Trojlístek právnických kongresů aneb Právní život
Jarní část sezóny právnických akcí začíná! Každý měsíc nás teď čeká jeden z trojlístku významných kongresů: v dubnu Právní prostor, v květnu Olomoucké právnické dny a v červnu Karlovarské právnické dny. Do toho další a další akce Pražského právnického podzimu, respektive Pražského právnického jara, a nespočet dalších a tak trochu osamělých konferencí a seminářů.
Každá z těch akcí je docela jiná. Karlovarské právnické dny přísně odborné, s dlouhými referáty na určité konkrétní téma, mnohdy srozumitelné jen pro experty na onu právní oblast. Na Právním prostoru jsou naopak prezentovány krátké příspěvky, jakési jednohubky a ochutnávky ze složitějších problémů a také nových právních oborů. Kolorit celé akce dokonale dotváří a v mnohém i vytváří společenský večer probíhající v klidu sečské přehrady, kde nelze večer dělat nic jiného, než se veselit s kolegy. Olomoucké právnické dny pak bývají nejrozkročenější, nejrozsáhlejší a v mnohém hlavně „doktorandské“, což může být pozitivum i negativum, záleží na vašich preferencích.S každou z těch akcí je spojena i řada právních celebrit. Například Karlovarské právnické dny bývají patrně jedinou českou odbornou akcí, na níž každoročně přednáší soudkyně evropského Tribunálu profesorka Irena Pelikánová. Na akci má letos zavítat i její syn, ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který promluví o realizaci některých záměrů jeho resortu.
Složení jednotlivých panelů bude v Karlových Varech obecně velmi reprezentativní, vystoupí tam například předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, hlavní autor nového občanského zákoníku profesor Karel Eliáš či několik zástupců nejdůležitějších soudů v zemi. A také řada významných zahraničních hostů a rovněž důležitých právníků. Dodejme, že na Olomoucké právnické dny se chystá soudce Mezinárodního trestního soudu Robert Fremr, ani jeho si totiž nelze jít někam „poslechnout“ každý měsíc.
Nemějme sebemenších pochyb o tom, že na všech těch akcích zazní zásadní věci a možná i důležitá prohlášení. Jen aby jich postupně nebylo tolik, že jedno překryje druhé. A tak se o těch důležitých věcech bavme. Zaznamenali jste například, že na nedávné konferenci Ústave de iure a de facto vyzval předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, který bude mimochodem k zastižení například na Právním prostoru, k tomu, aby bylo přípravné řízení neveřejné? Prý by to totiž přispělo k jeho civilizaci. Nelze jinak, než mu dát za pravdu.
Mgr. Jan Januš
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz