Významní soutěžní advokáti se obrací na vedení ÚOHS s návrhy na řešení dopadů koronavirové pandemie na podnikatele
Čeští advokáti a odborníci na hospodářskou soutěž Robert Neruda z advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS, Martin Nedelka z kanceláře Nedelka Kubáč advokáti a Pavel Dejl z advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík se formou otevřeného dopisu obrací na vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Cílem dopisu je nabídnout konstruktivní diskusi a návrh opatření, kterým by soutěžní politika mohla přispět k řešení složité a bezprecedentní situace, v níž se společnost a ekonomika ocitly v souvislosti s pandemií viru COVID-19.
Vládní opatření zaváděná v souvislosti s pandemií viru COVID-19 tvrdě dopadají na chod jednotlivých institucí, podniků i celé ekonomiky České republiky. „Ekonomika nezbytně potřebuje, aby podniky v co největší míře zachovaly své provozy a svou činnost. Podnikatelé již nyní čelí značným problémům a mohou být nuceni hledat nová podnikatelská řešení, restrukturalizovat své obchodní modely či se spojovat s jinými, aby přežili. Je třeba, aby se taková řešení implementovala co nejdříve,“ stojí v otevřeném dopise, ke kterému se mohou připojit i právníci.
V souvislosti s aktuální situací advokáti v dopise navrhují dočasnou aplikaci mírnější politiky ve vztahu k tzv. standstill povinnosti. Tato povinnost totiž znemožňuje spojujícím se podnikům realizovat transakce do okamžiku pravomocného povolení ze strany Úřadu. Díky implementaci tohoto návrhu bylo výrazně odlehčeno stranám transakcí, a byla by tak umožněna rychlá restrukturalizace, aniž by došlo k narušení samotné podstaty kontroly koncentrací. Pokud by byl ÚOHS po přechodnou dobu při udělování výjimek ze zákazu uskutečnění benevolentnější, výrazně by tím, dle autorů dopisu, stranám transakcí ulevil a umožnil by rychlé restrukturalizace, aniž by došlo k narušení samotné podstaty kontroly koncentrací.
„Velmi si s kolegy vážíme odhodlání ÚOHS zajistit plynulý běh kontroly koncentrací, ačkoli jejich práce je nyní velice ztížená, a vnímáme jeho konstruktivní přístup. Nabízíme proto Úřadu návrhy k diskuzi, jak by soutěžní právo mohlo více přispět k zvládnutí této bezprecedentní situace,“ dodává partner HAVEL & PARTNERS Robert Neruda, který na českém soutěžním úřadu osm let působil, z toho 2 roky jako místopředseda.
Otevřený dopis vedení ÚHOS naleznete zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz