Video rozhovor s Pavlem Rychetským
eFocus
„Je dobré mít Ústavní soud namíchaný,“ tvrdí Pavel Rychetský v rozhovoru pro EPRAVO.CZ s tím, že má celkem jasno, kdo by mohl nahradit Vlastu Formánkovou a Vladimíra Kůrku, kteří končí letos. V exkluzivním rozhovoru pro EPRAVO.CZ také hodnotí změny v justici. „Jestli vidím někde překážky transformace justice, tak v řadách soudních funkcionářů. Zejména v kolegiu předsedů krajských soudů,“ dodává s tím, že justice podle něj není v rukách ministerstva spravedlnosti.
„S jistou nadsázkou se dá říct, že už stejně vyšší mety nelze dosáhnout,“ komentuje předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský nedávné uvedení do Právnické síně slávy v rámci celojustiční soutěže Právník roku. Jak hodnotí jeden z nejznámějších a nejdůvěryhodnějších právníků u nás kolegiální vztahy na Ústavním soudu a jak je to s personáliemi?
Napětí na Ústavním soudu
„Delší dobu v sobě mám rozhodnutí, že se blíží čas, kdy chci s aktivním výkonem soudcovské činnosti u Ústavního soudu končit,“ popisuje Pavel Rychetský své předsevzetí ohledně setrvání v čele Ústavního soudu. „To, v čem především spatřuji ochotu ještě mandát opakovat, byť ne celý, je v kontinuitě nikoliv personální, ale v kontinuitě judikaturní,“ tvrdí s tím, že i když se dnes již ustálila jistá paradigmata, zatím se na Ústavním soudu neusadily nové poměry. Podle něj jde zejména o soudcovské návyky, zásadní přístupy. „Jistou dobu je dokonce napětí mezi soudci, kteří přicházejí z různých míst právnického světa,“ dodává s tím, že se snaží novým soudcům do začátku jasně vymezit „vyoranou brázdu“. Zvládají to a jaký je tedy současný stav?
Složení Ústavního soudu
„Jak si lze všimnout, v současném ústavním soudu je zastoupena výrazným způsobem akademická obec. Neznamená to samo o sobě, že se tím vytvoří lepší Ústavní soud. Dokonce to znamená jisté dočasné problémy. Budu trochu drsný: oni mi dělají z Pléna Ústavního soudu vědecké semináře a kolokvia. Ale já potřebuji, aby soudili,“ popisuje Pavel Rychetský v rozhovoru pro EPRAVO.CZ složení současného Ústavního soudu. Co znamená „metoda štěpení kozího chlupu podél“? Jaké osobnosti by rád Pavel Rychetský viděl na Ústavním soudu po odchodu Vlasty Formánkové a Vladimíra Kůrky? A proč je první „cesta do Pléna“ pro nové soudce zkouškou ohněm?
„Samospráva“ soudů
Tématem posledních týdnů jsou plánované změny v justici i Nejvyšší rada soudnictví. „Jestli vidím někde překážky transformace justice, tak v řadách soudních funkcionářů. Zejména v kolegiu předsedů krajských soudů,“ obává se Pavel Rychetský problémů, kterým může Josef Baxa při kreaci Rady čelit. Zavedení tohoto „samosprávného“ orgánu je podle něj riskantní krok, navíc podle něj Rada rozhodně není všelék na neduhy české justice. Navíc si Rada zaslouží pozici ústavního orgánu. Jak by měla být složená a je tedy pro její zavedení a jak by řešil případné rozpočtové otázky? „Česká justice trpí chronicky hermetickou uzavřeností, to je neduh české justice. Vždy si sama vychovávala své pretendenty a sama si je dosazovala,“ dodává Pavel Rychetský.
Rozhovor můžete shlédnout na domovské stránce www.epravo.cz anebo na našem videokanálu Youtube.
Vydavatelství EPRAVO.CZ spustilo sérii video rozhovorů s předními osobnostmi české právnické obce. Jednou za dva týdny naleznete www.epravo.cz nový rozhovor. Hosty už byli například ministryně spravedlnosti Helena Válková či její 1. náměstek Robert Pelikán, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa či předseda ústavně-právního výboru PS PČR Jeroným Tejc.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz