10 otázek pro … Jana Spáčila
Mgr. Bc.Jan Spáčil, LL.M. je vedoucím partnerem Deloitte Legal. Specializuje se na obchodní právo, problematiku odpovědnosti managementu a správy a řízení firem. Vystudoval Právnickou fakultu MU v Brně a obor daňové poradenství na Podnikatelské fakultě VUT v Brně. Získal titul LL.M. v oboru Corporate Law na Nottingham Trent University. Svoji kariéru zahájil v roce 1997 v Coopers & Lybrand, poté působil v PricewaterhouseCoopers. V roce 2001 byl u zrodu advokátní kanceláře Ambruz & Dark, po spojení s Deloitte Legal se v roce 2016 stal vedoucím partnerem. Je vedoucím českého Deloitte Corporate Governance Centra, předsedou správní rady Transparency International ČR a členem řídícího výboru Czech Institute of Directors.
1. Co máte na své práci nejraději?
Pestrost. Za dvacet tři let praxe jsem se nenudil a určitě se nedá říct, že by jakýkoliv z těch více jak dvaceti roků byl stejný jako ten předchozí. A lidé okolo mne. Někdy sice dokáže být řešení vztahů a nastavení funkční spolupráce ve velkých týmech, jako je ten náš, poměrně energeticky a časově vyčerpávající, nicméně pozitiva jednoznačně převládají. Lidé okolo mne mě jednoduše nabíjejí a bez nadsázky mohu říct, že oni jsou tím motorem, který mne žene dopředu. Kvůli a díky nim stále pokračuji v tom, co dělám.
2. Největší pracovní úspěch?
Jsem optimista a věřím, že ještě přijde.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
Na to není jednoduchá odpověď, můj noční stolek a podlaha okolo něj je obložena komínky rozečtených knih. Rychlým pohledem je tam namátkou pár poučně naučných, jako Proč spíme, Principles od Ray Dahlia, Give and Take od Adama Granta, Molekuly emocí, z beletrie dvakrát Haruki Murakami a stará dobrá klasika – Jak jsem vyhrál válku od Patricka Ryana. Čtení se mi nicméně v poslední době moc nedaří, oči se nějak rychle klíží.
4. Ideální dovolená?
Taková, která mi umožní plně vypnout a vyčistit hlavu. Takže aktivní a minimálně třítýdenní – první týden mozek stále dojíždí pracovní věci, druhý je ten opravdu relaxační, kdy je Vám jedno, co je za den, no a ten třetí už zase vše pomalu nabíhá, začnu sledovat dny a minimálně podvědomě se chystám na návrat. V naší profesi však není takováto dovolená jednoduše realizovatelná.
5. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Že uvažují správným směrem, protože právo je prostě nádherné. Hlavně bych však doporučil, aby si upřímně a odpovědně zodpověděli otázku, proč by se chtěli věnovat právě právu. A pokud by odpovědí byla jen prestiž a peníze, ať zkusí něco jiného.
6. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Můj dědeček byl právník. Odtud asi přišel impuls ke studiu práv. Vzhledem k tomu, že jsem vystudoval i daňové poradenství, tak jsem na začátku kariéry zkoušel, co mi sedne víc. Ideálním místem pro takovéto testování bylo prostředí poradenské společnosti, tedy tehdy ještě tzv. “Velké šestky“. A poměrně rychle jsem zjistil, že právničina je mému srdci a naturelu bližší, než čistá daňařina. Občas si z kolegů daňařů v Deloitte utahuji, že daně jsou v podstatě jen malá výseč práva.
7. Kde se vidíte za 10 let?
V práci, která mne naplňuje a dává mi pocit, že má vyšší smysl. Deloitte má motto “Impact that matters”, tak asi tak.
8. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Bylo by krásné říci, že peníze pro mne nejsou vůbec důležité, ale lhal bych. Zabezpečit rodinu bez peněz jednoduše neumím. Pokud by však vůbec nebyly důležité, tak bych se trošku obával toho, co všechno bych dělal nebo ještě víc toho, co všechno bych nedělal.
9. Jaké jsou Vaše silné stránky a jaké ty slabé?
V Gallupově dotazníku mi jako nejsilnější stránka vyšel arranger, tedy zařizující. Honza Mühlfeit mi vysvětloval, že arrangeři často působí jako chaoti, ale že vlastně v tom chaosu mají řád a jsou schopni zvládat spoustu věcí najednou, žonglovat s mnoha balónky. Takže mě trošku uklidnil, ale občas si přesto nejsem úplně jist, jestli jsem v určitých věcech ještě pořád silný arranger nebo už slabý chaot.
10. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Pokrytci. Bohužel mám pocit, že jich neubývá, spíše naopak. Dost možná proto, že příkladů pokryteckého chování vidíme například ve vedení naší země nepočítaně.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz