10 otázek pro ... Barboru Skolkovou
Advokátka Mgr. Barbora Skolková, Senior Associate v Taylor Wessing Česká republika je členkou týmu Corporate, M&A a Capital Markets. Zapojuje se do poradenství pro národní a mezinárodní klienty v oblastech Banking and Finance a Compliance.
1. Co máte na své práci nejraději?
Práce advokáta je neuvěřitelně rozmanitá a vyžaduje tvůrčí přístup, člověk si neustále rozšiřuje obzory. To se potvrdilo například i nyní během pandemie koronaviru, kdy s klienty denně řešíme neočekávané situace. Na právu samotném mám ráda jeho logiku, byť platné právní předpisy jsou mnohdy nekonsistentní a řád částečně postrádají.
2. Ideální dovolená?
Určitě strávená aktivně, protože práci v kanceláři ráda kompenzuji sportem. Dovolená na kole nebo túry v horách jsou pro mě tedy trefou do černého. Pokud je to navíc spojeno s poznáváním nových míst, jedná se v mých očích o ideální dovolenou.
3. Který předmět byl na studiích Vašim nejoblíbenějším a proč?
Nejvíce mě bavilo pracovní a také trestní právo. Semináře z obou předmětů byly zaměřené prakticky na řešení reálných případů, což studentům pomáhalo pochopit teoretické základy a usnadňovalo následnou přípravu na zkoušku a v případě trestního práva také na klauzurní práci. Myslím si, že studium praktickou formou tzv. na případech je daleko efektivnější a pro studenta přínosnější než pouhé memorování teoretických pouček, byť nad nimi člověk při učení přemýšlí.
4. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Schopností uvažovat o věcech inovativně a často z jiné perspektivy, čímž mohou nalézt nečekaná řešení právních otázek.
5. Co byste vzkázala mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Právnická profese vyžaduje nadšení, odhodlání a zápal pro věc. To, zda studenta tento obor bude bavit, zjistí zřejmě až během studia. Základními předpoklady úspěšného právníka však podle mého názoru jsou analytické myšlení, schopnost argumentace a přesného vyjadřování. Pro práci s klienty je navíc potřeba jazyková vybavenost a orientace v mimoprávních oborech. Uvedené schopnosti si student může prohlubovat tedy ještě před samotným podáním přihlášky na právnickou fakultu. Během studia doporučuji využít možnosti studijního pobytu nebo stáže v zahraničí.
6. Knížka, kterou jste naposledy četla?
Humor (nejen) pro právní praxi od Václava Budinského.
7. Proč jste se rozhodla stát právníkem?
Z čistě pragmatických důvodů: absolvent právnické fakulty získá univerzální vzdělání, orientaci v právních předpisech a široké možnosti uplatnění. To pro mě byly pádné důvody k podání přihlášky na právnickou fakultu. V průběhu studia jsem se utvrdila v tom, že mě právo baví a rozhodnutí se mu profesně věnovat bylo správné. Po ukončení studia směřovaly moje profesní kroky do advokacie.
8. Kdo Vás v životě - tom pracovním i soukromém - nejvíce motivuje?
V pracovním životě tým skvělých kolegů, v tom soukromém rodina. Motivací je pro mě hlavně spokojenost klienta a snaha odvést dobrou práci.
9. Kde se vidíte za 10 let?
Stále v advokacii. Budu-li za tu dobu také o 10 let zkušenější, pak budu spokojená.
10. Čím byste byla, kdybyste nebyla právníkem?
Pocházím z učitelské rodiny, studium na pedagogické fakultě se tedy nabízelo jako jasná volba, nakonec jsem však upřednostnila právnickou fakultu. Kdybych si vybírala zaměstnání podle toho, jakými aktivitami trávím volný čas, byla bych pravděpodobně fitness trenérka, kuchařka nebo cukrářka.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz