10 otázek pro ... Jana Pízu
Advokát JUDr. Jan Píza svá studia absolvoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na University of Queensland v australském Brisbane. Pracovní zkušenosti sbíral v renomovaných advokátních kancelářích v Sydney, Mnichově či ve Stuttgartu a od roku 2018 je členem týmu advokátní kanceláře Taylor Wessing Česká republika. Zaměřuje se na poradenství tuzemským i zahraničním klientům zejména v oblasti soudních sporů a rozhodčích řízení.
1. Co máte na své práci nejraději?
Tu neustálou rozmanitost situací, ve kterých se naši klienti ocitají a pro které je vždy potřeba vymyslet a následně realizovat pro klienta nejvhodnější řešení. Mnohdy je to velká výzva, ale o to je to následně lepší pocit, když se vše dobře podaří a člověk vidí, že jeho práce má vysokou přidanou hodnotu a smysl. Velmi obohacující je rovněž spolupráce s ostatními kolegy v týmu v rámci větších kauz. Stejně tak jako ve sportu, i zde pak platí, že sdílená radost je dvojnásobná radost.
2. Jak často Vás ve vašem oboru něco překvapí?
Myslím, že člověk nikdy není dostatečně připraven na to, aby ho v oboru něco nemohlo překvapit, přičemž o právu to platí obzvláště. Nepřestává mě tak například překvapovat postup některých soudů, které ve věcech skutkově prakticky totožných rozhodují mnohdy naprosto rozdílně.
3. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Rozhodně moji rodiče a blízcí, kteří jsou mi oporou v krocích, které dělám.
4. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Zákon džungle. Ač nepsaný, mnohdy mám dojem, že se uplatňuje častěji než zákony, které prošly legislativním procesem, což bohužel není moc povzbudivé.
5. Knížka, kterou jste četl naposled?
Podivný případ se psem od Marka Haddona. Jedná se o knížku už staršího data, ale je to příjemné odlehčení, které Vás poutavou formou zavede do života autistického chlapce a jeho výjimečného životního příběhu.
6. Ideální dovolená?
Nejlépe aktivní dovolená strávená převážně v přírodě s poznáváním nových míst. Zároveň ale proložená chvílemi, kdy člověk může úplně vypnout a nedělat vůbec nic a jen se oddávat přemítání o všem možném.
7. Který předmět byl na studiích Vašim nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Velmi mě bavily předměty jako komercializace duševního vlastnictví nebo duševní vlastnictví v M&A transakcích. Velmi poutavě a prakticky na příkladech ze života nás do nich zasvěcovali profesoři ze zahraničních univerzit, kteří nás dokázali svým výkladem a způsobem výuky postavit do pozice právních poradců a před reálné situace, ve kterých nás učili hledat pro klienta nejvhodnější řešení. Je zajímavé, do jaké míry dokáže ovlivnit Vaši lásku nebo averzi k nějakému oboru nebo odvětví člověk, který jej vyučuje. Vůči některým oborům, jejichž výuky se však neujali takoví odborníci a zároveň nadšenci, mi to přijde až nespravedlivé.
8. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Pravděpodobně architektem. K architektuře, ale i výtvarnému umění jsem měl vždy blízko a nějakým způsobem mě oslovovaly.
9. Jací lidé vás nejvíce dokáží rozčílit?
Především lidé arogantní. Poslední dobou však často i lidé, kteří neumí použít selský rozum a zbytečně vytváří problémy z věcí, které ve skutečnosti nejsou podstatné nebo je možné je vyřešit velice jednoduše. Na to bohužel v praxi často narážím a člověka to někdy zbytečně obírá o energii a trpělivost. Na druhou stranu nás ale tyto situace učí trpělivosti a nadhledu.
10. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Aby se nebáli dávat si vysoké cíle a jít za nimi. Současně také aby si zachovali určitou dávku idealismu, který člověku k rozhodnutí se pro nějaký obor v začátcích napomáhá. Je škoda, aby člověk nezkusil něco, po čem touží, jen proto, že si předem řekne, že to stejně třeba nemusí vyjít.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz