10 otázek pro ... Jaroslava Menčíka
JUDr. Ing. Jaroslav Menčík, LL.M., Ph.D. je partnerem advokátní kanceláře Mavericks s více než 15 lety zkušeností v advokacii. Specializuje se na VC transakce, M&A, duševní vlastnictví a informační technologie. Za svou kariéru vyjednal přes 200 VC transakcí, což z něj činí jednoho z nejvyhledávanějších poradců pro investory a startupy. Jeho vzdělání zahrnuje právní tituly v ČR i USA a inženýrský titul z ekonomie. Jaroslav své znalosti sdílí na univerzitách, konferencích a jako mentor startupů.
1. Co máte na své práci nejraději?
Na práci v Mavericks si cením především toho, že každý den přináší nové a nečekané výzvy. V rychle se měnícím světě technologií a startupů se setkáváme s inspirativními podnikateli a investory, kteří mě neustále motivují k osobnímu i profesnímu růstu. Díky této dynamice je každý den jiný a vždy nabízí příležitosti pro objevování nových nápadů a perspektiv. Těší mě také možnost věnovat se svým zájmům jako je například e-sport, i v rámci své právní praxe.
2. Největší pracovní úspěch?
Obecně za úspěch považuji každou dobře vyjednanou transakci, a proto je mi potěšením sledovat, kolik jsme toho letos dosáhli. Jen v prvním pololetí 2024 jsme s týmem úspěšně vyjednali téměř 30 transakcí, které dohromady dosahují hodnoty mnoha desítek milionů eur. Některé z nich byly tuzemské, ale významná část měla mezinárodní rozměr, což přineslo nové výzvy a příležitosti. Spolupracovali jsme se startupy nejen z České republiky, ale také z Velké Británie, Rumunska a Estonska, čímž jsme si rozšířili obzory a zlepšili naši schopnost přizpůsobit se globálním trhům. Zároveň jsem nesmírně pyšný na tým, který jsme v Mavericks dokázali vybudovat. Schází se u nás špičkoví odborníci na obchodní právo, fúze a akvizice, právo duševního vlastnictví i IT právo. Naši lidé jsou nejen vynikající právníci, ale především přirození řešitelé problémů, kteří dokážou reagovat na rychle se měnící situace a výzvy, se kterými se naši klienti ve svých odvětvích potýkají.
3. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Připadám si, že mě něco překvapí každý den. Tempo rozvoje startupů a technologií je neúprosné, zvláště ve vztahu k pokrokům na poli umělé inteligence. V Mavericks jsme díky našim inovativním klientům, kteří jsou často na špičce technologického pokroku, věnovali studiu právních otázek spojených s umělou inteligencí už dlouhé roky. Naše právní praxe zahrnuje nejen Evropu, ale i Spojené státy a další jurisdikce po celém světě, kde se legislativa neustále vyvíjí a přizpůsobuje nárokům moderních technologií. Umělá inteligence představuje jednu z největších právních výzev současnosti, a my se aktivně zapojujeme do jejího zkoumání a aplikace v právní praxi.
4. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Studium na NYU School of Law v New Yorku pro mě bylo jednou z nejcennějších zkušeností, kterou jsem mohl získat. Díky stipendiu jsem měl možnost se ocitnout ve vysoce konkurenčním a náročném prostředí, které mě neustále motivovalo k překonávání vlastních limitů. Tato zkušenost mi poskytla mezinárodní rozhled a cenné kontakty s odborníky z celého světa. Naučil jsem se lépe chápat globální právní trendy a získal dovednosti, které mi dnes umožňují být lepším právníkem pro naše klienty, ať už čelí výzvám v jakékoli jurisdikci. Studium v New Yorku mi tak nejen otevřelo nové příležitosti, ale i posílilo schopnost efektivně reagovat na složité problémy našich klientů.
5. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Jednou z klíčových změn, kterou bych rád viděl realizovanou, je úprava české legislativy týkající se ESOPů, tedy zaměstnaneckých opčních programů. Tento nástroj je ve světě startupů neocenitelný, protože umožňuje společnostem přilákat kvalitní talent, aniž by musely mzdově soupeřit s technologickými giganty. Bohužel, v České republice jsou podmínky pro ESOPy daňově velmi nevýhodné, protože zaměstnanci musí tyto podíly výrazně zdanit, a to ještě předtím, než z nich mají jakýkoliv reálný finanční přínos. I když se v posledních letech objevují pokusy tuto legislativu upravit, dosud se nepodařilo přijít s řešením, které by startupům skutečně pomohlo. Přesto věřím, že se situace zlepší a bude možné zavést konkurenceschopnější systém, který umožní českým startupům držet krok se zahraničními konkurenty. V současnosti jsou české startupy v tomto ohledu v nevýhodě a mnoho z nich se kvůli tomu rozhodne zemi opustit, což má negativní dopad na celé české hospodářství.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Ať dělají takové právo, které je baví a ke kterému je to táhne. Naši studenti a koncipienti s námi sdílí nadšení pro nové technologie a startupy, a právě u nás se s nimi skutečně setkají na denní bázi. Právo je sice náročné, ale práce v těchto oblastech jim umožňuje být součástí dynamického prostředí, kde mohou vidět, jak jejich úsilí přímo ovlivňuje budoucnost. Když právník pomůže startupu vyjednat výhodnou investici, přispívá tím k tomu, že se inovativní technologie dostane na trh a může zlepšit životy lidí. Nebo pomůže talentovanému e-sportovci proměnit jeho vášeň v kariéru, což mu umožní dělat to, co miluje. Právní praxe se startupy je více než jen o smlouvách – jde o formování světa, ve kterém budeme žít, a to je na tom to nejvíce vzrušující.
7. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Podle mě je dobrý takový zákon, který dokáže jasně a stručně vyjádřit svou myšlenku. Skvělým příkladem je americký zákon zakazující kartelové dohody, který má jen dva paragrafy, ale přitom zcela plní svůj účel. V Česku a EU se bohužel často setkáváme se zákony, které jsou zbytečně složité a napsané komplikovaným právnickým jazykem. Zákony by měly sloužit lidem, a proto by mělo být jejich pochopení co nejjednodušší. Když jsou ale příliš složité, odrazují lidi od toho, aby se jimi sami zabývali, a to nás jako společnost limituje. Mnoho lidí se bojí právničiny právě proto, že ji považují za příliš komplikovanou a nepřístupnou. Tento strach z nepochopení pak vytváří zbytečné bariéry, které brání lidem efektivně jednat ve svých vlastních záležitostech.
8. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Já nejsem typ člověka, který by se snadno rozčiloval. Moje práce spočívá v předcházení konfliktům, a proto vždy preferuji sednout si s lidmi, zjistit jejich motivace, identifikovat problémy a najít způsob, jak je klidně a efektivně vyřešit ke spokojenosti všech stran. Někdy mě však frustruje, když se například během vyjednávání VC transakce setkáme s protistranou, jejíž právníci mají jinou specializaci. Často se diskuse rychle odchýlí od klíčových bodů a zabředneme do vysvětlování věcí, které jsou standardem na trhu. Místo toho, abychom se soustředili na podstatné aspekty transakce, trávíme spoustu času objasňováním záležitostí, které by měly být samozřejmostí, což zbytečně prodlužuje celý proces.
9. Ideální způsob relaxace?
Každému vyhovuje něco jiného, co se týče odpočinku a udržování kondice, ale pro mě a mnoho mých kolegů je tím klíčovým sport. V kanceláři sport aktivně podporujeme – často vymýšlíme společné aktivity a kancelář přispívá na různé sportovní činnosti, včetně karet Multisport. Navíc máme v kanceláři skvělý benefit – třikrát týdně máme k dispozici hodiny soukromého trenéra, na kterou se může přihlásit každý ze zaměstnanců. Já osobně rád vyrážím na túry do hor, i když v poslední době stále častěji chodím do fitka a běhat. A samozřejmě jsem vždy měl rád videohry, ale s pracovními povinnostmi a rodinou už na ně bohužel nezbývá tolik času.
10. Kde se vidíte za 10 let?
V Mavericks si představujeme, že za 10 let budeme jednou z předních kanceláří pro technologické společnosti a startupy. Kromě toho plánujeme rozšířit naši činnost o další právní obory, abychom mohli klientům nabídnout ještě komplexnější služby. Už nyní patříme podle prestižních žebříčků, jako jsou PitchBook nebo IFLR, mezi nejaktivnější a nejkvalitnější poradce pro VC transakce ve střední Evropě. Naší výzvou je tuto úroveň kvality nejen zachovat, ale také ji udržitelně škálovat spolu s naším týmem. Osobně doufám, že i za 10 let budu součástí této cesty v Mavericks a přispěji k dalšímu rozvoji kanceláře.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz