Video rozhovor s veřejnou ochránkyní práv
eFocus
Celoživotní ochránkyně lidských práv a bývala disidentka Anna Šabatová se před rokem stala ombudsmankou. Nebojuje ale jen proti úředním šimlům, diskriminaci či bezpráví na občanech. Momentálně ji zaměstnává obhajoba novely, která posiluje pravomoci ombudsmana a čas od času také uklidňování otevřených sporů, které mezi sebou mají se svým zástupcem Stanislavem Křečkem.
O Anně Šabatové bylo za první rok ve funkci ombudsmanky asi nejvíce slyšet v souvislosti s diskriminační problematikou. Postavila se na stranu studentky ze Somálska, které Střední zdravotnická škola v Praze zakázala nosit na hlavě šátek. „To byla věc, kterou měli na stole již moji předchůdci, ale tehdy zůstala bez povšimnutí.“ V kauze šátků již vydala své doporučení k nápravě a ještě chce jednat se školní inspekcí, aby dohlédla na možná diskriminační ustanovení ve školních řádech.
Více pravomocí pro ombudsmana
Závěry a doporučení ombudsmana přinesou změnu ve více než polovině případů, zbytek zůstává nevyslyšen. „Nejsem z toho frustrovaná, takové je zkrátka postavení ombudsmana a já tu úspěšnost vůbec nevnímám jako špatnou,“ říká Šabatová. Přesto velmi vítá novelu zákona o veřejném ochránci práv, která by pravomoci ombudsmana posílila: nově by se mohl obrátit na Ústavní soud s návrhem na zrušení zákona nebo jeho části nebo podat veřejnou žalobu proti diskriminaci. Řada politiků se ale postavila ostře proti, podle nich jde o narušení dělby moci. „To je nesmysl. Vždyť ombudsman by o ničem nově nerozhodoval, pouze by se mohl obrátit na soud, aby rozhodl o důležité otázce, které se dosud nikdo nevěnoval,“ hájí legislativní záměr Šabatová. V rozhovoru zmiňuje konkrétní případy, kde by svou rozšířenou pravomoc ráda využila.
Neshody se Stanislavem Křečkem
Zákon o veřejném ochránci práv by se za působení Anny Šabatové mohl změnit minimálně ještě jednou. Do budoucna by chtěla iniciovat změnu, podle které by si mohl ombudsman vybírat svého zástupce sám (nyní je volen poslanci z návrhů prezidenta a senátu). „Je to monokratický úřad, za celou agendu nese navenek odpovědnost ombudsman. Spolupráce s člověkem, kterého bych si sama vybrala a máme podobné smýšlení, by byla určitě efektivnější.“ O tom, že to mezi Šabatovou a jejím zástupcem Stanislavem Křečkem skřípe se ani jeden z nich netají, veřejně už si za rok spolupráce poslali řadu vzkazů.
Dětský ombudsman
Ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier chce, aby do roku 2017 vznikl v ČR dětský ombudsman a Anna Šabatová mu jednoznačně dává zapravdu. Podle ní by neměl řešit individuální kauzy, ale věnovat se systémovým otázkám a prosazování dětských práv jako je tomu například v severských zemích. V některých státech je dětský ombudsman součástí úřadu veřejného ochránce práv. „Já osobně bych ale dětem přála samostatný úřad, který by neměl na starosti jinou agendu,“ doplňuje Šabatová.
Beznadějné vězeňství
Anna Šabatová dlouhodobě také sleduje stav českého vězeňství. „Věznice jsou opět přeplněné jako by ani žádná amnestie nebyla, kvalita života v nich je špatná, ale nejzanedbanější je sociální práce s vězni a s ní související otázka recidivy,“ říká Šabatová, podle které stále chybí ucelená koncepce vězeňství, která by situaci mohla alespoň částečně vyřešit. „Bez peněz to ale nepůjde,“ naráží na dlouhodobé podfinancování této oblasti.
Vydavatelství EPRAVO.CZ spustilo sérii video rozhovorů s předními osobnostmi české právnické obce. Jednou za dva týdny naleznete na domovské stránce www.epravo.cz nový rozhovor. Hosty už byli například ministryně spravedlnosti Helena Válková či její 1. náměstek Robert Pelikán, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, advokát Tomáš Sokol či předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz