Vyšší důchod? Zjistěte, jak funguje valorizace důchodů
Ceny zboží se zvyšují, minimální mzdy rostou. Současně s tím je tak nevyhnutelné i každoroční navyšování důchodů čili tzv. valorizace, která se mimo jiné týká i sirotčího, invalidního či vdovského/vdovčího důchodu. Jak valorizace funguje a o kolik korun se důchody pravidelně zvedají?
Co je valorizace důchodů
Valorizaci důchodů upravuje zákon o důchodovém pojištění, podle kterého se důchody k 1. lednu každoročně navyšují. Poslední valorizace tedy proběhla v lednu 2021.
Tip: Netušíte, na jakou penzi máte nárok? Využijte důchodovou kalkulačku a spočítejte si výši svého důchodu.
Co ovlivňuje navyšování důchodů?
Navyšování se zpravidla týká obou složek důchodu – základní výměry, která je pevně stanovena, a dále procentní výměry, která je kalkulována s ohledem na konkrétní důchodové pojištění a výši vašeho příjmu v rozhodném období.
O kolik se vám důchod zvýší, závisí na míře inflace, tedy na procentuálním růstu cen zboží a služeb v daném roce a také na procentuálním růstu reálných mezd (při valorizaci se bere v potaz polovina tohoto čísla). Valorizace probíhá automaticky a týká se každého, kdo pobíral důchod v předchozím roce.
Aktuální výše důchodů v roce 2021
V roce 2021 došlo ke zvýšení základní výměry o 60 Kč, a to ze 3 490 Kč na 3 550 Kč, přičemž procentní výměra se zvýšila o 7,1 %. Výše průměrného starobního důchodu momentálně činí 15 336 Kč. Díky valorizaci se tak důchod oproti loňskému roku zvýšil o 839 Kč. Senioři nad 85 let mají důchod ještě o tisícovku vyšší.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz