10 otázek pro … Jiřího Kokeše
JUDr. Jiří Kokeš, Ph.D. je vedoucím advokátem v advokátní kanceláři Aegis Law a ve své praxi se věnuje zejména oblasti smluvního, korporátního a finančního práva. Vystudoval Právnickou fakultu na Univerzitě Karlově. V průběhu doktorského studia (Ph.D.) studoval na Trinity College Dublin v Irsku. V rámci své praxe pracoval také v České národní bance, kde vedl tým expertů v oblasti regulace investičních fondů a poskytování investičních služeb. Vedle výkonu advokacie se věnuje též přednáškové činnosti na ČVUT.
1. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Překvapený jsem stále a často překvapení přichází z více stran. Ať už to je v oblasti legislativy, kterou se sice snažíte sledovat, ale v zásadě nemáte šanci, nebo v oblasti praxe, o které se sice říká, že na rozdíl od teorie je „zelená“, ale někdy mám spíše pocit, že je podstatně šedivější než celá právní teorie. Někomu, kdo měl tu čest vyplňovat např. katastrální či rejstříkové formuláře, nemusím asi nic dalšího dodávat.
2. Je nějaký zákon, který byste nejraději zrušil?
Kandidátů by se našlo určitě více, ale za nejhorší zákon, který by si zasloužil „zrušení“, považuji zákon o investičních společnostech a investičních fondech. Je to opravdu nepřátelské čtení a každému doporučuji, aby si našel čas se do něho ponořit. Až se vynoří, bude z něho zcela nový člověk a cca dva až tři týdny mu bude trvat, než se z toho dostane.
3. Knížka, kterou jste četl naposled?
Poslední dobou „jedu“ na vlně maximálního minimalismu, takže to byla sbírka haiku od Santóky Tanedy nazvaná Tráva podél cesty. Ve dvou až třech řádcích najdete to, co jiní autoři mají potřebu popsat na dvaceti stranách.
4. Ideální dovolená?
Mám dva základní modely, které aplikuji s různými variacemi – týdenní polehávání s frappé v ruce a pohledem do prázdna, a desetidenní utrpení, hlad a zima někde za polárním kruhem, taktéž s pohledem do prázdna.
5. Který předmět byl na studiích Vaším nejoblíbenějším a proč? A který jste naopak neměl rád vůbec?
Jedním z nejlepších předmětů, které jsem na PF UK absolvoval, byl určitě předmět vedený profesorem Přibáněm nazvaný Poststrukturalismus v právní vědě. To bylo v rámci pozitivistické PF UK skutečné zjevení. Co se týče předmětu, který mě v rámci mých studií příliš neoslovil, tak to bylo asi mezinárodní právo veřejné, byť zpětně si říkám, „kdybych já se lépe učil...“.
6. Čím Vás dokáží studenti překvapit?
Schopností aplikovat a uvažovat prakticky, což je možná ovlivněno tím, že učím na ČVUT / MÚVS a většina studentů pracuje nebo podniká. Jsou tedy v tomto ohledu podstatně dál, než jsme byli my na PF UK, kdy práce při studiu nebyla zcela obvyklá a vše probíhalo velmi teoreticky.
7. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Ideálně, ať si najdou profesi jinou. Být právníkem, resp. advokátem, je někdy poměrně náročné. Na druhou stranu musím přiznat, že je docela příjemné vidět, když se věci díky vaší práci „dějí“.
8. Proč jste se rozhodl stát právníkem?
Racionální odpověď je, že rád rozumím tomu, jak funguje systém, a to vám právo umožní zjistit. Byť rozdíl mezi law-in-books a law-in-action bývá občas značný.
9. Čím byste byl, kdybyste nebyl právníkem?
Lékařem, polárníkem nebo mistrem světa v judu :).
10. Vaše práce vyžaduje rozhodnost. Přesto – jsou v životě nějaké situace, kdy jste nerozhodný?
To je omyl. Právníci určitě nejsou rozhodní lidé. Naopak nás vidím jako občas zoufalá a opatrná stvoření, která se snaží najít řešení pro klienta v situaci, kdy jeden judikát říká A, druhý judikát říká B, komentář říká C, regulátor říká D a klient chce dosáhnout E. Pak zkuste být rozhodní.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz