Videorozhovor s Martinem Foukalem
eFocus
Mezi svými kolegy byl Martin Foukal jako prezident notářské komory mimořádně oblíbený. Osmkrát obhájil své „křeslo“ a patrně by to tak pokračovalo i nadále, kdyby se po téměř dvaadvaceti letech nerozhodl pro radikální řez. „Při volbě v roce 2014 jsme s místopředsedou Miloslavem Jindřichem oznámili, že po roce svůj mandát ukončíme a že to myslíme naprosto vážně. Jsem rád, že se stojaté vody nakonec začaly hýbat,“ říká Martin Foukal, který pro epravo.cz hodnotí stávající „formu“ českého notářského stavu.
Notáři a nové soukromé právo
Snad nejradikálnější novinky, které přinesla před více než rokem rekodifikace soukromého práva, se týkají dědictví a z právnických profesí tedy zejména notářů. Jak převrat v dědickém právu hodnotí jejich dlouholetý prezident? „S novými požadavky jako je závěť s podmínkou nebo dědická smlouva se setkáváme a snažíme se je splnit, ale důsledky těchto listin ještě téměř neznáme, takže v tomto směru je na hodnocení ještě brzy. Každopádně dědické řízení je komplikovanější a bude trvat déle – na to veřejnost není příliš připravená,“ říká Foukal, který by přesto, a nebo možná právě proto, nepospíchal s novelizačními snahami. Pro ePrávo.cz bývalý prezident komory hodnotí také otázku plných mocí a vysvětluje, proč ze strany notářů zatím příliš nefungují přímé zápisy do obchodních rejstříků.
Numerus clausus
Nezměnil Martin Foukal za svou dlouhou notářskou kariéru názor na státem regulovaný počet notářů? „To není můj názor, to je obecný názor, který je synonymem s notářstvím. Stát nemůže uvolnit veřejnou moc neomezenému počtu osob,“ říká Martin Foukal a odráží námitky, že větší počet notářů by znamenal delší pracovní dobu a lepší dostupnost notářských služeb. Na konci rozhovoru zavzpomíná Martin Foukal také na jednání s ministry a ministryněmi spravedlnosti – zájmy notářů hájil před všemi šestnácti porevolučními – a připomene, že je také velkým hudebníkem a ještě donedávna byl též vášnivým motocyklovým závodníkem.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz