10 otázek pro ... Jakuba Verlíka
Mgr. Jakub Verlík je advokátem advokátní kanceláře Eversheds Sutherland, kde působí od roku 2015. Ve své praxi se věnuje převážně právu obchodních společností, smluvnímu právu a M&A. Dále se rovněž dlouhodobě zabývá problematikou svěřenských fondů a nástupnictvím v rodinných firmách. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a také studoval na Hague University v Haagu.
1. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Často, k této práci to patří a to se mi na ní líbí. Naučí vás to být stále ve střehu, nezaspat a učit se stále novým věcem. V praxi jsem se naučil, že je třeba předvídat a problém očekávat, naopak pokud jde všechno hladce, je to podezřelé…
2. Je nějaký zákon, který byste nejradši zrušil?
Jednoznačně zákon o DPH – výjimky z výjimek, složitost, nepřehlednost a nesystematičnost, kdokoli ho otevřel, ví. I když je práce se zákony to, co mě živí, lze obecně říci, že jsme zákony přehlceni, takže by se určitě pár dalších kandidátů na zrušení našlo.
3. Který předmět byl na studiích Váš nejoblíbenější a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Mým nejoblíbenějším předmětem bylo mezinárodní právo veřejné, královská disciplína práva snoubená s diplomacií. Paradoxně mě nejméně během studií oslovovalo obchodní právo, kterému se nyní z největší části věnuji. Tady jde dobře vidět, že očekávání ne vždy odpovídá realitě, dnes už bych ale neměnil.
4. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Jak kteří. Setkávám se studenty, kteří jsou nadšení, chtějí se učit novým věcem a být co nejvíce zapojeni v práci pro klienty. Už jsem se ale setkal i s opačným přístupem. Nicméně musím říct, že naši studenti, se kterými nyní spolupracuji, jsou pilní a mají vysoké pracovní nasazení, přemýšlejí nad tím, co dělají, nevyplňují „vzory“, chodí a ptají se, snaží se věci co nejlépe pochopit a zefektivnit.
5. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Právo je rozmanitý obor s širokým uplatněním. Bohužel to ale není zadarmo, studium je náročné a praxe, ať už v jakémkoli oboru, ještě více. Kdo se chce věnovat právnické profesi, musí si uvědomit, že se jedná o náročný obor, a pokud chce uspět, musí tomu podřídit a obětovat hodně. Mladí lidé by taktéž měli myslet na to, že s kvalifikací v českém právu, až na světlé výjimky, jinde ve světě neprorazí.
6. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Zákon o přeměnách pro svou přehlednost a systematičnost od obecného ke speciálnímu. Z hlediska počtu novelizací lze za zdařilý rovněž považovat zákon směnečný a šekový.
7. Kdyby pro Vás nebyly peníze vůbec důležité, co byste dělal?
To je těžká otázka, bez peněz to bohužel v dnešní době nejde. Nicméně za mě by to byl archeolog, běhal bych nadšeně se štětečkem po egyptských dunách a rozkrýval dávná tajemství.
8. Jaké jsou Vaše silné stránky a jaké ty slabé?
Slabší stránkou je time management, což ale zase vyvažuje efektivnější práce v časovém presu. Takže to asi vyhledávám cíleně, protože jak zpívá kapitán Demo, „mou drogou jsou deadlajny“.
9. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto, jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Dennodenně. Raději už ani nepočítám, kolik času strávím výběrem toho, co si dám na snídani.
10. Pracovní konflikt, který Vám utkvěl v paměti, jak jste ho řešil a co Vás naučil?
Jelikož si obecně pamatuji spíše ty příjemnější momenty, tak si žádný konkrétní významnější pracovní konflikt nevybavím, ale jako v každé jiné profesi, i v té mé se člověk dostane pod tlak, jedná ve stresu nebo má odlišný názor na danou věc.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz