Zákon o advokacii a stavovské předpisy. Komentář
Komentář reaguje na novelu provedenou zákonem č. 258/2017 Sb. Právní stav publikace je k 1. 9. 2017. Okomentovány jsou i změny zákona účinné od 1. 7. 2018.
Publikace je výsledkem desítek let zkušeností převážně praktikujících advokátů, kteří svůj komentář k zákonnému textu obohacují o odkazy na související právní předpisy a plné texty stavovských předpisů vydaných Českou advokátní komorou, bez nichž by komentář advokátní problematiky nebyl vyčerpávající. Text je také doplněn vzory, příklady, formuláři a individuálními právními akty, s nimiž se advokát a advokátní koncipient může nejčastěji setkat.
Samozřejmostí je zařazení judikatury obecných soudů a v komentáři je možné také nalézt komentované citace rozhodnutí kárných senátů kárné komise ČAK. Pro lepší orientaci v advokátních předpisech přináší autoři také chronologický přehled stavovských i právních předpisů a doplňují komentář třemi desítkami tabulek, které přehledně srovnávají pojednanou materii, a jednapadesáti vzorovými dokumenty.
Zákon o advokacii a stavovské předpisy. Komentář
Autor: Daniela Kovářová, Karel Havlíček, Robert Němec, Tomáš Sokol, Jan Syka, David Uhlíř, Michal Žižlavský
Praha: Wolters Kluwer ČR, 2017
Publikaci je možné zakoupit >>> zde.
Ukázka z publikace
(Zánik pozastavení výkonu advokacie)
(1) Pozastavení výkonu advokacie zaniká
dnem, kdy pominula okolnost, která byla důvodem k pozastavení výkonu advokacie, a v případech podle § 9 odst. 2 písm. a) nebo b) anebo § 9 odst. 3 dnem, kdy uplynula doba, po kterou byl výkon advokacie pozastaven,
dnem právní moci rozhodnutí, kterým bylo rozhodnutí o pozastavení výkonu advokacie zrušeno nebo změněno (§ 55 odst. 7),
dnem doručení písemné žádosti advokáta, nebo dnem uvedeným v této žádosti, nepředchází-li dni doručení, došlo-li k pozastavení výkonu advokacie podle § 9 odst. 1 písm. c).
(2) Zánik pozastavení výkonu advokacie zaznamená Komora v seznamu advokátů bez prodlení, nejpozději však do jednoho měsíce poté, co se o něm dozvěděla; o záznamu Komora advokáta písemně vyrozumí
Přehled výkladu:
Deklaratorní pozastavení
Konstitutivní pozastavení
K § 9b
Komentované ustanovení definuje zánik pozastavení, tedy stanoví podmínky a situace, při jejich splnění přestává rozhodnutí o pozastavení poskytování právních služeb platit a advokát je opět aktivním, činným a plnohodnotným advokátem se všemi oprávněními poskytovat právní služby. Novelou z roku 2017 bylo do prvního odstavce § 9b doplněno písmeno c), které reaguje na pozastavení výkonu advokacie na žádost advokáta ve smyslu § 9 odst. 1 písm. c).
Ustanovení navazuje na § 8b, § 9 odst. 2 písm. a), b), odst. 3 a § 55 odst. 7.
K odst. 1
Institut pozastavení výkonu advokacie je opatřením dočasným, na rozdíl od vyškrtnutí ze seznamu advokátů. Také důvody, pro které Komora může nebo musí pozastavit výkon advokacie (srov. § 8a, § 8b a § 9), jsou důvody obvykle časově omezenými a po jejich skončení postavení zaniká. Technické podrobnosti a konkrétní den zániku pozastavení stanoví právě komentované ustanovení s tím, že Komora změnu zaznamená podle druhého odstavce § 9b.
Den, kterým pozastavení zaniká, vyplývá z toho, zda se jednalo o pozastavení konstitutivní nebo deklaratorní.
K odst. 1 písm. a)
I. Deklaratorní pozastavení
Pozastavení v těchto případech zaniká dnem, kterým pominul důvod pro pozastavení výkonu advokacie, popř. uplynutím doby, na kterou bylo pozastavení omezeno.
V prvním případě jde o situace, v nichž došlo k pozastavení výkonu advokacie přímo ze zákona (srov. § 8b odst. 1). Ve druhém případě jde o rozhodnutí Komory odůvodněné některou ze situací, na něž dopadá § 9 odst. 1 písm. a), b) nebo c). V takových případech Komora o zániku pozastavení nevydává žádné rozhodnutí, pouze (jak vyplývá z druhého odstavce) vyznačí změnu v seznamu advokátů. Tak tomu bude například v situaci, kdy byl rozhodnutím soudu uložen advokátu trest zákazu činnosti spočívajícího v zákazu výkonu advokacie (např. v souvislosti s trestem za majetkovou trestnou činnost), na žádost samotného advokáta nebo v důsledku kárného opatření spočívajícího v dočasném zákazu výkonu advokacie na omezenou dobu. Pak zaniká pozastavení uplynutím stanovené doby nebo dnem vykonání příslušného (kárného nebo soudního) trestu.
Další možnosti jsou zřejmé z následující tabulky:
Tabulka č. 6: Zánik pozastavení výkonu advokacie
II. Konstitutivní pozastavení
Jak vyplývá z § 55 odst. 7, Komora může na návrh advokáta zrušit rozhodnutí o pozastavení výkonu advokacie z důvodů uvedených v § 9 odst. 2 písm. a) (pracovní nebo služební poměr), pokud by další trvání pozastavení výkonu advokacie vzhledem k osobním poměrům advokáta, k okolnostem, které vyšly najevo po zahájení trestního stíhání, nebo k době, kdy došlo k zahájení trestního stíhání, ztratilo na významu nebo se stalo vů?iči advokátovi nepřiměřeně přísným. Advokát je však oprávněn takový návrh podat nejdříve po jednom roce, který uplynul ode dne právní moci rozhodnutí o pozastavení výkonu advokacie. Podobně může Komora na návrh kárného žalobce nebo i z moci úřední zrušit rozhodnutí, jímž nebyl výkon advokacie podle § 9 odst. 2 písm. a) pozastaven, a ve věci znovu rozhodnout, pokud by vzhledem k okolnostem, které vyšly po tomto rozhodnutí najevo, byla ohrožena důvěra v další řádný výkon advokacie advokátem, proti němuž je trestní stíhání vedeno.
V praxi se tak stává v případech, kdy by pozastavení mělo příliš citelný dopad nebo se jeví jako příliš přísná sankce. V každém takovém případě Komora zkoumá, zda jsou namístě podmínky pro zrušení pozastavení. Pokud Komora žádosti vyhoví, pak současně zruší rozhodnutí o pozastavení a v důsledku takového rozhodnutí je advokát opět oprávněn vykonávat advokacii se všemi důsledky s tímto oprávněním souvisejícími.
K odst. 2
Druhý odstavec komentovaného ustanovení obsahuje příkaz aparátu Komory, aby příslušnou změnu provedla v seznamu advokátů bezodkladně, nejpozději do jednoho měsíce poté, co se o něm dověděla. Technicky je vedení seznamu upraveno stavovským předpisem, kterým je organizační řád. Na problematiku pozastavení výkonu advokacie dopadá jeho čl. 48, podle něhož záznam o zániku pozastavení výkonu advokacie obsahuje údaj o dni, kdy k zániku pozastavení výkonu advokacie došlo.
Formulace komentovaného ustanovení však není přesná, protože (jak víme z prvního odstavce) v některých případech se Komora o zániku důvodu pozastavení doví, v jiných sama vydává usnesení.
Související ustanovení:
§ 8a, § 8b, § 9, § 55 odst. 7
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz