10 otázek pro ... Davida Kuboně
JUDr. David Kuboň je řídícím partnerem advokátní kanceláře KLB Legal. Před založením kanceláře vedl mezinárodní tým právníků a compliance skupiny WOOD & Company, největší investiční banky ve střední a východní Evropě. Po dobu pěti let byl hlavním právníkem skupiny Patria Finance. V minulosti pracoval pro mezinárodní advokátní kancelář Wolf Theiss. David je přední odborník pro oblast kapitálového trhu, správy aktiv, financování transakcí a řešení sporů včetně zastupování v soudních řízeních.
1. Co máte na své práci nejraději?
Propojování – lidí a jejich nápadů, práva a financí, tuzemského a zahraničního. Sledování trendů a pokusy o jejich implementaci do fungování naší kanceláře a světa našich klientů. Změnu, růst a invenci.
2. Největší pracovní úspěch?
Bezesporu založení KLB Legal v roce 2012 a její transformace z malého start-upu do špičkové, středně velké advokátní kanceláře, která je tvořena nejlepšími tuzemskými odborníky na finance a zdraví u nás. Naše specializace na “Wealth & Health” ve spojení s důrazem na výjimečnou kvalitu v intencích motta “KLB Legal knows law better” se ukázaly jako správná cesta.
3. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Po více než dvacetileté praxi nepociťuji v oblasti práva zásadní překvapení příliš často. Po téměř stejnou dobu se denně pohybuji ve světě kapitálového trhu, který těch černých labutí nabízí nepoměrně více než tuzemská advokacie. Přesto jsem byl velice překvapen, když jsem ve své datovce nalezl rozsudek pro zmeškání, kterým nám prvoinstanční soud plně přiznal tučné odškodnění našich klientů ve světoznámé kauze Dieselgate. Podruhé jsem byl ve stejné kauze překvapen (byť nepoměrně méně), když jsem zjistil, že kvalifikovanou výzvu adresovanou do Wolfsburgu společnosti Volkswagen zapomněl soudce přeložit do němčiny, nebo alespoň angličtiny. Ale minimálně na motivy tohoto mého překvapení vznikla čtivá beletrie.
4. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Inspirativní lidé, se kterými jsem mohl spolupracovat a učit se od nich v advokacii i ve světě investičního bankovnictví. Klíčovou osobou mého života byl ale můj dědeček, evangelický farář, který prožil téměř celé pestrobarevné 20. století. Předal mi svou lásku ke vzdělávání, sociální inteligenci i umění prezentovat přesvědčivě své myšlenky.
5. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Zrušil bych obrovské množství předpisů, které Evropská komise chrlí ve vztahu k regulaci finančního trhu. Nemalé výhrady mám rovněž k právním předpisům stran boje s tzv. praním špinavých peněz, kdy se omezují lidská práva a vynakládají obrovské lidské zdroje a finanční prostředky, to vše v rozsahu neúměrném pozitivním výsledkům v oblasti boje s organizovaným zločinem a terorismem. Navzdory tomu, že orientace v džungli této regulace z velké části poskytuje naší kanceláři živobytí!
6. Knížka, kterou jste četl naposled?
Mistr a Markétka, absurdní grotesku Michaila Bulgakova. Vždy, když se odhodlám se vrátit k ruské literatuře, si vzpomenu na citát K. H. Borovského o Rusku: “Odjel jsem do Ruska jako Slovan a vrátil jsem se jako Čech. Je to země bídy, zmaru, chlastu a rozsáhlých literárních děl o zmaru, bídě a chlastu".
7. Ideální dovolená?
Zásadně rodinná. Lokace vybíráme tak, aby nabídly kombinaci hory – moře/jezero – dobré jídlo a pití. V Evropě jsou srdečními destinacemi Rakousko a Itálie, mimo Evropu doporučuji JAR, Réunion, Srí Lanku, západ USA nebo Kanadu.
8. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Měl jsem rád veškeré předměty, které byly na pomezí práva, ekonomiky a financí. Tedy zejména obchodní a finanční právo. Nepamatuji si, že bych nějaký předmět vyloženě neměl rád. Obecně se ale dá říct, že mě daná oblast začala vždy zajímat až poté, co jsem získal alespoň úvodní vhled a pochopil základní principy.
9. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Mám zkušenosti z advokacie a z pozice firemního (inhouse) právníka, respektive člena statutárních orgánů odpovědného za právní a compliance záležitosti. Takže má odpověď nutně nemůže pokrýt veškeré právní profese. Nicméně už dnes platí, že pouhá znalost práva nestačí. O co více toto bude platit v době umělé inteligence! Kritické myšlení, schopnost logického uvažování, odvaha a empatie jsou základní výbavou úspěšného advokáta. Mladým lidem se zájmem o advokacii doporučuji se zaměřit nejen na právo, ale i na jiný obor nebo odvětví. O právníky s hlubokým porozuměním bankovnictví, zdravotnictví nebo informačním technologiím bude vždy zájem.
10. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
V polovině 90. let byla právnická fakulta velice prestižní a žádanou adresou. Již od listopadových událostí roku 1989 jsem doslova hltal události z oblasti politiky, ekonomie a práva, které transformovaly celou společnost. A cítil jsem, že jako právník, ideálně advokát, můžu být u toho. Byť jsem byl vždy poměrně ambiciózní, cílevědomý a soutěživý, nikdy by mě v době mého rozhodnutí stát se právníkem nenapadlo, jak hodně budu “u toho”. Svého rozhodnutí jsem nikdy nelitoval.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz