10 otázek pro ... Davida Maška
JUDr. David Mašek, Ph.D. získal své právnické vzdělání na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a rovněž ve Finsku na Turku Law School, University of Turku. David je advokát zapsaný při České advokátní komoře od roku 2009 a je zakládajícím partnerem advokátní kanceláře Mašek & Partners, advokátní kancelář, s.r.o. Dlouhodobě se specializuje na oblast obchodního práva a souvisejících oborů, a to zejména na oblasti developmentu a litigací. David se spolupodílel na řadě odborných článků v oblasti hmotného a procesního práva a je členem kárné komise České advokátní komory.
1. Co máte na své práci nejraději?
Radost mi vždy udělá kvalitně a efektivně odvedená práce, když je zároveň spokojený klient. Taková klasická win – win situace. Potěší, když klientovi pomůžeme vyřešit případ, který se zpočátku zdá nemožný, ale dokážeme nalézt originální cestu. Samozřejmě v mezích zákonných mantinelů.
2. Největší pracovní úspěch?
Vybudování naší advokátní kanceláře včetně kvalitního týmu spokojených a motivovaných pracovníků, kteří rádi chodí do práce a spoluurčují rozvoj kanceláře.
3. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Mám respekt ke klientům a obecně ke všem lidem, se kterými spolupracuji, vnímám a respektuji jejich odlišnosti a specifické rysy a po téměř dvou dekádách praxe a zkušeností mám pocit, že už mě nic překvapit nemůže. Přesto jsou stále chvíle, a není jich zrovna málo, kdy mě klient stále překvapit dokáže.
4. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Jako malý kluk jsem hltal sportovní přenosy, sledoval basketbal nebo fotbal a snil jsem o dráze profesionálního sportovce. Jenže pro takovou kariéru chybělo potřebné sportovní nadání. Takže nezbylo nic jiného než, jak se říká, „živit se hlavou“. A advokacie jako svobodné povolání a možnost řídit si svůj profesní život sám, se zdála jako dobrá volba.
5. Ideální způsob relaxace?
Nevím, jestli je to ideální způsob relaxace, ale rád si v nabitý den ve chvilce volna mezi pracovními schůzkami zahraji s kolegy rychlou partičku šipek. Baví mě, jak se u toho všichni uvolníme a pozitivně naladíme na další pracovní povinnosti.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Je to zajímavá a možná překvapivě tvůrčí práce. Je ovšem nutno prokousat se nejen poměrně dlouhou dobou studia, ale také obdobím nabírání praktických zkušeností. A kdo se tím nenechá odradit, myslím, že potom může jako právník fungovat velmi dobře, mít radost ze své práce a v neposlední řadě finančně zabezpečit sebe a svou rodinu.
7. Ideální dovolená?
Na horách s rodinou nebo jakékoliv sportovněji založené výlety do přírody. Samozřejmě nepohrdnu ani teplejším podnebím a pobytem u moře, ale neumím zůstat dlouho na jednom místě.
8. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Když jsem se na jednání u Krajského soudu v Plzni po několikaletém přešlapování na místě jednoho nejmenovaného soudce dotázal, proč dané soudní řízení trvá tak dlouho, a bylo mi odpovězeno: „Pane doktore, kdybych Vám to rozhodl do půl roku, tak byste si mého rozhodnutí nevážil.“ To nelze zapomenout.
9. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
V současném světě je těžko představitelné fungovat bez peněz. Ale vzhledem k tomu, že tuto práci nedělám jenom pro peníze, tak bych ji pravděpodobně vykonával stejně. Je to totiž povolání, které mě i přes veškeré vytížení a vypětí stále baví a naplňuje.
10. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Napadá mě jeden moment z osobního života. Když moje děti provedou nějakou lumpárnu a měl bych se jako rodič vůči tomu vymezit, zároveň ale vnitřně cítím potřebu ocenit jejich tvůrčí originalitu. To je pak pro mě často patová situace. Nakonec ale vždy zvítězí rodičovské povinnosti.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz