W4W rozšiřuje řadu svých úspěšných projektů. Chce zajistit stravování v mateřských školách dětem, jejichž rodiče si jej nemůžou dovolit
Poskytnout dětem pravidelnou zdravou stravu a zároveň jim zabezpečit předškolní výchovu, která je významnou přípravou na školní docházku. To je hlavní cíl projektu W4W: SOS do školky, který od března spouští obecně prospěšná společnost WOMEN FOR WOMEN (W4W).
Do programu se mohou zapojit jak samotné mateřské školy, tak naopak i dárci, kteří se rozhodnou přispět na dobrou věc.
Projekt W4W: SOS (Svačinka – Oběd – Svačinka) do školky je jedním z projektů W4W. Je zaměřen na podporu účasti na předškolním vzdělávání dětí se sociálním znevýhodněním a dětí, jejichž rodina se nachází v dlouhodobě nepříznivé finanční situaci, nebo se dočasně ocitla ve finanční tísni.
Do projektu se mohou od března hlásit mateřské školy z celé České republiky. „Pravidelná a vyvážená strava je klíčová pro děti v každém věku. Společné stravování pomáhá těm nejmenším nejen učit se správným stravovacím návykům, ale také poskytuje základy pro jejich adaptaci v MŠ, která je významnou přípravou na školní docházku,” vysvětluje Jiřina Novotná, hlavní koordinátorka projektu.
Počet dětí, jejichž rodiče si nemohou dovolit zajistit jim pravidelné stravování v mateřské škole, není zanedbatelný. Stále více lidí v České republice pociťuje existenční problémy, na nepříznivé situaci se navíc v poslední době podepisuje vysoká inflace a prudce stoupající ceny potravin a nákladů na bydlení.
Mimo předškolní vzdělávání se ocitají zejména děti z nejnižších socioekonomických skupin, přičemž jedním z hlavních důvodů je právě nemožnost finančně dosáhnout na stravování v předškolním zařízení. Jednoduše řečeno: řada rodičů se stydí za to, že není schopna dětem stravování zaplatit, a proto svého potomka do školky raději nepošlou.
O zařazení do programu už projevilo zájem 267 školek, což představuje počet bezmála 1700 dětí. Cena celodenní stravy ve školce se dle zjištěných informací pohybuje okolo 66 korun (měsíčně asi 1400 Kč), v závislosti na kraji a velikosti zařízení. Při zmíněném počtu to znamená částku přesahující 22 milionů korun potřebnou na uhrazení na celý školní rok pro tuto skupinu dětí.
Pravidla projektu:
- Děti, které potřebují pomoc projektu, vybírá školka sama.
- Účet projektu je transparentní.
- Dětem je zaručena anonymita.
- Peníze jsou vypláceny přímo MŠ či stravovacím zařízení, nikoli rodičům.
- Pokud rodiče nechávají stravu opakovaně propadnout, dítě je z projektu vyřazeno.
- Nevyčerpané stravné se vrací zpět na účet projektu.
Projekt W4W: SOS Obědy do školky tak rozšiřuje řadu úspěšných projektů, které jsou realizovány prostřednictvím W4W. Nejrozsáhlejším projektem, který řeší problematiku dostupnosti školních obědů, je W4W: Obědy pro děti. V roce 2022 do něj bylo zapojeno více než 1200 škol a školních jídelen a registrováno téměř 19 tisíc dětských strávníků. Celkový objem prostředků vynaložených prostřednictvím tohoto projektu na dětské obědy přesáhl 60 milionů korun.
Dalším celorepublikovým projektem, jenž se zaměřuje na dostupnost bydlení, je projekt W4W: Bydlení pro děti – Kauce. Pomáhá samoživitelům s dětmi, kteří kvůli tíživé finanční situaci potřebují pomoc s kaucí na nájemní bydlení. Projekt W4W: Servis rodiny se pak soustředí na pomoc rozvádějícím se rodičům. Klade si za cíl ve spolupráci se soudy usnadnit rozvodové řízení dvou partnerů tak, aby mělo co nejmenší dopad na děti.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz