V Praze jako na Oxfordu
Studovat v mezinárodním prostředí u úspěšných profesionálů z Česka, ale i kapacit z nejlepších světových univerzit je možné i v Praze. Moderní mezioborové vzdělání na pomezí práva, ekonomie a politické filosofie si proklestilo cestu na český vzdělávací trh a přilákalo studenty z celého světa.
Z Prahy až na druhý konec světa
Vychovat kvalitní zaměstnance ve veřejném sektoru znalé základů veřejného práva a dobré praxe veřejné správy, nabídnout politologické vzdělání západního střihu zájemcům o aktivní účast ve veřejném životě, to byly první krůčky po vzniku CEVRO Institutu v roce 2006. Od té doby se mnohé změnilo. Na první krůčky navázaly další, pak ještě další, až se škola stala místem, kam nejen pravidelně přijíždějí přednášet věhlasní profesoři práva (mj. děkan Yale Law School Guido Calabresi, Richard Epstein z NYU, děkan Gent Law School Boudewijn Bouckaert), ale přidali se i význační reprezentanti jiných disciplín. Studenti měli možnost diskutovat s nositelem Nobelovy ceny za ekonomii Vernonem Smithem, každoročně ve škole přednáší vedoucí katedry politologie z Duke University profesor Michael Munger, školu navštívil guvernér Jeb Bush nebo třeba izraelský premiér Ehud Barak. V současnosti v CEVRO Institutu studují studenti z více než 30 zemí, studenti z USA a Kanady, ale také z Panamy, Argentiny nebo třeba Singapuru. O studium na škole, která je budována jako škola na studenta zaměřená, tedy škola malá s méně než 1000 studenty, mají zájem studenti z druhého konce světa. Chtějí nejen přijet na školu na semestr a poznat Prahu, ale zůstat rok či dva a získat její diplom, se kterým následně nemají problém získat dobrou práci nebo být přijati třeba na doktorské programy v České republice, Kanadě, USA, Velké Británii a jinde.
Foto: CEVRO Institut
Multioborovost láká
Zásadním milníkem na této cestě byla v roce 2016 akreditace prvního českého programu oxfordského typu zaměřeného na filosofii, politiku a ekonomii, jehož součástí je i studium law-and-economics. Programy PPE jsou tolik populární na západ od nás především proto, že se vyhýbají jednooborové hyperspecializaci, ale naopak akcentují přesahy mezi společenskovědními disciplínami. Otázky o podobě svobody a donucení se promítají do debat o fungování ekonomického systému, diskutuje se obsah a implikace konceptu panství práva, otázky fiskální, ale i politické centralizace a decentralizace, problémy kognitivních i kulturních omezení apod. To vše proto, aby analýza institucionálních změn, reforem a politik obsahovala všechny dimenze individuálního i kolektivního rozhodování. Diskuse o těchto otázkách s pedagogy z více než 10 zemí ve skupině studentů s pestrým předchozím vzděláním přicházejících z několika kontinentů je každodenním mimořádným zážitkem. Studenti si navíc mohou vybrat řadu specializací od mezinárodní politiky přes behaviorální vědy po – v Česku na právnických fakultách stále opomíjené – law-and-economics.
Od filosofie k byznysu
Letos na podzim CEVRO Institut činí další krok v pronikání na mezinárodní vzdělávací trh. Škola úspěšně akreditovala nový program pro mezinárodní studenty, tentokrát na bakalářské úrovni. Je tak připravena nabídnout tříleté studium, které se na rozdíl od magisterského PPE zaměří na propojení na byznys. Program Economics, Business, Politics sice stále zachová multidisciplinaritu, ale studenti namísto abstraktnějších debat o politické filosofii, jež jsou vhodné pro magisterskou úroveň, získají praktické znalosti ze světa podnikání – budou mít přehled o business economics, podnikových i mezinárodních financích, fungování kapitálových trhů, moderním bankovnictví a tvorbě právně-regulatorních rámců upravujících moderní tržní hospodářství. To vše opět v anglickém jazyce. Není totiž žádným překvapením, že znalost anglického jazyka jako podmínka nástupu do studia se ukazuje jako vynikající indikátor kvality studentů – vedle studentů ze Švédska, USA nebo Francie, kteří se již do programu přihlásili, je nový program samozřejmě určen i českým studentům. A to obzvláště těm, kdo chtějí mít před ostatními náskok, jejž jim vzdělání založené na diskusích v malých skupinách v mezinárodním prostředí pomůže vytvořit. V době koronavirové může být možnost zažít mezinárodní prostředí v Praze tou nejlepší volbou. Za rok už snad v rámci studia na CEVRO Institutu budou moci mnozí opět vyrazit na zahraniční pobyty, na partnerské univerzity a výzkumná centra po Evropě, v USA nebo v Číně.
Prof. Josef Šíma, Ph.D.
Prof. Josef Šíma, Ph.D. vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a věnuje se otázkám na pomezí ekonomie a práva. Působil jako hostující profesor na univerzitách v USA i v Evropě.
V současnosti vykonává pozici rektora vysoké školy CEVRO Institut a garanta jejích dvou mezinárodních studijních programů Economics, Business, Politics a Philosophy, Politics, Economics.
Vysoká škola CEVRO Institut je soukromou vysokou školou práva, politologie, mezinárodních vztahů, ekonomie a bezpečnostních studií. Na českém vysokoškolském trhu působí čtrnáct let. Nabízí prestižní vzdělání, individuální přístup a špičkové vyučující. Vybrat si lze z bakalářských, magisterských i postgraduálních programů. Přednáší zde elitní profesoři i experti přicházející z praxe justice, veřejné správy a byznysu.
Bližší informace o mezinárodních studijních programech Economics, Business, Politics (EBP) a Philosophy, Politics, Economics (PPE) naleznete >>> zde. Bližší informace o všech studijních programech CEVRO Institutu naleznete >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz