10 otázek pro… Daniela Jadrníčka
JUDr. Daniel Jadrníček absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v roce 2014. Od roku 2015 působí v advokátní kanceláři Fiala, Tejkal a partneři, advokátní kancelář, s.r.o., kde je od roku 2018 advokátem a od roku 2019 rovněž společníkem. Ve své praxi se věnuje převážně veřejným zakázkám. V rámci kanceláře vede zejména projekty z oblasti zajišťování dopravní obslužnosti. Dále se věnuje veřejným zakázkám v oblasti IT, smluvním podmínkám FIDIC a dalším vybraným projektům kanceláře.
1. Co máte na své práci nejraději?
Výzvy, které s sebou přináší. Baví mě pouštět se do nových a složitějších projektů a hledat cesty, jak je úspěšně zvládnout. Mám štěstí na odborně zdatné a zároveň náročné klienty, takže jednání s nimi a společná snaha vedoucí například k přípravě smluvní dokumentace k miliardovým projektům mě naplňuje, i když to nezřídka kdy znamená stovky hodin práce.
2. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Domnívám se, že advokacie je obecně obor plný překvapení. Já se věnuji veřejným zakázkám (nejčastěji na straně zadavatele) a občas mě dokáže negativně překvapit „kreativita“ či podcenění situace ze strany některých dodavatelů. Také mě dokáže překvapit rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebo správních soudů – někdy pozitivně, ale bohužel stále trochu častěji negativně.
3. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Jak už to v životě bývá, můj profesní život nejvíce ovlivnila náhoda. V rámci jednoho z volitelných předmětů na katedře obchodního práva výjimečně namísto řádného vyučujícího dorazil externí vyučující, uznávaný odborník na veřejné zakázky. Jeho přednáška mě natolik zaujala, že jsem jej kontaktoval s tím, že bych rád do tohoto tématu pronikl více a věnoval se mu v diplomové práci (blížila se doba, kdy jsme si mohli vymyslet a nahlásit svá témata). Téma diplomové práce jsem si skutečně zvolil z oblasti veřejných zakázek a poté jsem si v této oblasti našel i odbornou praxi. Veřejným zakázkám se věnuji dodnes, ale opravdu to vše začalo jednou neplánovanou přednáškou.
4. Knížka, kterou jste četl naposled?
Já vlastně místo četby spíše poslední dobou více poslouchám audioknihy, protože je můžu poslouchat i na cestách za klienty v autě. Poslední knížka, kterou jsem si takto poslechl, je The Rooster Bar od Johna Grishama. Jedná se o příběh o třech studentech práv, kteří zjistí, že jejich škola i celý vzdělávací systém jsou postavené na studentských půjčkách, které většina studentů nemá šanci splatit, a tak se rozhodnou školu opustit a pod falešnou identitou si založí vlastní advokátní kancelář, i když na to nemají oprávnění.
5. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Můj nejoblíbenější předmět byl určitě obchodní právo. Nějak jsem k němu tíhnul od počátku studií. Nejméně oblíbený předmět byl asi management. Za dob mého studia to byl povinný předmět zakončený zkouškou. Možná kdyby byl pojat prakticky, tak bych tento předmět dokonce dnes ocenil, ale tehdy jsem trpěl.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Opět se s dovolením zaměřím na advokacii a veřejné zakázky. Řekl bych jim: „Pojďte do toho, nudit se nebudete.“ Pravdou je, že obor je to velice zajímavý a podle mě atraktivní, protože se v něm můžete dostat k významným projektům, ale nedá vám nic zadarmo, a s tím musíte počítat.
7. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Vlastně jsem k té profesi tíhnul poměrně od mala. Můj strýc byl advokát a bylo zajímavé poslouchat jeho historky. Rodiče mě v tomto směru podporovali, protože právník „bere velký peníze a škrábe se v uchu“, jak zpívá Jaromír Nohavica. Na gymnáziu mě bavila v literatuře analýza textu a diskuse o tom, co daným textem „básník chtěl říci“. V matematice mě zase bavila výroková logika. Spojením tohoto všeho jsem vlastně ani neměl na výběr, resp. jsem měl velmi brzy vybráno a čím víc jsem si o profesi zjišťoval, tím jsem si byl jistější, že je to pro mě ten správný směr.
8. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Přestože se rozhodně nejednalo o nejvýznamnější zážitek z praxe, vzpomínám na něj nejčastěji a uvádím jej občas jako příklad i nově nastoupivším koncipientům nebo praktikantům. Byl to vlastně můj první úkol v oboru veřejných zakázek ještě během studia na právnické fakultě, takže na pozici praktikanta. Můj tehdejší vedoucí mi položil na stůl pět dvousetstránkových nabídek na veřejnou zakázku na stavební práce a mým úkolem bylo v položkových rozpočtech hledat dodavatelem neoceněné položky. Nezáživný začátek, ale výborný test pečlivosti a odolnosti.
9. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Vlastně bych dělal rád to samé, co teď, jen bych si dopřával alespoň čtyřdenní víkendy, abych mohl trávit více času s rodinou.
10. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Když se výjimečně po náročném pracovním dni rozhodnu, že si večer pustím nějaký film. Procházím knihovny streamovacích služeb a nejednou se mi stalo, že jsem namísto sledování filmu akorát označil filmy, na které se chci podívat v budoucnu.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz