XII. ERCISLSSL Prague 2017 – pracovní právo a právo sociálního zabezpečení od světových kapacit v oboru
Ve dnech 20. až 22. září 2017 se konal dvanáctý evropský regionální kongres Mezinárodní společnosti pro pracovní právo a právo sociálního zabezpečení (ISLSSL). Tato akce se odehrála především v prostorách Právnické fakulty Univerzity Karlovy, přičemž v úvodní, společenské, části programu hosté zavítali i do slavnostních sálů Karolina. Záštitu této akci poskytli předseda Senátu Milan Štěch a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Kongresu plného známých kapacit v oboru se zúčastnilo přes 260 účastníků pocházejících ze všech kontinentů s výjimkou Antarktidy.
Pořadatelem kongresu byla Česká společnost pro pracovní právo a právo sociálního zabezpečení, přičemž její předseda, Jan Pichrt, vedl i organizační výbor kongresu. Jeho úvodní proslov byl zároveň prvním odborným příspěvkem kongresu. V něm přítomným přiblížil aktuální situaci v českém pracovním právu a právu sociálního zabezpečení společně s výzvami, před je v současné době či blízké budoucnosti naše společnost. Příkladem může být sdílená ekonomika nebo migrační krize.Druhý den jednání kongresu byl zahájen poctou významné osobnosti v oblasti pracovního práva, Rogeru Blanpainovi, který nás před nedávnou dobou navždy opustil. Účastnící kongresu zavzpomínali na profesora Blanpaina nejen jako na předního světového experta ve svém oboru, ale především jako na skvělého člověka, který byl vždy ochoten pomoci studentům i kolegům.
Poté následovalo plenární zasedání, které bylo rozděleno do dvou částí. Tématem první části byli migrující pracovníci. Hlavním řečníkem zde byl Yves Jorens (Belgie), který ve svém příspěvku navrhl několik cest, jakými by bylo možné k migrujícím pracovníkům v Evropě nově přistupovat. Za zmínku stojí na příklad úvaha o ustoupení od zásady lex loci laboris.
Po podnětné diskusi začala druhá část plenárního zasedání, která se věnovala Evropským radám zaměstnanců. Zde byla hlavním řečníkem Dagmara Skupień (Polsko), která ve svém vystoupení kriticky zhodnotila dosavadní fungování těchto orgánů, a to především ve vztahu k jejich vlivu na rozhodovací procesy v nadnárodních společnostech.
Poté, po zbytek čtvrtečního programu kongresu, probíhaly paralelní semináře. Tyto semináře se věnovaly pestré paletě aktuálních témat, jakými jsou sociální integrace imigrantů, sport a pracovní právo, slaďování pracovního a rodinného života či sociální dialog v Evropě. V rámci těchto seminářů byl po prezentování příspěvků vyhrazen prostor diskusi, která přinesla další podnětné postřehy.
Závěrečný den kongresu (pátek 22. 9. 2017) byl odborný program opět zahájen plenárním zasedáním, které se i v tomto případě dělilo na dvě části. Tématem první části byly nové formy sociálního zabezpečení. Hlavním řečníkem tohoto bloku byl Franz Marhold (Rakousko), který se ve svém příspěvku věnoval „věčnému“ tématu, kterým je koncept solidarity. V rámci svého vystoupení se zabýval i dnes velice aktuálním institutem - základním nepodmíněným příjmem, který by mohl být doplňkem či náhradou k dávkám sociálního zabezpečení.
Druhá část plenárního zasedání byla věnována tématu sociálního dialogu. Hlavním řečníkem zde byl Jesus Cruz Villalon (Španělsko), který ve svém vystoupení zdůraznil vliv globalizace na podobu sociálního dialogu a kolektivního vyjednávání.
Stejně jako v předchozím dni i v tomto dni následovaly paralelní semináře. Jejich tématy bylo agenturní zaměstnávání a současné reformy pracovního práva v Evropě.
V rámci odborné části programu proběhlo vedle hlavního programu i jednání sekce mladých vědců, workshopy a prezentace free papers.
Krom toho ještě před zahájením kongresu proběhla schůze výkonného výboru Mezinárodní společnosti pro pracovní právo a právo sociálního zabezpečení, na které byla zvolena novou prezidentkou této společnosti pro období let 2018 – 2022 Janice Bellace (USA). Jde o první ženu, která se postavila do čela této významné mezinárodní organizace, která sdružuje spolky expertů zabývajících se pracovním právem a právem sociálního zabezpečení z celého světa. Po zasedání výkonného výboru ISLSSL následující přijetí jeho členů Předsedou Senátu PČR panem Milanem Štěchem ve Valdštejnském paláci, pak bylo ze strany členů zahraničních delegací vysoce oceňováno, mimo jiné i jako výraz významu, který je v České republice věnován otázce sociálních práv.
Účastníci si velmi pochvalovali i doprovodný společenský program kongresu, především pak koncert vážné hudby v Karolinu, kterým byla završeno slavnostní zahájení kongresu a gala večeři ve Francouzské restauraci v Obecním domě.
Akce byla účastníky hodnocena jako velmi úspěšná; organizační výbor byl adresátem mnoha uznání zahraničních hostů za skvělou organizaci této prestižní mezinárodní akce.
JUDr. Lukáš Aldorf
Přijetí vedení Mezinárodní společnosti pro pracovní právo a právo sociálního zabezpečení v Senátu: (zleva) prof. Pichrt, prof. Treu, předseda Senátu Parlamentu ČR M. Štěch, prof. Bellace, prof. Casale, prof. Bělina. |
Evropský kongres pracovního práva v Praze navštívilo přes 260 účastníků ze všech kontinentů. |
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz