10 otázek pro ... Dušana Hlavatého
Mgr. Dušan Hlavatý působí jako vedoucí oddělení IPTech v mezinárodní advokátní kanceláři Baker McKenzie. Ve své praxi se zaměřuje na právo duševního vlastnictví, digitální služby, technologie, média a telekomunikace, jakož i ochranu dat a kyberbezpečnost. Globálním i lokálním klientům poskytuje nejenom průběžné poradenství, ale také je zastupuje v soudních a správních řízeních a chrání jejich zájmy v rámci přeshraničních transakcí.
Kromě studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity Dušan získal znalosti a dovednosti také v rámci studijních pobytů na právnických fakultách ve Velké Británii, Spojených státech a Kanadě. V doktorském studiu na Právnické fakultě Univerzity Karlovy se Dušan zabývá otázkami ochrany soukromí ve světě chytrých zařízení.
1. Co máte na své práci nejraději?
Amatérsky se věnuji hudbě a malování, ale nejsem dostatečně kreativní, abych se tím mohl živit. Vždy mě velmi zajímal svět technologií, ale programování mi přišlo příliš odosobněné. Na mé práci advokáta se mi líbí, že je přesně mezi uměním a programováním. Advokát musí být alespoň trochu kreativní, když vymýšlí argumenty do soudního sporu, ale zároveň i umět skládat fungující celek z jednotlivých dílků, když píše například franšízovou smlouvu.
2. Největší pracovní úspěch?
Když je klient i tým spokojený.
3. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
S ohledem na dynamický vývoj v oblasti technologií, umělé inteligence, robotizace či Big Data se nestačím divit skoro denně, co je člověk schopný vymyslet. Tato dynamika bude od právníků rozhodně vyžadovat úsilí a energii, která nemá historicky obdoby. Je to ale potřeba, aby byly v budoucí společnosti chráněny zájmy nejenom velkých korporací, ale i každého z nás.
4. Kdo Vás v životě – tom pracovním i soukromém – nejvíce motivuje?
Řídím se tím, že je důležité obklopit se lidmi, kteří jsou chytřejší a úspěšnější než já.
5. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Při úvahách o profesi právníka je třeba počítat s tím, že svět na konci studia bude diametrálně odlišný od světa na začátku. Budoucí právník tak musí mít otevřenou mysl a brát tuto profesi už nejenom jako práci právního experta, ale zároveň minimálně stejnou pozornost věnovat i technologiím, které nahradí podstatnou část toho, co tradičně právníci dělali. Pevně ale věřím, že budoucnost nebude hlavně o pravidlech a technologiích, ale člověk jako lidská bytost si udrží svůj prim.
6. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Velmi mě bavila Ekonomická analýza práva v rámci mého studia v Kanadě. Diskuse nad články Richarda Posnera a dalších představitelů Law & Economics byla vždy výzvou, ale zároveň velmi podnětná, neboť mi ukázala stránky práva, o kterých jsem dříve tolik nepřemýšlel.
7. Ideální dovolená?
Lezení v Dolomitech, dobrodružství v Tasmánii nebo Silvretta na skialpech.
8. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Architektem, protože – stejně jako právník – v sobě spojuje umění a technické obory.
9. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Když se máme s kolegy rozhodnout, zda si k obědu dáme Asii, Indii, Itálii nebo to jistí Lokál.
10. Ideální způsob relaxace?
Spánek.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz