10 otázek pro ... Jana Brodce
Doc. JUDr. Jan Brodec LL.M., Ph.D. je specialistou na mezinárodní právo soukromé a právo mezinárodního obchodu, dále pak na právo korporátní, insolvenční, sportovní a právo veřejných zakázek. Věnuje se intenzivně i sporné agendě (soudní i rozhodčí). Přičemž rozhodčím řízením se zabývá jak z pozice advokáta, tak i jako rozhodce. Je členem několika vnitrostátních i zahraničních rozhodčích soudů, například Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře České republiky či CAS (Court of Arbitration for Sport).
Řadu let působí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde se věnuje přednáškové činnosti a připravuje studenty na jejich uplatnění v praxi. Je autorem a spoluautorem mnoha odborných publikací. Patří mezi zakládající členy advokátní kanceláře Brodec & Partners s.r.o., jejíž tým je pravidelně oceňován v rámci žebříčku Právnická firma roku.
1. Co máte na své práci nejraději?
Především její rozmanitost a tvořivost. To se netýká jen „praktického práva“, ale baví mě i interakce se studenty, přednášková a publikační činnost a dále pak činnost rozhodce a hledání řešení v rámci komplikovaných rozhodčích řízení. Vždy mě potěší pocit vítězství, který se dostaví po vyřešení komplikovaného problému. A tou největší odměnou je pak spokojený klient.
2. Největší pracovní úspěch?
Myslím si, že v právu je každý finální úspěch, ať už to je vyhraná arbitráž, vyřešený složitý problém či uzavřená smlouva, výsledkem dílčích úspěchů, na kterých se vždy podílí celý tým. Největší pracovní úspěch proto pro mě je, že jsem součástí skvělých týmů, ať již v rámci naší advokátní kanceláře, rozhodčích senátů či na akademické půdě.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
Naposledy jsem četl knihu Milana Kundery Nevědění a knihu Winning od kondičního trenéra Michaela Jordana. Vedle toho mám na stolku stále nějakou knihu od Fredericka Forsytha, který je mojí srdcovou záležitostí.
4. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Vždy mě bavilo mezinárodní právo soukromé.
5. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Zájmem nad rámec, mladistvou kreativitou a inovativními postupy či odlišným pohledem, který přinutí k zamyšlení nad otázkami, jejichž odpovědi se předtím zdály být jasné.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Jak se říká: „Když se chce, všechno jde“. Právo je logická a velmi zábavná disciplína, a pokud se chtějí mladí kolegové právu opravdu věnovat, tak ať vydrží a nevzdávají mnohdy obtížné začátky. Překážky nechť jsou pro ně výzvou, sami pak uvidí, že po jejich úspěšném zdolávání výsledek stojí za to!
7. Ideální způsob relaxace?
Od dětství se věnuji sportu, závodně jsem se věnoval judu. Snažím se k tomuto sportu vracet, neboť při něm nejvíce zrelaxuji, a to proto, že vždy zcela vypnu hlavu. Výborná relaxace je pro mě i běh v přírodě či výšlap na horském kole na horách.
8. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Kdybych nebyl právníkem, tak bych se rád věnoval sportu jako trenér či učitel tělocviku.
9. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Mám pocit, že právo mě bavilo od malička. Bavilo mě nejprve v rámci historie a později pro jeho logickou provázanost. Později jsem však zjistil, že toto bohužel ne vždy platí.
10. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Nejvíce mě v rámci právní praxe dokáže rozčílit, když někdo používá právo jako nástroj k páchání zjevné nespravedlnosti proti slabším. To jsou momenty, kdy rádi bereme případy pro bono, abychom nespravedlnost napravili. V poslední době se to stává poměrně často v rámci sportovního práva.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz