U Jaderné elektrárny Dukovany roste největší jaderná vinice
Dukovanská jaderná vinice je největším vinohradem na světě, který se nachází v těsné blízkosti chladicích věží a je součástí širokého areálu elektrárny. Jde zároveň o první vinohrad v areálech elektráren Skupiny ČEZ. Počet vysázených hlav vinné révy – 2040 kusů – symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany (4 × 510 MW).
Nový jaderný vinohrad, který se zelená přímo pod dukovanskými chladicími věžemi je symbolickou spojnicí mezi provozem stávající elektrárny a připravovaným novým jaderným zdrojem. Díky přístupnosti vinohradu široké veřejnosti ho mohou zájemci navštívit a načerpat zde potřebnou energii pro další putování po regionu.
Historicky první výsadbu jaderného vinohradu provedli energetici ve spolupráci s místními vinaři už na podzim 2018. V rámci oslav 35 let od zahájení bezpečného a spolehlivého provozu elektrárny jej dnes slavnostně představili veřejnosti. Zdárnému růstu a plodnosti vinohradu, stejně jako bezpečnému a dlouhodobě spolehlivému provozu elektrárny, požehnal kněz Petr Václavek. Patrony a kmotry jaderného bio vinohradu se spolu s ředitelem Jaderné elektrárny Dukovany Romanem Havlínem a generálním ředitelem Elektrárny Dukovany II Petrem Závodským, stala předsedkyně Ekoregionu 5 Petra Jílková a předseda Občanské bezpečnostní komise Aleš John, kteří na otázku co pro ně znamená být kmotrem/kmotrou vinice řekli: „Jedná se o projev naší podpory dlouhodobé, bezpečné a spolehlivé výroby bezemisní elektřiny v našem regionu, který spočívá v zajištění výstavby nového zdroje a plynulém přechodu výroby ze stávající elektrárny na novou, moderní.“
„Elektrárna Dukovany se nachází v blízkosti Znojemské podoblasti. Proto jsme pro vinohrad zvolili odrůdy Sauvignon a Ryzlink rýnský, které jsou pro tuto oblast typické. Stejně jako elektrárna díky 35 letům bezpečného provozu již neodmyslitelně patří do zdejšího regionu, jsou pro tento kraj typické i vinohrady. Ne náhodou lze u blízké Mohelenské hadcové stepi nalézt území tradičně nazývané Vinohrad i s pozůstatky bývalých vinic,“ sdělil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
Zdejší kamenitá půda je pro vinohrad velice výhodná. „Využívá naakumulovaného tepla ze slunečního záření a díky mírnějším změnám teplot mezi dnem a nocí dochází k lepšímu vyzrávání hroznů a hromadění aromatických látek. Na základě prostředí a podmínek, které elektrárna měla, jsme pro pěstování zvolili bio režim s nízkým způsobem vedení, které se v ČR vyskytovalo již v 1. polovině 20. století,“ popsal výhody zdejšího prostředí Zbyněk Prokeš, který zajišťuje odborný dohled a správu vinohradu.
Produkty dukovanské jaderné vinice nebude sice možné nikde zakoupit, ale víno z jejích hroznů samozřejmě bude k ochutnání. Při slavnostních příležitostech mimo střežený prostor elektrárny jej elektrárna nabídne svým hostům, případně využije jako dárek.
Jedinečnou atmosféru vinohradu dotváří zvonička s vyřezávanými reliéfy révy vinné od Luboše Jiránka a jaderná stračena s nebeskými motivy, o jejíž renovaci se postaral malíř Zdeněk „Kučis“ Kučera. Turisty k vinohradu dovede polní cestička na západní straně elektrárny, která ústí ze silnice k obci Rouchovany.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz