Video: Rozhovor s Janem Myškou a Tomášem Otrubou
eFocus
Nedávno byly vyhlášeny výsledky sedmého ročníku firemního žebříčku Právnická firma roku 2014. Zástupci vítězů v hlavních kategoriích, Jan Myška z Allen & Overy a Tomáš Otruba z BBH, ve video rozhovoru pro EPRAVO.CZ diskutují situaci na trhu právních služeb i to, proč zrovna letos došlo k tak výrazným změnám v rámci vysoké advokacie. Ubyla konkurence a daly se odchody čekat? Tématem rozhovoru jsou také mediální kritiky anebo pružnost v poskytování právních služeb.
Vydavatelství EPRAVO.CZ spustilo sérii video rozhovorů s předními osobnostmi české právnické obce. Jednou za dva týdny naleznete na domovské stránce www.epravo.cz nový rozhovor. Hosty už byli například Robert Pelikán, 1. náměstek ministryně spravedlnosti; vrchní státní zástupkyně v Praze, Lenka Bradáčová, předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny, Jeroným Tejc či předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.
Výsledky Právnické firmy roku 2014
Proč se advokátní kancelář BBH dlouhou dobu nezapojovala do Právnické firmy roku a jak hodnotí svůj letošní historický úspěch? Tomáš Otruba přiznává, že kancelář v minulosti v podstatě úplně podceňovala komunikaci navenek. To Allen & Overy se těšila vítězství v některé z kategorií i v uplynulých letech. Jak ale Jan Myška hodnotí fakt, že letos kancelář nezískala žádné oborové vítězství? „Pro úspěch transakce i jiné práce je pro nás významné to, s kým se potkáváme na druhé straně,“ tvrdí Jan Myška. Považují se obě kanceláře za konkurenty a jak se kancelářím průřezově dařilo v hodnoceném roce?
Mediální kritiky
V souvislosti s Právnickou firmou roku se každoročně objevují i negativní mediální komentáře. „To je opravdu úsměvný argument,“ reaguje Jan Myška na výtky, že se je letošní ocenění kanceláře „rozlučkou“. Plánuje Allen & Overy odchod z českého trhu a jakým přerodem musela projít? Tomáš Otruba zase vyvrací, že by byla společnost PPF jediným klientem BBH. Hodnotí také letošní změny ve vedení kanceláře. „Původní model velmi jednoduchého řízení české kanceláře, která měla na začátku 30 právníků, přestal fungovat,“ říká. Má podle advokátů v dnešní době ještě význam rozlišovat mezi domácím a mezinárodním a jak se vlastně liší jejich činnost?
Turbulentní doby
„Pokud dojde k poklesu práce, která přichází po síti, projeví se to pochopitelně ve výsledcích a tudíž i ve zvažování na úrovni managementu zda má cenu na takovém trhu nadále působit,“ popisuje jeden z možných důvodů letošních odchodů velkých hráčů Jan Myška. Jsou takové změny pro trh právních služeb dobré a měly kanceláře bez napojení na mezinárodní síť klidnější období? Daří se velkým kancelářím pružně reagovat na přesuny na trhu a kde jim vlastně vzniká nová konkurence?
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz