10 otázek pro ... Jana Vycha
JUDr. Ing. Jan Vych je absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Poskytováním právního poradenství se zabývá od roku 1996. Specializace na letecké právo a dále na právo obchodních korporací, fúze, akvizice, přeměny společností, privatizace a provozování podniků dodávajících infrastrukturní služby (voda, odpady, teplo), koncernové právo, obchodní závazkové vztahy, bankovní právo, finanční právo, právo cenných papírů, problematika investičních pobídek, veřejné zakázky, PPP, koncesí.
1. Co máte na své práci nejraději?
Pestrost a rozmanitost, každý náš klient přichází s jedinečným problémem, pokaždé přijdeme na něco, s čím jsme se nesetkali a co nás posune dál. Zajímavé je, že tato překvapení a rozmanitost přicházejí většinou na případech, které zpočátku vypadají jednoduše a nezajímavě. Na profesi advokáta mám rád i možnost určité svobody rozhodnout si, samozřejmě s přihlédnutím k potřebám klientů, kdy se budu věnovat naplno práci, kdy svým synům a kdy svým koníčkům.
2. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Rozhodnutí jít na práva a do advokacie určitě významným způsobem ovlivnil můj strýc – bratr mého táty, předseda krajského sdružení advokátů v Hradci Králové v období před listopadem 1989 a zakladatel jedné z prvních významných advokátních kanceláří v České republice po roce 1989. Bohužel už drahnou dobu nás pozoruje shůry nebo z pekla (pokud jsou v tomto ohledu pravdivé vtipy o tom, kde jako právníci po smrti končíme) a já jen doufám, že se z toho, jak já vykonávám advokacii, neobrací v hrobě ...
3. Ideální dovolená?
S obytňákem a mými dvěma syny na cestách po Evropě, nebo za kniplem helikoptéry kdekoliv na světě.
4. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Na střední škole matematika, fyzika, výpočetní technika. Nic, co by souviselo s právními disciplínami. Na vysoké škole obory práva, které měly nějakou souvislost a přesah do ekonomie, kterou jsem paralelně s právy studoval na VŠE v Praze. Takže obchodní právo, finanční právo, právo kapitálových trhů a cenných papírů a podobné předměty. V prvním teoretickoprávním bloku jsem měl nejraději Základy logiky s prof. Gerlochem. Naopak rád jsem neměl jakékoliv dějiny, sociologii, právo životního prostředí. Přesto, jak to tak v životě bývá, mi například aplikace práva životního prostředí vydělala spoustu peněz a značnou měrou přispěla k formování jména naší kanceláře.
5. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Řada studentů mě nemile překvapuje svojí malou angažovaností a zájmem o práci v advokacii. Přijde mi, že do práce dost často chodí bez jakékoliv ambice a jen tehdy, když nemají jiný program. S takovým přístupem je těžké přiřazovat studentům jakoukoliv zodpovědnější práci, což vede k jejich další otrávenosti. Na druhou stranu musím říct, že mě mile dokáží překvapit někteří mladí kolegové, kteří už studijní období berou jako součást budování své další profesní dráhy a dokáží se velice slušně prezentovat na sociálních sítích, na mysli mám nyní především LinkedIn. Díky tomu se mi podařilo oslovit několik velmi zajímavých a zdravě ambiciózních právníků, se kterými jsme navázali spolupráci.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Zamyslete se, proč chcete studovat zrovna práva a nechoďte na právnické fakulty jen proto, že Vás bavily humanitní předměty. Výkon právnické profese je do značné míry poslání a je potřeba jej dělat s láskou a správnou dávkou entusiasmu. Stejně tak, až jako mladí právníci opustíte brány fakulty, zamyslete se, jaké oblasti právnické profese se chcete věnovat a jaká odpovídá nejlépe Vašemu mindsetu. Někdo může být výborný soudce, ale bídný advokát, někdo to může mít naopak. Žádná z právnických profesí není lepší ani horší, každá z nich vyžaduje něco jiného, každou z nich lze vykonávat dobře nebo špatně. A nebojte se být zdravě ctižádostiví, současně však mějte přirozený respekt vůči svým mentorům, vězte, že oni si za svůj profesní život mnohokrát nabili ústa a můžete se spousty chyb vyvarovat. A koncentrovat se na chyby vlastní.
7. Kdo Vás v životě – tom pracovním i soukromém – nejvíce motivuje?
Motivují mě klienti, kteří mi dali před osmnácti lety důvěru, svojí podporou mi dali sílu založit kancelář, podrželi mě v dobách, které pro mě nebyly lehké, a kteří se mnou jsou dodnes. Motivují mě moji dva synové, kteří, když si ve škole s kamarády poměřují svůj sociální status, hrdě prohlašují, že jejich táta je advokát. Motivují mě lidé, kteří si svojí pílí a odvahou dokázali splnit svůj sen, jako jeden z mých leteckých přátel, který ve dvaatřiceti letech jako hajný v Krkonoších pověsil flintu na hřebík a jal se plnit svůj sen o létání. Dostudoval vysokou školu, založil si leteckou vrtulníkovou školu, ze které vybudoval jednu z top firem v oblasti vrtulníkového létání v České republice s moderní základnou, která snese nejpřísnější srovnání s nejmodernějšími základnami v Evropě. K tomu všemu létá se žlutým Kryštofem a přispěl k záchraně řady lidských životů.
8. Kde se vidíte za 10 let?
Doufám, že stále ještě v advokacii, ať již jako jediný partner kanceláře nebo jako jeden z jejích partnerů, pokud by situace nazrála k tomu, že svoji kancelář partnersky otevřu dalším šikovným kolegům, o čemž v poslední době uvažuji stále více. A kdyby mě už přestala bavit advokacie, líbilo by se mi působit někde v oblasti leteckého byznysu.
9. Jaké jsou Vaše silné stránky a jaké ty slabé?
Silné strany – férovost, přímost, rozhodnost, schopnost vidět ekonomickou podstatu právních problémů, které pro naše klienty řešíme. A ty slabé? Ne každý tomu bude věřit, ale značná dobrosrdečnost a ochota pomoct lidem víc, než je přiměřené a podstatné. A od toho se odvíjející frustrace, když je ona dobrosrdečnost po zásluze potrestána.
10. (Pracovní) konflikt, který Vám utkvěl v paměti, jak jste ho řešil a co Vás naučil?
Z nedávné doby série konfliktů s tehdejší office managerkou naší kanceláře vzniklých z jí nekvalitně odváděné práce a permanentně pozdních příchodů do práce. Řešil jsem jej ve finále poměrně razantním ukončením pracovního poměru z naší strany. Utvrdil mě v přesvědčení, že občasný rázný chirurgický řez je nezbytný.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz