Video rozhovor s Petrem Tomanem
eFocus
Petr Toman, jeden z nejznámějších českých obhájců, zakladatel kanceláře Toman, Devátý a partneři a advokát, který byl a je u mediálně známých a sledovaných kauz. Jak se dnes dívá na ty z nich, které otřásly nejvyššími patry české politiky a v jaké kondici je Unie obhájců, kterou před více než rokem spoluzakládal, nám prozradil ve video rozhovoru pro epravo.cz.
Důvodem ke vzniku Unie obhájců podle něj nebyla kauza Nagyová, jak je vedení unie často vytýkáno, ale dlouhodobě neudržitelná situace na poli obhajoby. Možná to souvisí s celkovou frustrací části spoluobčanů, kteří jsou přesvědčeni, že příčinou všeho, co se jim aktuálně nelíbí, je minulá i současná kriminalita, obecně zřejmě označitelná jako hospodářská. A také korupční jednání, včetně takzvané politické korupce. Reakcí na takové pocity je volání po pevné ruce a nekompromisním trestním postihu bezmála všeho a všech. Dílem v reakci na tuto poptávku, dílem pak z povahy samotné instituce reagují orgány činné v trestním řízení vyšetřováním a zahajováním trestního stíhání. O důvodnosti těchto trestních stíhání, ale i použitých metodách vyšetřování, máme čím dal větší pochybnosti. A nejen my, ale i další kolegové. Je jimi poukazováno na zcela nepřiměřené metody včetně pokusů o zastrašování obhájců, uvedl Petr Toman.
V rozhovoru dále uvedl, že 20 let po ukončení své poslanecké kariery se stále snaží, aby ho veřejnost vnímala jenom jako advokáta. Vyzdvihl roli svého společníka Stanislava Devatého jako disidenta a porevolučního politika.
K právní bitvě v kauze tzv. bankovních poplatků uvedl, že tato jedna z největších kauz jeho kariery, kde bylo podáno 19 tis. žalob a téměř 200 tis. klientů uvedl, že ho do smrti bude mrzet, že se nepodařilo ve věci dojít do vítězného konce a z jeho pohledu a dle jeho právního názoru je dones přesvědčen, že jeho postup byl správný a opírá jej i právní úpravu a judikaturu v ostatních státech EU. Radost však má z toho, že je přesvědčen, že celou dobu tohoto případu neudělal žádnou chybu coby odborník, byť měl jiný právní názor než soudy a zároveň i z toho, že banky sami v důsledku tohoto procesu upouští od poplatků a v nových produktech je již neúčtují.
Rozhovor můžete shlédnout na domovské stránce www.epravo.cz anebo na našem videokanálu Youtube.
Vydavatelství EPRAVO.CZ spustilo sérii video rozhovorů s předními osobnostmi české právnické obce. Jednou za dva týdny naleznete na www.epravo.cz nový rozhovor. Hosty už byli například někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková či její nástupce Robert Pelikán, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský, veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová či významní advokáti Tomáš Sokol, Jaroslav Havel a Karel Muzikář.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz