10 otázek pro ... Adama Bašného
JUDr. Adam Bašný (1976), evropský pověřený žalobce, státní zástupce se specializací na organizovaný zločin, trestnou činnost související s terorismem, korupční trestnou činnost, trestnou činnost příslušníků bezpečnostních sborů a dalších úředních osob a úkony skrytého vyšetřování. Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze. V roce 2005 byl jmenován státním zástupcem OSZ pro Prahu 5. Absolvoval stáže na mezinárodním odboru a odboru trestního řízení na Nejvyšším státním zastupitelství a v letech 2006–2009 byl vedoucím liberecké pobočky Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem.
V letech 2011–2012 působil jako mezinárodní prokurátor v Kosovu. V roce 2012 byl jmenován náměstkem vrchní státní zástupkyně v Praze. V období let 2010 - 2015 působil také v rámci OECD Working Group on Bribery. Od roku 2015 je zástupcem národního korespondenta pro terorismus a extremismus při NSZ ČR pro oblast terorismu. Je členem Pracovní skupiny k trestní politice a koordinaci opatření ke snižování recidivy v ČR při Radě vlády pro lidská práva. V roce 2020 byl zvolen I. viceprezidentem Unie státních zástupců ČR. Kolegiem Úřadu evropského veřejného žalobce byl dne 12. října 2021 jmenován evropským pověřeným žalobcem.
1. Co máte na své práci nejraději?
Připomínám si rytířské heslo našeho krále Jana Lucemburského, které převzali i následníci britského trůnu: „Ich dien – Sloužím“. Naplňuje mě, pokud mohu službou přispět k prosazování idejí spravedlnosti ve prospěch celé společnosti. V mojí práci stále spatřuji, přes všechna objektivní i subjektivní úskalí, velký smysl. Je to závazek a břemeno současně. A pokud spolupracujete s kompetentními policisty, kolegy a případně i obhajujete výsledky vyšetřování v soudním řízení, lze zažít i radost a profesní zadostiučinění. Spravedlivé a profesionální posouzení trestní kauzy v každé fázi řízení dává smysl naší práci při ochraně veřejného zájmu a prosazování vlády práva.
2. Jak často Vás ve vašem oboru něco překvapí?
Překvapen bývám relativně často, bohužel spíše negativně, než pozitivně. Přes rozmanitost a délku své praxe ještě opravdu stále občas cítím frustraci z některých rozhodnutí či procesních postupů státních zástupců, soudů či správních orgánů anebo z neopodstatněné či nespravedlivé kritiky. Bohužel i míra nepředvídatelnosti soudních rozhodnutí v závažných věcech je vyšší než nutná. Pořád jsem ale celkově velmi vděčný za stav našeho právního prostředí, neboť vnímám zahraniční realitu, např. i blízkou v Maďarsku nebo Polsku.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
„Sedm zákonů“, M. Bárta, „We Are Bellingcat: An Inteligence agency for the People“, E. Higgins, „How to avoid a climate disaster“, B. Gates
4. Ideální dovolená?
Hory, lesy, divoká řeka.
5. Který předmět byl na studiích Vašim nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Mezi moje nejoblíbenější předměty patřily trestní právo, forenzní disciplíny a oblast ústavního práva. Neměl jsem předmět, který bych vysloveně neměl rád.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Studium vám dává příležitost přispět svým dílem k vládě práva, prosím nenechte se odradit a nebojte se přijmout spoluodpovědnost.
7. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Ve svém jádru mohu čerpat z ideálů, ke kterým jsem byl inspirován svými předky a v tomto směru vychováván. Domnívám se, že z tohoto důvodu jsem citlivý na nespravedlnost, od lidsky individuální až po tu historickou. Před nástupem na právnickou fakultu jsem si myslel, že bych jednou chtěl působit jako soudce, ale během studia jsem překvapivě zjistil, že působnost státního zástupce odpovídá více mojí aktivní představě usilování o trestní spravedlnost. Několika mně nakloněným vyučujícím jsem v té době musel opakovaně vysvětlovat, proč chci být státním zástupcem a vyvolával jsem tím v nich trochu údiv. Naprostá většina spolužáků směřovala do advokacie, malá skupina na soudy.
8. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Není snadné vybrat jediný. Ale jeden z takových je například z doby mého působení v misi v Kosovu, je to kauza Nazmi Mustafi, vyšetřování druhého nejvyššího kosovo-albánského prokurátora v Kosovu pro korupci a nelegální ozbrojování. Trestní řízení ve své utajené fázi doprovázelo mnoho bezpečnostních a specifických organizačních opatření, bylo velmi náročné profesně i osobně, probíhalo v celém tehdejším kosovském kontextu a jednalo o de facto jednoho z našich kolegů. Jeho zatčení jsem provedl osobně s pouhými dvěma policisty v jeho pracovně, což jsem si prosadil namísto plánovaného a mně silně doporučovaného zatýkání na křižovatce v Prištině za účasti mnoha ozbrojenců a jistící helikoptéry. Diskrétní provedení narušil jen konflikt s jeho ochrankou před budovou prokuratury, kdy výraznou roli pro zklidnění kritické situace sehrálo mj. i moje typicky středoevropské vzezření.
9. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Lesníkem nebo lékařem.
10. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Lidé lhostejní, alibističtí a bez pokory.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz