v IDC-FOOD na všech důležitých pozicích.
CENA ZA DIGITÁLNÍ TRANSFORMACI pod patronací MICROSOFT & DAQUAS
KATEA, spol. s r.o. - Kateřina AUDYOVÁ
Účetní kancelář KATEA, spol. r.o. byla založena v roce 1999 a zabývá se externím vedením účetnictví, mzdové a personální agendy a zpracováním daní pro menší a střední firmy, neziskové organizace i OSVČ z různých oborů. Kompletní účetní a daňový servis poskytuje také insolvenčním správcům a likvidátorům. Účetní tým má aktuálně 20 zaměstnanců. Služby poskytuje KATEA s osobním přístupem a na míru každému klientovi. V rámci své činnosti provádí na přání klientů pravidelné svozy dokladů. Odborné uložení a správu dokumentů zajišťuje prostřednictvím vlastní komerční spisovny. Jedná se o ryze českou společnost se sídlem v Brně, ale jejich klienty naleznete po celé České republice, díky online možnostem a digitalizaci tohoto oboru, kterou maximálně využívají.
CENA ZA VÝJIMEČNÝ RŮST FIRMY pod patronací Dermacol & Leonardo da Vinci Academy
Kolorky.cz s.r.o. - Jana CHLADOVÁ
Vše začalo v roce 2016, kdy se v hlavě majitelky Jany Chladové zrodil nápad spojit zboží každodenní spotřeby s krásným designem. V červnu roku 2017 tak byly na český trh uvedeny KOLORKY, plenky v jedinečném designu a kvalitě. A proč zrovna KOLORKY? Protože mají přinášet design a barvy na dětské plenky. Od té doby se stylové eko plenky Kolorky rozrostly o další produktové řady a staly základem šatníku tisíců miminek nejen v České republice, ale i po celé Evropě. Prodávají se na vlastních e-shopech, ale i skrze partnerské e-shopy a kamenné prodejny. Zajímavostí je, že firma svou značku vybudovala díky sociálním sítím. V roce 2021 dosáhla firma obratu ve výši 64 milionů a letos míří ještě výš. Kolorky se také pravidelně zapojují do charitativních projektů a pomáhají těm, kteří to potřebují.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz