10 otázek pro … Davida Kramného
Mgr. David Kramný, LL.M. je společníkem Advokátní kanceláře Vítek Mrázek Kramný s.r.o. a ve své praxi se specializuje na právo obchodních společností, akvizice, smluvní právo, obchodní spory, insolvenční právo a soutěžní právo (zejména otázky týkající se distribuce motorových vozidel). Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. V letech 2008 a 2009 absolvoval LL.M. studijní program se zaměřením na mezinárodní obchodní právo a obchodní arbitráž na University of Kent ve Velké Británii.
1. Co máte na své práci nejraději?
Její rozmanitost a dynamiku. I když v neděli večer obvykle vím, co mě v nadcházejícím pracovním týdnu čeká, pravidelně se stává, že se objeví neočekávané zadání od klienta, které představuje novou výzvu. A tyto situace nedovolí, aby se má práce stala stereotypní. Rovněž mě těší, že díky mé práci se mohu setkávat se zajímavými lidmi.
2. Největší pracovní úspěch?
Je těžké uvést jeden. Mám radost z každého úspěchu našich klientů, ať již jde o výhru ve složitém soudním sporu, nebo úspěšně dokončenou akvizici. V poslední době u mě velkou radost vyvolalo vítězství našich klientů v několika provázaných soudních sporech, ve kterých se klienti bránili protiprávnímu odstranění z profesně a společensky významných pozic. Od začátku jsem si pro klienty vítězství moc přál a ono se dostavilo. Radost byla o to větší, že nešlo jen o klienty, ale současně o kamarády a špičky ve svých oborech, kteří byli ze svých funkcí odstraněni způsobem, který soud v odůvodnění rozsudku označil za „zneužití výkonu práva“.
3. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Jednoznačně moji dva školitelé JUDr. Ing. Dalibor Vítek a JUDr. Petr Mrázek. Oba jsou výbornými právníky a mají nadhled a klid v krizových situacích. Vděčný jsem rovněž za to, že mezi klienty naší kanceláře patří velmi úspěšní podnikatelé a manažeři, od nichž se učím každým dnem. Velký vliv na můj profesní život mělo také roční studium ve Velké Británii.
4. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Člověk mně blízký a současně zkušený soudce častokrát při našich diskusích o právu uvedl, že občanský zákoník by měl být stručný návod pro občany, jak v běžných životních situacích postupovat. S touto myšlenkou se ztotožňuji, občanský zákoník považuji pro běžné občany za příliš komplikovaný a obsáhlý. Jako celek bych ho samozřejmě nerušil, ale domnívám se, že jeho významné zjednodušení by přispělo k tomu, že by se právo stalo pro laickou veřejnost srozumitelnějším.
5. Knížka, kterou jste četl naposled?
Šikmý kostel I a II od Karin Lednické. Tyto knihy mohu doporučit každému, protože kdykoli musím řešit složité situace, po připomenutí si obsahu těchto knih si uvědomím, že řeším relativně nekomplikované záležitosti a mohu být vděčný za to, v jaké době žiji.
6. Ideální dovolená?
Ideální by byla kombinace vyjížděk na silničním kole, výletů s rodinou, času na čtení knih a dobrého jídla.
7. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Jako právník se cítím spokojen. Nicméně jelikož rád zkouším nové věci, vůbec by mně nevadilo stát se pilotem letadla. Po návštěvě známých vinařů na jižní Moravě si vždy nějakou dobu pohrávám s myšlenkou pořídit si vinohrad a věnovat se vínu a vinicím. Reálně to však vidím tak, že ani pilotem, ani vinařem se už zřejmě nestanu a profesní život budu spokojeně trávit v advokacii.
8. Jaké jsou Vaše silné stránky a jaké ty slabé?
Za svou silnou stránku považuji, že věci neodbývám a dotahuji je až do konce. Advokátní praxi musíte věnovat dostatek času a nečinit závěry předčasně, bez důkladné a kritické rešerše dostupné literatury a judikatury. Toto si uvědomuji a snažím se být důsledný. Pokud si uvědomím slabé stránky, snažím se pracovat na jejich odstranění.
9. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Hloupí a bezohlední lidé. Naštěstí takových moc nepotkávám, mám kolem sebe fajn lidi, takže se moc nerozčiluji.
10. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Občas ano. Naposledy jsem byl velmi nerozhodný, když jsem se měl postavit na start pražského maratónu. Večer před startem se mně nepodařilo usnout a po dvou hodinách spánku jsem velmi zvažoval, zda je rozumné se pokoušet v takovém stavu čtyřicet dva kilometrů zdolat. Nakonec jsem se na start postavil a vše dobře dopadlo. Jak se říká, zážitek nemusí být vždy pozitivní, ale musí být silný.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz