10 otázek pro ... Adama Přerovského
Mgr. Adam Přerovský, LL.M. je seniorním advokátem pražské advokátní kanceláře Dentons. Adam je spoluvedoucím lokální praxe life sciences (zejména práva farmaceutického a zdravotnického) a současně má rozsáhlé zkušenosti v oblastech práva hospodářské soutěže, obchodních závazkových vztahů a v právu na ochranu spotřebitele. Vystudoval právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a v letech 2012 a 2013 absolvoval LL.M. studijní program se zaměřením na soutěžní právo a mezinárodní arbitráž na prestižním programu v rámci Europa Institut na Saarlandské univerzitě v Německu.
1. Co máte na své práci nejraději?
Různorodost, objevování nových věcí a téměř každodenní možnost se setkávat s inspirativními lidmi. Na rozdíl od mnoha jiných profesí vám advokacie umožní získat poměrně detailní vhled do různých sfér podnikání či jiných společenských aktivit, ke kterým byste se jinak nedostal. V praxi to například znamená, že v pondělí pomáháte klientovi s akvizicí výrobce léčiv v několika jurisdikcích, v úterý řešíte s nadací registraci ochranných známek pro její dobročinné aktivity a ve středu jdete s kolegy na konferenci věnující se telemedicíně.
2. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Dokázal bych si představit určitě celou řadu zákonů, bez kterých by se podnikání našich klientů obešlo. Namátkou mohu zmínit například zákon o významné tržní síle, který zjednodušeně řečeno má za cíl chránit slabší výrobce a prodejce potravin či zemědělských produktů proti silným obchodním řetězcům či nákupním aliancím, které často z pozice své síly vyjednávají velmi tvrdé podmínky. Cíl zákona je bohulibý, ale v praxi přináší více otázek než odpovědí a dává státní moci jen další pravomoc k zásahu do trhu. Tento zákon je účinný již 14 let a nedomnívám se, že by jeho existence nějakým zásadním způsobem přispěla např. ke snížení cen potravin.
V praxi vidím, že české úřady mají obrovské množství pravomocí, kterých si často nejsou ani samy vědomy. Jsem zastáncem toho, aby se napříč jednotlivými sektory udělala komplexní revize stávající legislativy za účelem odplevelení právního řádu. Myslím, že by to prospělo jak adresátům právních norem, tj. občanům a podnikatelům, tak úředníkům a jiným profesím vykonávajícím veřejnou správu.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
Momentálně mám například rozečtenou knížku „Storyteller“, kterou napsal bubeník Nirvany a frontman skupiny Foo Fighters Dave Grohl. Jelikož se ve svém volném čase snažím věnovat hudbě, Dave Grohl je pro mě osobně jednou z nejinspirativnějších osobností hudebního průmyslu za posledních 30 let. I přesto, že dělá naprosto jinou profesi, lze u něj čerpat inspiraci, jakým způsobem je možné skloubit rodinu a záliby s kariérním úspěchem, a přitom zůstat normálním, obyčejným člověkem.
4. Ideální dovolená?
S rodinou jsme si oblíbili jednu malou vesničku na řeckém ostrově Lefkada, kam se rádi vracíme. Letos už to bude popáté. V určitých věcech mám rád stereotyp a toto místo mně natolik uhranulo, že se tam každý rok vracíme. Jelikož jsem z Beskyd, mám také rád hory a hlavně snowboarding. Pokud práce a rodina dovolí, nejraději vyrážím do městečka Canazei v Dolomitech.
5. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Možná bych na tomto místě popsal nejbizarnější předmět, který jsem během studií na právnické fakultě v Olomouci absolvoval. Jednalo se o volitelný předmět s názvem „ING finanční poradenství“. Ano, opravdu se ten předmět takto jmenoval :-). V domnění, že se naučíme něco o financích, jsme se neplánovaně zúčastnili jakéhosi podprahového náboru do řad mladých investičních poradců. Zápočet byl paradoxně velmi těžký, ale „pedagog“ to vyřešil tím, že si zašel na hodinku na svačinu a nechal nás ve třídě během testu bez dozoru.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Vzkázal bych asi to, že bez dřiny to nejde. Zároveň bych jim ale prozradil, že profese advokáta je poměrně flexibilní a dá se v zásadě dobře skloubit s osobním životem, i když se to tak na první pohled nemusí jevit. Současně bych všem doporučil alespoň semestr, ideálně celý rok, studia v zahraničí. A to nejlépe v kombinaci Erasmu a postgraduálního studia LL.M.
7. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Nejlepší zákon je ten, podle kterého se lidé přirozeně řídí, a který nemusí být často novelizován. V tomto případě považuji za nejzdařilejší naši Ústavu a Listinu základních práv a svobod.
8. Ideální způsob relaxace?
Procházka v mých rodných Beskydech a hra na elektrickou kytaru a bicí.
9. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Zřejmě bych u advokacie zůstal. Nedávno jsem na podobnou otázku odpovídal do našeho firemního newsletteru. Jako asi každý jsem se párkrát zasnil, jaké by to bylo, kdyby mi vyšel los Sportky. V takovém případě bych se zřejmě ozval kolegům z Dentons Honolulu a dokážu si představit nějakou roli of counsela, která by se dala dobře skloubit se surfováním :-).
10. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Snažím se kvůli chování druhých lidí nerozčilovat. Každý má ke svému chování nějakou osobní pohnutku a je potřeba to tak vnímat. Co se týče členů pracovního týmu, tak mi nejčastěji vadí chyby z nepozornosti nebo z důvodu ignorace zadání. Každý může udělat chybu. Pokud se ale stejná chyba opakuje po několikáté, tak už přestávám být v klidu :-).
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz