VIDEO: Rozhovor s Karlem Čermákem
eFocus
Jak se postupně mění advokátní profese? Co říká odborník na autorské právo na úspěch Pirátské strany? A jak se naučit nový občanský zákoník? V rozhovoru pro ePravo.cz odpoví Karel Čermák, matador české advokacie a bývalý ministr spravedlnosti.
Vydavatelství EPRAVO.CZ spustilo sérii video rozhovorů s předními osobnostmi české právnické obce. Jednou za dva týdny naleznete na domovské stránce www.epravo.cz nový rozhovor. Hosty už byli například Robert Pelikán, 1. náměstek ministryně spravedlnosti; vrchní státní zástupkyně v Praze, Lenka Bradáčová či předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny, Jeroným Tejc.
Moderní advokacie vs. notáři a exekutoři
„Dnešní advokáti jsou mnohem agresivnější než ti v devadesátých letech, někteří mladí kolegové si myslí, že řídí celou zeměkouli,“ hodnotí styl moderní advokacie Karel Čermák. Advokátní trh je podle něj sice přesycen, ale konkurenční prostředí advokacii podle něj spíše svědčí. Rezolutně ale odmítá, že by se měl trh podobně uvolnit například pro notáře či exekutory. „Notář i exekutor funguje pro stát a vydává nějaké rozhodnutí, a to se neslučuje s volným principem konkurence. Když bude deset tisíc notářů, tak ten vyhladovělý notář bude ochoten udělat téměř cokoli, aby ho neminul zisk,“ vysvětluje Čermák.
Karlovi Čermákovi je osmdesát let
Před pár týdny bylo Karlu Čermákovi 80 let. Ve svém profesním životě toho zvládl mnoho; stál u zrodu svobodné advokacie, usedl na ministerské křeslo, je uznávaným expertem. Nikdy ho ale na rozdíl od podobně úspěšných právníků jeho generace nelákal vstup do justice. Nezatoužil ani po taláru ústavního soudce, ačkoli přiznává, že tu příležitost měl. „Vždy jsem si vážil nezávislosti, kterou můžu požívat víc jako advokát než jako soudce. Soudce sice má být nezávislý při rozhodování, ale nemůže si povídat, kdy chce, co chce a to by mi chybělo,“ vysvětluje Čermák. Stejně tak Karla Čermáka neoslovila ani jeho devítiměsíční politická zkušenost. „Odešel jsem z ministerstva, protože jsem nemohl naplnit své představy a doporučil bych to každému z politiků, který se dostane do podobné situace“. A jak se jako odborník na autorské právo dívá na vzestup Pirátské strany, která bojuje za zrušení autorského zákona? Dozvíte se v rozhovoru.
Jak se naučit nový občanský zákoník
Jak se podle zkušeného praktika naučit rekodifikované občanské právo? I k takové výzvě přistupuje ve svém věku s klidem a radí jít cestou evoluce. „Stačí se s ním seznámit, zjistit, jakou má strukturu a zásady. Pak advokát čeká, až přijde nějaká kauza, pak studuje příslušné partie podrobně. A soudce vlastně dělá totéž. Proto tak trvá, než se tyto obrovské normy usadí a než se může říct, že je třeba některé pasáže změnit,“ dodává Karel Čermák, který patří mezi odpůrce rychlé koncepční novelizace občanského zákoníku.