10 otázek pro ... Jiřího Brože
JUDr. Jiří Brož, LL.M. vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a působí jako advokát od roku 2004. Patří mezi zakládající partnery Advokátní kanceláře Brož, Sedlatý s.r.o. V rámci činnosti advokátní kanceláře má na starosti zejména vedení týmů zabývajících se veřejnými zakázkami, obchodním a sportovním právem. Je absolventem mezinárodně uznávaného kurzu LL.M. se zaměřením na sportovněprávní problematiku a je rovněž členem Sboru rozhodců Fotbalové asociace České republiky.
1. Co máte na své práci nejraději?
Rozmanitost a tomu odpovídající nutnost dalšího rozvoje.
2. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Rozhodně daleko častěji, než bych si přál.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
Jocko Willink: Discipline equals freedom
4. Ideální dovolená?
Kde člověk dokáže úplně vypnout a nabrat energii do další práce, pro mě ideálně na moři nebo v horách, jelikož z přírody člověk načerpá nejvíc energie.
5. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Vždy jsem chtěl pomáhat lidem při řešení jejich (leckdy životních) problémů a bránit jejich spravedlnost před jejím nekonečným porušováním.
6. Kdo Vás v životě – tom pracovním i soukromém – nejvíce motivuje?
Ani ne tak KDO, jako spíše CO, a to touha po dokonalosti a neustálém se zlepšování ve všem.
7. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Profesionálním sportovcem, jako tomu bylo před nastoupením do advokacie. Naštěstí se mi tyhle dva světy – sportovní a právní – daří poměrně často a hodně propojovat a využívat intenzivního poznání obou z nich.
8. Jací lidé Vás nejvíce dokáží rozčílit?
Lidé bez elementární slušnosti a vděku, pro které neplatí žádné dohody ani morální zásady. Zrovna tak lidé bez rozumu s totální zabedněností zahledění jen do své pravdy s přesvědčením o své jedinečnosti. S obojím se člověk setkává v advokacii bohužel velmi často.
9. (Pracovní) konflikt, který Vám utkvěl v paměti, jak jste ho řešil a co Vás naučil?
Konflikty zažívá člověk téměř každý den a pro každého je ten jeho problém a neštěstí právě to největší na světě. Důležité je co nejdříve získat určitý nadhled, snažit se celou věc vyřešit smírně, posunout se dál a řídit se heslem „co tě nezabije, to tě posílí“ nebo „nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř“ a z každého konfliktu si vzít ponaučení, přičemž není ani důležité, o jaký konflikt se jedná, v konečném důsledku může být přínosný úplně každý.
10. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Bez rozhodnosti lze advokacii vykonávat jen stěží, ale za nejtěžší rozhodnutí považuji ta, která člověk činí za ostatní, například když mu někdo svěřuje nějaké své zásadní rozhodnutí, které je způsobilé významně ovlivnit jeho další osobní nebo profesní život. Ochotě a schopnosti přijmout odpovědnost za druhého někdy určitá nerozhodnost (zodpovědné zamyšlení) předchází.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz