10 otázek pro ... Jiřího Císka
Mgr. Jiří Císek je zkušeným advokátem a partnerem v advokátní kanceláři Cisek., která se zaměřuje na poskytování odborného poradenství podnikatelům. Jiří se od roku 2016 specializuje na právo v oblasti informačních technologií a duševního vlastnictví, má za sebou mnoho úspěšných projektů a svou specializaci dále rozvíjí prostřednictvím přednáškové činnosti. V roce 2018 se stal inovativním právníkem roku vydavatelství Economia a v roce 2023 byl zařazen do žebříčku významných odborníků České republiky v oblasti práva duševního vlastnictví IP STARS.
1. Co máte na své práci nejraději?
Nejlepší pocit mám z toho, když se nám podaří vyřešit nějaký složitý projekt: ať už jde o strategii transakce nebo soudní spor. Baví mě na tom, že to profesně posouvá moje kolegy a zaměstnance a zároveň mě těší, že můžeme sdílet úspěch klienta.
2. Největší pracovní úspěch?
Za svůj největší pracovní úspěch považuji to, že jsem v Brně vybudoval advokátní kancelář Cisek. Jednu z nejmodernějších advokátních kanceláří v Česku, plnou mladých lidí nadšených se vzdělávat a s obrovskou úctou ke klientovi a tradici advokátní profese. Chtělo to hodně pečlivého plánování, střední množství odvahy a trochu štěstí.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
Jsem fanouškem sci-fi a fantasy. Od malička jsme s přáteli hráli hry jako Dungeons & Dragons nebo Magic the Gathering. Čím jsem starší, tím raději odpočívám ve fantastických světech, když jsem unavený z přísných pravidel reality. Naposledy jsem dočetl Dům mrtvých od Stevena Eriksona—je to druhý díl jedné z nejvydařenějších fantasy ság všech dob (Malazské knihy padlých). Všem nadšencům do fantasy ji můžu s radostí doporučit.
4. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Nejraději jsem měl občanské právo, konkrétně obecná pravidla občanského práva a závazky. Je neskutečně užitečné se v nich vyznat, ať už se specializujete na právo informačních technologií jako já, nebo řešíte nějaký obecný problém v životě.
Není žádný předmět, který jsem vyloženě neměl rád. Neužíval jsem si ale sociologii a dějiny právního myšlení, protože jsem nerozuměl systému jejich hodnocení a byly pro mě obtížné. Právě DPM jsou jediným předmětem, kde jsem byl během svých studií vyhozen ze zkoušky!
5. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Předpokládám, že otázka směřuje spíše k pozitivním překvapením, než například překvapení v podobě nesprávně opsaných údajů z obchodního rejstříku do smlouvy! Vtipy stranou – umějí daleko lépe vyhledávat informace a pracovat se zdroji, než jsme uměli my. Často mě překvapí hloubkou a kvalitou svých rešerší. Je u nich vidět láska k právu a touha stát se odborníky v oboru a my je k tomu musíme vést.
6. Ideální způsob relaxace?
Rád relaxuji aktivním děláním. Je nutné dělat něco jiného, co Vám neumožní řešit právní problémy nebo řídit kancelář. Hodně mě baví sport. U tréninků se nejčastěji přistihnu, že jsem přes hodinu nemyslel na nic jiného. Chodím proto několikrát týdně kolem šesté ráno. Je to taky ventil na emoce z práce.
7. Kde se vidíte za 10 let?
Za 10 let bych byl rád součástí většího týmu 4 až 5 partnerů nejlepší advokátní kanceláře v České republice se zaměřením na podporu SME podnikatelů. Chtěl bych pak postupně předávat otěže řídícího partnera někomu mladšímu. Máme obrovskou expertizu v pomoci podnikání na internetu. Chceme ji dále prohlubovat a hledat další experty se synergickým zaměřením, kteří mohou zvětšovat náš záběr a přidanou hodnotu pro klienty. Mě osobně by pak bavilo být strategickým poradcem a předávat kolegům své zkušenosti.
8. Kdyby pro Vás peníze nebyly vůbec důležité, co byste dělal?
Dělal bych něco ve Skotsku! Jsem velkým fanouškem Spojeného království a všeho, co s ním souvisí. Obdivuju britský sartorial, mám rád tvíd a skotskou pálenku a tak dále. Pravděpodobně bych tam dělal nějakého průvodce skotskou vysočinou a postavil si srub u jezera!
9. Jaké jsou Vaše silné stránky a jaké ty slabé?
Vždy říkám, že moje nejsilnější stránka je zároveň i ta nejslabší. Proto si k sobě hledám lidi, kteří ji trochu rozbíjejí a zmírňují. Totiž—myslím si o sobě, že jsem extrémně analyticky myslící člověk a vše dělám jedině s nejpečlivější možnou systematikou. To sice často vede k úspěchu a dobrým výsledkům, ale má to také dvě nevýhody: tento způsob práce vyžaduje hodně času a občas přivádí lidi k částečnému šílenství. Naštěstí dělám vhodnou práci—analytický přístup umožňuje rozložit problémy klientů na jednodušší celky a úspěšně je pak vyřešit. V méně extrémní míře to předávám dál a stavíme na tom základy naší kanceláře.
10. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
Většinou ne. Řešení problémů je o tom, kolik máte času. Snažím se vždy využít maximum dostupného času k analýze situace a vytvoření toho nejlepšího možného řešení za daný čas. Když se Vám ale problém dostane příliš pod kůži, třeba proto, že je velmi osobní, je snadné zpanikařit a čas k řešení strávit zaseklý na místě nebo narážením ve slepých uličkách—bohužel znám i tyto pocity. Jsou to situace, kdy je nutné mít kolem sebe rodinu, přátele nebo dobré kolegy. Aby Vás vrátili zpět a nabídli Vám potřebný nadhled.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz