Založit živnost, nebo s.r.o.? Obojí má svoje pro a proti
Rozhodli jste se, že naskočíte na podnikatelskou dráhu? Ať už vás k tomu žene zajímavý nápad nebo chuť stát se svým vlastním pánem, kromě byznysových aktivit budete muset řešit i ty byrokratické. Prvním a velmi zásadním krokem bude výběr formy podnikání.
Na výběr máte ze dvou primárních možností, a to založení živnosti, nebo firmy (s.r.o.). Pokud nevíte, jak zvolit tu správnou, jste tady správně – představíme si totiž zásadní rozdíly mezi oběma variantami.
Jdete do toho sami, nebo s partou?
Je asi logické, že byznys ve více lidech vyloženě vyzývá k založení s.r.o., ve kterém budou zakladatelé vystupovat jako společníci s jasně určeným podílem. Jak si vysvětlíme dále v článku, jedná se o administrativně náročnější variantu, ale také férovější vůči všem společníkům, jelikož na sebe každý z nich bere víceméně stejné riziko. S podíly navíc můžete různě manipulovat nebo je prodat, a tak investované peníze získat zpátky.
Naopak pokud se do podnikání pouštíte sami, bude pro vás minimálně ze začátku dávat větší smysl podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), tedy jako živnostník. Ušetříte si zpočátku náklady se složitější administrativou, a pokud se podnikání nebude dařit, živnost můžete ze dne na den pozastavit. Likvidace s.r.o. by trvala podstatně déle.
Jak budete ručit?
Kromě toho, že je založení živnosti v porovnání se zakládáním firmy jednodušší a rychlejší, se od sebe tyto dvě formy podnikání liší v tom, jak a čím za své podnikatelské aktivity ručíte.
Jak název napovídá, společnost s ručením omezeným má v tomto ohledu navrch – po splacení základního kapitálu je ručení omezené, což znamená, že neručíte osobním majetkem. Tím pádem neriskujete, že byste sebe nebo dokonce celou svou rodinu dostali do finančních problémů.
Naopak při založení OSVČ podnikáte pouze na živnostenský list a žádný kapitál neskládáte. Pokud se tedy v rámci svých podnikatelských aktivit zadlužíte a nebudete schopni platit své závazky, zaplatíte za to svým osobním majetkem. Předcházet tomu můžete zodpovědnou správou financí a také vyřízením pojištění profesní odpovědnosti.
Jak chcete řešit účetnictví a daně?
Jak už jsme zmínili dříve v článku, rozdíl mezi OSVČ a s.r.o. spočívá zejména v náročnosti administrativy. Týká se to především účetnictví a daňové evidence – a asi není žádným překvapením, že komplikovanější variantou je v tomto případě s.r.o.
Po založení firmy se vedení účetnictví nevyhnete a budete muset evidovat veškeré náklady, výnosy a pohledávky. Na základě toho se pak vypočítávají výsledné zisky, ze kterých jste povinni odvést daň z příjmu právnických osob ve výši 19 %. Peníze společníkům se pak vyplácejí formou podílu na zisku a podléhají srážkové dani ve výši 15 %. Zdá se vám to složité? Pak je vám asi jasné, že se bez profesionální účetní neobejdete.
Jako OSVČ to budete mít o poznání jednodušší, zejména pokud se přihlásíte k paušální dani. Pak prostřednictvím jediné měsíční platby uhradíte sociální a zdravotní pojištění i daň z příjmu, čímž vám odpadne starost s daňovým přiznáním. Tato možnost je ale v současné době dostupná pouze pro živnostníky s obratem do 1 milionu korun za rok.
Pokud tento obrat překročíte, máte povinnost stát se plátcem DPH, což s sebou přináší nutnost zpracovávat daňové přiznání, vést evidenci příjmů a výdajů, pravidelně podávat přiznání k DPH a tuto daň také odvádět. Zde už je na pováženou, zda pro vás nebude lepší rovnou založit s.r.o.
Jak se chcete prezentovat?
Posledním, avšak neméně důležitým aspektem je vaše vlastní reputace. Společnost s ručením omezeným obecně působí více profesionálně a má potenciál oslovit mnohem větší hráče na trhu. Naopak pokud podnikáte na živnostenský list, můžete docílit osobitějšího a důvěryhodnějšího dojmu, což ocení zejména menší či střední podniky.
Co je tedy rozhodujícím faktorem? Zejména vaše vize, možnosti a cílová skupina, kterou chcete oslovit. Rozhodně tedy doporučujeme si nejprve upřímně zodpovědět otázky, které jsme si dnes uvedli, a teprve poté se rozhodnout, zda pro vás bude aktuální spíše založení s.r.o., nebo dáte přednost staré dobré živnosti.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz