10 otázek pro … Jonáše Kučeru
Mgr. Jonáš Kučera je vedoucí advokát v AK Gřivna & Šmerda. V roce 2015 absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a poté nastoupil do Advokátní kanceláře Gřivna & Šmerda jako advokátní koncipient. V únoru 2019 úspěšně složil advokátní zkoušky a od počátku roku 2023 působí jako vedoucí advokát. Ve své advokátní praxi se věnuje obhajobě v trestních věcech se zaměřením na hospodářskou a násilnou trestnou činnost a trestnou činnost úředních osob. Též se zabývá obhajobou právnických osob, tvorbou compliance programů a školením v této oblasti.
1. Co máte na své práci nejraději?
Určitou míru dobrodružství. Ve své praxi se téměř výhradně zaměřuji na trestní právo a tento obor s sebou dobrodružný element nese. Nikdy dopředu nevím, s čím se při práci na další kauze setkám, jestli se bude jednat o hospodářskou trestnou činnost, nebo drogovou či násilnou. Výjimkou nejsou ani případy s přeshraničním prvkem, nebo kauzy mediálně sledované. Musím tak být připraven na cokoliv, být připraven pohotově reagovat. Bezprostředně po převzetí zastoupení mne může čekat vazební zasedání, cesta do věznice či dokonce do zahraničí. Ta práce je díky tomu ohromně pestrá a jiné oblasti práva by mne tak asi tolik nebavily.
2. Největší pracovní úspěch?
Nevím, jestli jej mohu označit za největší, ale často rád vzpomínám na případ dvojnásobné vraždy, která se řešila s časovým odstupem více než dvaceti let od jejího spáchání. Klient byl uznán vinným v nepřítomnosti, a v rámci opakovaného hlavního líčení se nám povedlo obžalobu vyvrátit, neboť pachatelem byl s vysokou mírou pravděpodobnosti jiný člověk. Ten případ byl poměrně složitý, protože bylo nezbytné se seznámit s prostředím cizinecké komunity, ve které k té vraždě došlo, a velmi pečlivě se zabývat řadou nesouladů ve vyšetřovacím spise.
3. Jak často Vás ve Vašem oboru něco překvapí?
Překvapení je v trestních věcech denním chlebem. Jako první mi přijdou na mysl některá rozhodnutí soudů i jiných orgánů, které mne leckdy překvapují, jak negativně, tak i pozitivně. Stejně tak překvapivý bývá občas procesní vývoj v některých řízeních. Ale kdo je připraven, tak není překvapen, a dobrá znalost právních předpisů člověku pomůže se s překvapeními vypořádat.
4. Knížka, kterou jste četl naposled?
Naposledy jsem v ruce držel zřejmě spis Hagakure od samuraje Tsunetoma Jamamota. Často se k té knížce totiž vracím a vždy znovu v ní nacházím něco nového. A nedávno jsem dohnal povážlivou mezeru ve svém literárním vzdělání a přečetl jsem si Melvillovu Bílou velrybu.
5. Zážitek z praxe, který Vám nejvíce utkvěl v paměti?
Velmi krátce po zahájení své koncipientské praxe jsem se účastnil výslechu obviněného, který byl vysoce postaven ve strukturách organizovaného zločinu a dá se říci, že jeho pověst jej předcházela. Seděli jsme v malé výslechové cele ještě s vyšetřovatelem a dalším advokátem, a pamatuji si, že na mne ten člověk udělal dost silný dojem.
6. Co byste vzkázal mladým lidem, kteří uvažují o právnické profesi?
Aby se nebáli. To znamená, aby se nebáli vymyslet něco vlastního. Vlastní strategii postupu v řízení, nebo založit svoji argumentaci na odvážné myšlence či dosud neřešené otázce. Ale také, aby jejich odvahu doprovázela pokora.
7. Ideální způsob relaxace?
Všechny těžkosti rozpouštím na žíněnkách při tréninku brazilského jiu-jitsu. Hodně času se také snažím trávit se svojí manželkou a na společných túrách se psem. A když chci relaxovat sám nebo s kamarády, tak vyrazím na střelnici.
8. Který zákon považujete za nejzdařilejší?
Jednoznačného favorita v tuzemském právu asi nemám. Několikrát jsem se ale ve své praxi setkal s trestními řády jiných států, a například švýcarský trestní řád na mne svou jednoduchostí a přímočarostí udělal velký dojem. Nejsem si ale jist, zda už jsme na takovouto formu právního předpisu připraveni i u nás v České republice.
9. Kdo nebo co nejvíce ovlivnilo Váš profesní život?
Nepochybně můj školitel, JUDr. Radek Šmerda, Ph.D. Naučil mne, že advokát potřebuje nejen důkladnou znalost právní úpravy, ale i důsledný a pečlivý přístup, a v neposlední řadě také slušnost a lidskost.
10. (Pracovní) konflikt, který Vám utkvěl v paměti, jak jste ho řešil a co Vás naučil?
Nejspíše první důraznější výměna názorů se soudkyní na hlavním líčení, byť do hádky už to v jednu chvíli nemělo daleko. Týkalo se to neshody ohledně vedení hlavního líčení, respektive fundamentálního rozdílu ve výkladu práva svědka odmítnout vypovídat. Naučilo mne to, že zvyšovat při konfliktu hlas je zbytečné, protože pak druhá strana nevěnuje pozornost tomu, co říkáte, ale jak to říkáte. A také si důsledně trvat na své pozici.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz