Video rozhovor s Lukášem Trojanem
eFocus
Dá se zbohatnout na trestním právu? V čem je specifická tzv. kriminalita bílých límečků? A na co by si měli dát pozor lidé, kteří s dobrým úmyslem vstupují do politiky a usilují o veřejné funkce, aby se vyhnuli trestnímu stíhání? Nejen to se dozvíte ve video rozhovoru s renomovaným trestním advokátem Lukášem Trojanem. Řeč bude také o Unii obhájců, kterou Trojan spoluzakládal a je jejím viceprezidentem, o nedostatcích trestního zákoníku, připravovaném trestním řádu či trestní politice státu.
Údajná korupce, hospodářská kriminalita, úniky daní i informací ve vysokých patrech byznysu i politiky. To jsou kauzy, kterým se věnuje Lukáš Trojan. V rámci kanceláře KŠD LEGAL, kde je společníkem, se zabývá zejména trestnou činností ve veřejné správě a kriminalitou bílých límečků. V čem je tato oblast specifická? Podle Trojana nejen v typu klientů. „Není to klasické trestní právo, v tomto případě často zabíháme do civilního práva, veřejných zakázek a podobně. Pracujeme v týmu a způsobem práce přistupujeme ke kauzám podobně jako například k transakcím.“ Jeho klienta Marka Šnajdra stála obhajoba v kauze tzv. poslaneckých trafik více než milion korun. Dá se tedy na trestním právu zbohatnout? „Pokud se dělá poctivě, tak je to nepochybně disciplína práva, na které se dá velmi slušně vydělat, a to nejen v případě obhajoby vysoce postavených funkcionářů, ale i u obhajoby ex offo a běžné kriminality,“ říká otevřeně, na rozdíl od řady jiných obhájců, Lukáš Trojan.
Trojan spolu s Tomášem Sokolem, Tomášem Gřivnou a 4 dalšími advokáty založili před necelým rokem Unii obhájců jako protiváhu údajně sílící moci orgánů činných v trestním řízení. „Jsem nadšený, jak tento projekt funguje, máme již přes 100 členů,“ říká spokojeně Trojan. V rozhovoru se dozvíte, čím se Unie nejvíce zabývá a jaké mají její členové „vztahy“ se státními zástupci. Trojan také mluví o nedostatcích trestního zákoníku, který je v ČR účinný již více než 5 let, o připravovaném trestním řádu a chybějící trestní politice státu.
Rozhovor můžete shlédnout na domovské stránce www.epravo.cz anebo na našem videokanálu Youtube.
Vydavatelství EPRAVO.CZ spustilo sérii video rozhovorů s předními osobnostmi české právnické obce. Jednou za dva týdny naleznete na www.epravo.cz nový rozhovor. Hosty už byli například někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková či její nástupce Robert Pelikán, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský či veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová a další.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz