Úrokové sazby podnikatelských úvěrů
Podniky využívají bankovních úvěrů pro financování provozu i investic. Cena těchto zdrojů pak má přímý dopad do nákladů podniku a ovlivňuje tak jeho konkurenceschopnost. Vývoj úrokových sazeb je tedy pro podniky důležitým faktorem při jejich běžném provozu i investičním plánování. Jaké úrokové sazby lze v současnosti na trhu dosáhnout? Jaký lze očekávat vývoj?
Hlavním determinantem všech úrokových sazeb jsou základní sazby zveřejňované Českou národní bankou. Tyto sazby jsou hlavním nástrojem centrální banky při dosahování jejího základního cíle – cenové stability. Po dlouhém období nízkých úrokových sazeb, kdy se zároveň dařilo držet inflaci blízko inflačního cíle 2 %, došlo v nedávné době k několika událostem, které nastartovaly nebývalý nárůst inflace. Na tento růst ČNB reagovala sice postupným, ale výrazným zvyšováním základních sazeb.
Zatímco na začátku loňského roku centrální banka dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) v reakci na dopady opatření proti šíření pandemie a hospodářskou situaci v zahraničí snížila až na hodnotu 0,25 %, nyní dosahuje hodnoty 7 %. Tento krok se samozřejmě projevil i v růstu referenční sazby PRIBOR.
Výše úrokových sazeb je důležitá i pro investiční činnost podniků. Úrokové sazby, za které banky podnikům poskytují potřebné finanční zdroje se odvíjí od referenční úrokové sazby, kterou je v podmínkách České republiky sazba PRIBOR, tedy mezibankovní sazba, za kterou si banky půjčují mezi sebou. Výsledná úroková sazba je pak dána součtem referenční sazby a rizikové přirážky pro danou transakci, neboli marží banky.
Provázanost sazby PRIBOR v modifikaci 3M PRIBOR (tříměsíční PRIBOR) a úrokových sazeb dosovaných nefinančními podniky na trhu lze ilustrovat i na historických datech těchto veličin. Následující graf shrnuje vývoj obou veličin po měsících od ledna roku 2004 do května 2022.
Zdroj: vlastní zpracování na základě dat České národní banky a databáze ARAD
Loňský rok otevírala sazba 3M PRIBOR na hodnotě 0,36 %, nyní (červnový průměr) již dosahuje hodnoty 6,64 %. Obdobným tempem se zvyšují i úrokové sazby poskytované bankami nefinančním podnikům. Květnový průměr nových obchodů činil 7,79 %.
Vzhledem k tomu, že informace o tržních úrokových sazbách nefinančních podniků zahrnují data z uzavřených obchodů v daném měsíci a vyjednávaní podmínek úvěrů mu předchází, projevuje se vývoj referenční sazby v tržních sazbách s mírným zpožděním. Poslední zvýšení 2T repo sazby o 125 bazických bodů navíc bankovní rada ČNB schválila dne 22. 6. 2022. Lze tedy předpokládat, že v krátkodobém horizontu dále poroste i sazba PRIBOR. Další vývoj již bude záviset především na vývoji inflace a kurzu české koruny, ale samozřejmě i na budoucí strategii centrální banky při realizaci měnové politiky.
Dle poslední zveřejněné Zprávy o měnové politice ČNB (jaro 2022) trh očekával další postupný nárůst sazby 3M PRIBOR v první polovině tohoto roku a její následné setrvání na úrovni okolo 6 %. Tržní očekávání se tak až do konce letošního roku nachází oproti prognóze ČNB výrazně níže, neboť ČNB ve svých prognózách uvádí hodnotu 7 % pro rok 2022 a následný pokles na 5,1 %.
Současná makroekonomická situace v kombinaci se zásahy centrální banky vyvolává strmý růst úrokových sazeb, úrokových sazeb podnikatelských úvěrů nevyjímaje. V krátkodobém horizontu je ještě nutné počítat s jejich dalším zvýšením. Snaha zkrotit vysokou inflaci pomocí zvyšování úrokových sazeb se tak projeví i ve zvyšujících se nákladech externího financování podniků. Další vývoj pak bude záviset na vývoji relevantních makroekonomických ukazatelů a dalším postupu ČNB při realizaci měnové politiky.
JUDr. Ing. Eva Helclová
Business Valuation Analyst
Equity Solutions Appraisals s.r.o. - znalecká kancelář
Ovocný trh 573/12
110 00 Praha 1
Tel.: +420 222 314 447
e-mail: info@equitysolutions.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz