Vláda chce daňově zvýhodnit dary Ukrajině
Na ruský útok na Ukrajinu rychle zareagovalo také české ministerstvo financí, které navrhlo výrazně rozšířit možnosti daňových odpočtů u darů pro Ukrajinu. Změny obsahuje návrh novely zákona o daních z příjmů, kterou ve středu projedná vláda a pak parlament.
Ministerstvo navrhuje tato daňová zvýhodnění:
- Nepeněžité dary poslané v roce 2022 na pomoc Ukrajině a právnickým nebo fyzickým osobám se sídlem či bydlištěm na Ukrajině by představovaly rovnou daňově uznatelný náklad. Změna by se týkala darů poskytnutých na účely, kdy lze dar odečíst od základu daně. Odpočet by tak mohly uplatnit i poplatníci, kteří nevykazují dostatečný základ daně pro standardní odečet daru.
- Od základu daně by bylo možno odečíst i v roce 2022 dary až do celkové výše 30 procent základu daně (a to jak u fyzických, tak i právnických osob).
- Okruh příjemců odčitatelných darů by se mohl pro rok 2022 rozšířit o stát Ukrajina, jeho územně správní celky a právnické či fyzické osoby se sídlem či bydlištěm na jeho území.
- Účel využití odčitatelných darů by se mohl pro rok 2022 rozšířit i na podporu obrany státu Ukrajina.
- Odčitatelnou položku z titulu darů by mohli uplatnit i daňoví rezidenti státu Ukrajina (pokud jejich příjmy podléhají zdanění v České republice).
- Dary přijaté za účelem podpory obranného úsilí státu Ukrajina by mohly být osvobozeny od daně z příjmů (toto osvobození by tak řešilo i případnou povinnost dárce odvést srážkovou daň při darování do zahraničí).
- Hodnota ubytování poskytnutého zaměstnavatelem zaměstnanci i jeho rodinným příslušníkům s bydlištěm na Ukrajině by mohla být při splnění dalších podmínek na straně zaměstnance osvobozena od daně z příjmů.
Na straně příjemce daru (fyzické osoby) lze již dle současného zákona osvobodit dary humanitárního či charitativního charakteru. Toto ustanovení by mělo pokrýt většinu případů souvisejících s válkou na Ukrajině.
V oblasti DPH je možno již podle stávající úpravy osvobodit dodání zboží humanitárním a dobročinným organizacím, které je (v rámci své činnosti) přepraví mimo EU. Případné další úlevy nad rámec stávající možnosti by musely být zřejmě řešeny obdobně jako v minulosti (například u elektřiny) prominutím daně. Tato opatření však vyvolala odbornou diskusi, zda a do jaké míry jsou v souladu s evropským právem. Je tak nasnadě otázka, zda by s obdobnou iniciativou v oblasti DPH nemohly přijít přímo příslušné orgány EU.
Petr Toman,
KPMG Česká republika
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz