10 otázek pro ... Aleše Linharta
JUDr. Aleš Linhart, Ph.D. je partnerem advokátní kanceláře endors s téměř 30 lety zkušeností. Zaměřuje se na litigace a rozhodčí řízení, zastupuje klienty před českými i mezinárodními soudy. Má rozsáhlé zkušenosti v oblasti odpovědnosti za škodu, výstavby, energetiky, dopravy a pojištění. Působí jako rozhodce u Rozhodčího soudu HK a AK ČR, přednáší na konferencích a publikuje v odborném tisku.
1. Co máte na své práci nejraději?
Každodenní výzvy něčeho nového, to, že žádné dva případy nejsou úplně stejné. Baví mě poctivá a hluboká prvotní analýza případu, jeho právní rozbor a poznání nejen právních souvislostí, ale i širšího pozadí věci. Čím lépe je taková analýza na počátku udělaná, tím lépe se z ní dá dále vycházet a volit nejlepší cestu k řešení dané situace. Zatím jsem za těch skoro 30 let, co jsem v advokacii, nenašel lepší modus operandi, jak k případům přistupovat. Vždycky je prostě potřeba si vše na začátku poctivě odpracovat. A to se snažím učit i své mladší kolegy u nás v endors.
2. Největší pracovní úspěch?
Každý případ, kde se ctí obhájím práva mých klientů, je úspěchem. Jak říkají divadelníci, není malých rolí a v právu toto oblíbené rčení můžeme parafrázovat tak, že není malých případů. Často spor, který není o mnoho peněz, je právně složitější než něco většího. A když někdy pomůžete s malou věcí, stane se vám, že vám naopak na stole přistane velký zajímavý případ. Prostě zákon zachování energie funguje i zde. Vzpomínám si, že kdysi jsem byl přidělen jako právní zástupce advokátní komorou staré paní ve sporu o přivolení k výpovědi z nájmu bytu. Případ jsem vyhrál a paní nám pak z vděčnosti nosila po dlouhou dobu do kanceláře bábovku a koláče. Netrvalo dlouho a obrátilo se na mě několik firemních klientů v řadě, které jsem pak léta úspěšně zastupoval v mnoha daleko významnějších věcech. Ta stará paní se někde jen tak oklikou zmínila, že jsem jí dobře pomohl a někdo si od ní vzal na mě kontakt.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
„Probuď své božství“ od Dr. Joea Dispenzy. Jakkoli by název mohl snad poukazovat na nějakou esoterickou či náboženskou literaturu, jedná se o seriózní vědecké pojednání o epigenetice a lidské mysli, o jejím nastavení a možném nastavování a o tom, jak biochemické procesy v našem mozku ovlivňují celý náš život. Kniha je také o tom, jak si můžeme sami vědomě utvářet vlastní realitu a tím i budoucnost. Tam, kam směřují naše myšlenky, tam směřuje naše energie, a to se také posléze děje.
4. Ideální dovolená?
Vysoko v horách s batohem na zádech, lanem a cepínem, na oceánu na plachetnici pod větrem plnými plachtami ve vlnách nebo uprostřed deštného pralesa. Prostě tam, kde je člověk sám s přírodou a všemi jejími živly a v úplné pokoře ke všem těmto neuvěřitelným silám. Tam, kde má člověk možnost poznat, kým opravdu je.
5. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Svojí bystrostí a neotřelými nápady. Velmi rád pracuji se studenty a vůbec s mladými kolegy a nikdy nelituji času, jim věnovanému. Tam je nekonečná studnice nápadů a spousta skvělé energie a zápalu pro věc.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Ať do toho určitě jdou. Je to zajímavé a noblesní povolání. Záleží jen na jejich ochotě se učit celý život. A učit se nejen právní věci, ale i psychologii, komunikaci a mnohé další věci. Právo jako obor je velmi vrstevnatá životní disciplína.
7. Kdo Vás v životě – tom pracovním i soukromém – nejvíce motivuje?
V pracovním životě mě nejvíce motivují kolegové a několik přátel, které mám v akademické oblasti. Povídání zejména s posledně jmenovanými je vždy balzámem na právnickou duši. Měl jsem tu čest spolupracovat s několika akademiky, kteří nám poskytovali odbornou podporu ve složitých právních věcech, kde měla své místo i právní teorie. V soukromém životě je to samozřejmě má nejbližší rodina a její vzájemná sounáležitost, soudržnost a podpora. V neposlední řadě mě motivují lidé, kteří se zabývají podstatou a smyslem lidské existence a posouváním hranic lidského poznání a schopností.
8. Ideální způsob relaxace?
Čas strávený s výbornou knihou, procházka přírodou, dechové cvičení a meditace.
9. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Ptáte-li se na to v souvislosti s povoláním, pak řeknu, že jsem o tomto „kdyby“ nikdy do hloubky neuvažoval. Pravdou je, že si občas člověk říká, že by jako povolání dělal nejraději něco jiného. Ale pokud se poctivě zamyslí, co by to mělo být, už tak jednoduché to není. Zvlášť, když tohle povolání dělám velice rád už skoro 30 let. Navíc myslím, že nejsem jenom právníkem, už teď. Mám také spoustu dalších rolí podle situací, do kterých se dostávám třeba v souvislosti se svými koníčky. Jsem někdy třeba skipperem plachetnice odpovědným za loď i posádku nebo členem expedice do různých zákoutí naší planety, a to pak samozřejmě nejsem právníkem.
10. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Snažím se, aby mě nedokázal rozčílit nikdo, aby se mi takové situace neděly vůbec nebo jen velmi výjimečně. Nevím, zda se mi to vždy daří, ale snad mohu říci, že se v tom zlepšuji. Velmi mi k tomu pomáhají různé techniky, ať již jde o mé milované otužování anebo dechová cvičení. Také jsem měl v posledních letech možnost hovořit s mnoha moudrými lidmi z různých koutů světa, a to mi pomohlo srovnat si myšlenky a naučit se v takových situacích být nad věcí a s reakcí počkat až na dobu, kdy se mysl uklidní.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz